Трипільці. Хто вони?

4 ноября 2013, 20:05
0
558
Трипільці. Хто вони?

Чи були трипільці предками українців та чому нам так мало відомо про таку велику цивілізацію.

Колись, Томас Карлейль сказав: «Теперішнє – це сумарно взяте минуле». І сьогодні ці слова є актуальними для нашої держави, як ніколи раніше, адже Україна тільки нещодавно здобула незалежність і для неї зараз дуже важливо обрати вірний напрямок у своєму розвитку. Про десь сумне, але, безперечно, героїчне минуле України написано вже багато книжок, заспівано пісень та відзнято кінострічок. Ми пишаємось нашими пращурами та памятаємо як важко здобувалася незалежність протягом багатьох сторіч. Але не менш цікавими є питання: А з чого ж все починалось? Які народи були нашими пращурами? Та яке ж було життя до нашої ери?

Перші люди на території сучасної України з'явилися ще в Кам'яний вік, у мустьєрську добу територію України займали неандертальці, кроманьйонці ж сформувалися у період верхнього палеоліту. Але ці факти стосуються скоріш історії всього населення нашої планети. Що ж до найдавніших предків українців, то й сьогодні вчені не можуть дійти згоди стосовно цього питання. Однією з найяскравіших дискусій є встановлення чи є трипільці предками українців, чи це народ, який просто існував на теренах сучасної України.

Багато хто задається питанням, чому тільки в останні роки нам стає більш-менш відомо про наших пращурів. Безперечно, раніше ми не мали таких можливостей для вивчення історичного минулого та й рівень освіченості був нижчим, але й ті знання, що ми мали змогу здобути, на жаль, не в повному обсязі дійшли до сучасності. Річ у тім, що радянська наука засекретила всі дослідження Трипільської культури, які відбувалися до 1937 року. Не слід забувати й про масове знищення інтелігенції, а з нею й багатьох нерозкритих таємниць. Адже радянська влада не могла допустити самопізнання українського народу, бо саме такі речі і є поштовхом до зацікавленості своїм етносом, що згодом приведе до отримання незалежності. До того ж радянська влада наполягала на тим, що і Росія і Україна є братськими народами, а, отже, Україна не може мати таку давню та окрему історію. Іншою проблемою є те, що і сьогодні в українській землі лежать мільйони нерозпізнаних пам’яток, але у більшості випадках бюджет нашої країни не може собі дозволити виділити потрібну кількість коштів на дослідження, а вже здобуті пам’ятки знаходяться переважно у приватних колекціях.

Чому ж зараз все-таки можна вважати трипільців предками українців? Насамперед це, звичайно, тому, що переважна кількість памяток знайдена на цій землі. Назва «Трипільська культура» походить від назви села Трипілля на Київщині, де археолог Вікентій Хвойка відкрив перше трипільське поселення у 1893-94 роках. Ця культура має й іншу назву, адже в 1884 році румунський фольклорист і етнограф Теодор Бурада знайшов артефакти цього поселення біля села Кукутенї, тому і культура отримала назву «Культура Кукутені».

Загалом, у Києві є 21 точка, де знайдено залишки трипільської культури. Це і Десятинна церква, Успенський собор, Львівська площа ( де було знайдено найдавніше трипільське укріплення - відгородження ровом ) та багато інших.

Менталітет трипільців дуже схожий на українців, адже це були доброзичливі люди, що можна зрозуміти навіть по їхнім хатам, які були незахищені та будувались «по колу», а у центрі був розташований майдан. Будинки були переважно 2-3 поверхові, що свідчить про життя великими родинами. Основним елементом будинку була піч, а інколи їх було навіть декілька. Напроти входу в кімнату був зображений хрест. Чи не за такими ж ознаками ми можемо впізнати українську хату?

Іншим аргументом є походження слова «зять», яке, вважається, пішло від «взять», адже саме жінка обирала собі чоловіка, тобто «брала» його, а він не мав права відмовитись. У іншому випадку його родина була зганьблена. Відголоски цього звичаю можна побачити в Україні ще у ХІХ столітті.

На користь миролюбності трипільців говорять й основні знахідки цієї культури. Адже це не була зброя, як у переважної кількості народів тих часів, а це був посуд, прикраси, статуетки та інше. Орнаменти на сосудах були теж без жодної агресії, переважно це були хвилясті лінії. Також можна знайти намальованого вужа, що був оберегом. До речі, на Україні і сьогодні у селі не вбивають вужів, вважаючи це за погану прикмету.

Загалом, таке розмальовування посуду та прикрашання домашнього вжитку є проявом присутності естетичного смаку у трипільців, що притаманно і українцям. Наприклад, ми можемо знайти у праці Чижевського таку рису українського народу, як сентиментальність, що включає в себе любов до краси.

Також важливим є той факт, що у трипільців була розповсюджена гончарна справа.

Достовірно не відомо звідки ця культура з’явилась та куди зникла, але більш імовірним є припущення, що була певна агресія в їхній бік, яка й потягнула за собою зникнення такої великої цивілізації.

Це лише деякі факти, які б могли засвідчити походження українців від трипільців, але існують і інші. Звичайно, можна зауважити, що, наприклад, структура голови українця сильно відрізняється від структури трипільця, але з часів існування трипільської культури минуло не одне тисячоліття і це цілком нормально, що відбувалися фізичні зміни завдяки адаптації до певних умов довкілля.

На жаль, наука не може однозначно дати відповідь чи були трипільці предками українців, а, отже, кожен має змогу дотримуватися власної думки. Мені ж тільки хотілося б, щоб вчені були максимально об’єктивними у таких питаннях, щоб не мали можливість втручатись політичні забаганки та власні припущення, саме у такому випадку ми матимемо змогу пізнати себе, дослідити свою культуру та робити припущення стосовно розвитку держави в цілому та зокрема кожної людини.
Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Пользователи
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.