Соляні лампи: правда та міфи про популярні «гаджети»

18 сентября 2019, 21:07
Владелец страницы
1
41
Соляні лампи: правда та міфи про популярні «гаджети»
Соляна лампа як елемент декору інтер'єру

Ви що-небудь чули про соляні лампи? Готові сперечатися, що так. Кажуть, що ці значні кристали солі здатні перетворити спальню кімнату на спа-курорт


Якщо вірити рекламі, соляні лампи можуть очищати повітря, насичують мозок киснем,  знімати симптоми розладів настрою (зокрема, сезонного афективного розладу) і зміцнювати імунну систему. Що з цього приводу думають вчені — читайте далі.

Що кажуть виробники

За словами представників Solay Wellness Inc. (компанії, яка продає такі лампи), головною перевагою «гаджетів» є те, що вони виділяють негативні іони. «Солоний кристал природно гігроскопічний, тобто поглинає молекули води з повітря. Ви помітите, що ваша соляна лампа залишається без підсвічування протягом тривалих періодів часу, вона починає «плакати». Тепло від невеличкої лампочки тримає кристали сухими і, в свою чергу, випускає негативні іони в повітря», — йдеться в прес-релізі.

Згідно DrAxe.com, кристали притягують токсини і інші забруднюючі речовини до поверхні кам'яної солі, оскільки молекули води в повітрі можуть переносити на собі бруд, пліснява та алергени. Все це звучить заманливо, але проблема проста — ні одне з тверджень, які можна знайти на сайтах виробників, не має наукових обґрунтувань і будь-якого сенсу з точки зору хімії.

Що кажуть вчені

По-перше, якщо гімалайська рожева, чорна, морська і будь-яка інша сіль не особливо відрізняється за складом від звичайної кухонної солі (про це як раз говорять дослідження), то переважаючими іонами, які стануть утворитися в результаті роботи соляної лампи, будуть іони натрію і хлориду. «Але сіль стабільна, тому коли ви трохи нагріваєте її, нічого не відбувається», — говорить Live Science Джон Малин (John Malin), в минулому член Американського хімічного товариства (American Chemical Society).

Невелика кількість водяної пари в повітрі, звичайно, може прилипати до поверхні солі, так що частина його здатна дисоціювати сіль в іони натрію і хлориду. Але як тільки водяний пар висушується, два типи іонів негайно рекомбінують і процес навряд чи призведе до утворення негативних іонів.

Що стосується очищення повітря, то в цьому теж мало сенсу. Деякі забруднюючі речовини в повітрі можуть випадково потрапити в водяний пар на поверхні теплого шматка солі, але тут не можна говорити про якусь масштабну фільтрації повітря. Принаймні тому, що кількість повітря в приміщенні, порівняно з розміром кристалів, досить велике.

Негативні іони: користь або шкода


У дослідженні, опублікованому в 2013 році в журналі BMC Psychiatry, були проаналізовані дані декількох досліджень, в результаті чого вдалося з'ясувати, що негативна іонізація повітря не надає загального впливу на сполох, настрій, сон або особистий комфорт людини. Тим не менш, у цих дослідженнях було зафіксовано невелике зниження депресивних симптомів і поліпшення стану при сезонному афективному розладі.

Пояснення цього ефекту вчені знаходять в тому, що сонячні промені влітку виробляють більше негативних іонів, ніж взимку. «Таким чином, іонізатори повітря в якомусь сенсі імітують літні умови, — коментує Live Science Алан Маневиц (Alan Manevitz), психіатр з Нью-Йорка. — Однак для цього краще використовувати світлову терапію, так як вона вивчалася більш широко».

Справедливості заради відзначимо, що в 1981 році дослідники з Університету Суррея (University of Surrey) вивчали частоту нудоти, запаморочення, головних болів і проблем з диханням у людей, що працюють в офісі. В ході дослідження було виявлено, що офісне повітря містить менше негативних іонів. Коли вчені штучно іонізували приміщення, то побачили, що це зменшує частоту симптомів, але не рятує від них.

У той же час дослідження 1979 року, опубліковане в журналі Nature, показало, що високі рівні негативних іонів у повітрі можуть вбивати бактерії. А згідно з дослідженням 2009 року, іонізатори здатні знизити поширеність бактерій в холодильниках. В обох випадках, втім, важливо розуміти, що дослідження проводилися на харчових продуктах, а отже, говорити про користь негативних іонів для здоров'я людини на їх підставі не можна.Чи може соляна лампа нашкодити вам? Звичайно, ні. Інша справа, що і особливої користі, за винятком ефекту плацебо, вона можливо і не принесе. Проте можно сказати точно, що красивим предметом декору інтер'єру вона дійсно буде. І, мабуть, це головне, про що вам потрібно знати перед покупкою.
Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Новости науки
ТЕГИ: Лампи,гаджети,декор,міфи
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.