Богиня води - богиня Місяця

1 августа 2016, 17:15
Публіцист. Блог про культуру, історію України та інше
0
260

не перевертайте прапор України

Слов’янська богиня води Мара-Морена була пов’язана з Місяцем.

 Мені вдалося зберегти шматки бабусиного побутового рушника-утиральника з північно-східної Чернігівщини. Це витканий вдома на початку ХХ століття рушник з грубих лляних ниток завширшки 33 см, декорований на кінцях витканими трьома червоними смугами.

Фото. Прабабусин рушник-утирач. Північно-східна Чернігівщина. Поч. ХХ ст.

 Візерунок цих смуг складається зі знаків-символів різних фаз Місяця, які співпадають з місячними символами на посуді доби Трипільської археологічної культури. (Бурдо, с. 122, 139) Такі символи на рушнику мали вказувати на його призначення: для витирання води з різних частин тіла.

 

Ілюстрація з книги Бурдо Наталії "Сакральний світ трипільської цивілізації".

І в книзі дослідниці Віри Зайченко «Вишивка Чернігівщини» подано зображення рушника XVIII ст. з грубого полотна сивого кольору, декорованого однотонною сивою вишивкою з мережкою із символами повного Місяця (крапка-сім’я всередині ромба) та дощу і блискавки (вертикальні зигзагоподібні лінії та інше). (Зайченко, с.112)

 Щодо Місяця в українському фольклорі часто зустрічається епітет «срібний», особливо щодо Місяця-молодика. Порівняння із золотом також трапляється і характеризує Місяць як небесне світило (про золото й срібло як символи блиску зірок сказано в окремому розділі).

 Порівняння Місяця зі сріблом у народних піснях: «Ти місяцю, місяченьку» (слова «та й ти срібнорогий»), «Там за тином» (слова «там за тином у садочку вишня п’янко зацвіла, подивися, як підходить срібний місяць до лиця»), «Сам Ісус Христос сів вечеряти» (слова «другим королем срібненький місяць»). (Тексти пісень за даними сайту «»)

 Науковці-мовознавці побили чимало списів, намагаючись пояснити походження слова «Місяць». Вважаю, що все просто. І зараз на всьому Поліссі, як чернігівському, так і волинському, старі люди називають Місяць не інакше як «Місячко», «Мєсечко». Водночас, слово «місцячко», «місце» позначало в мові бабів-повитух жіночу утробу; плаценту, що виходить під час народження дитини. Тобто, назва Місяця в українській мові відображає кількатисячолітній символічний зв’язок Місяця і богині-жінки, рожаниці (здатної народжувати).

 Українці здавна й до ХХ століття звіряли сільськогосподарські та й інші роботи з фазами Місяця («кватирями»), і це було пов’язано саме з його образом як жіночої утроби:

1)      перша кватиря «молодик», «новак» — незайманість і можливість запліднення,

2)      друга «перекрій» (від дієслова «крити, покривати») — запліднення й дозрівання плоду,

3)      Підповня і Повня — зріла вагітність, під час Повні нічого не саджають у землю,

4)      третя чверть «гнила» — роди й післяродове очищення матки,

5)      четверта чверть «старий» — стара або старіюча жінка,

6)      межимісяччя — Місяць помер, поганий день для будь-яких робіт.

Ті весільні пісні, у яких з Місяцем порівнюють молодого, слід датувати часом, коли предки українців почали масово контактувати з мусульманами. Оскільки на теренах України це були контакти переважно з військовими чоловіками (Якубович), то Місяць як символ ісламу поступово ставав для українців символом чоловіка. Такій заміні символіки Місяця з жіночої на чоловічу сприяла все більша християнізація і відхід від язичництва.

 Змішані шлюби на території козацької України XVI-XVII ст. теж траплялися (Якубович), адже серед козацької верстви було чимало етнічних татар.

 Відомо також, що деякі татарські роди осіли на Черкащині, Чернігівщині, Західній Україні (Якубович) та інших історично-слов’янських землях ще в період Великого Князівства Литовського і Руського XIV-XV століть.

Ці розпорошені серед українців татари поступово переймали українську культуру, асимілювалися (Якубович), але деякі українські традиції (весільні) та світоглядні уявлення все ж таки змінювалися під впливом татарської культури в окремих місцевостях.

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Новости науки
ТЕГИ: державний прапор,прапор України,Місяць
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.