То хто в Україні "головна опозиція"?

28 ноября 2020, 23:47
Владелец страницы
політолог
0
130
То хто в Україні  головна опозиція ?

Результати місцевих виборів та інші дані про стан української опозиції

Завершення місцевих виборів спровокувало дискусію серед українських політиків про їхні результати, про "переможців" і "переможених" та про те, хто може вважати для себе ці результати позитивними, а хто - ні.
Звісно, однозначну оцінку цих виборів давати важко через цілу низку причин.
По-перше, місцеві вибори не є релевантними для оцінок загальнонаціональних політичних партій та їхнього стану, оскільки для переважної більшості громадян вони слабко асоціюються із загальнонаціональною політикою, а більше - з питаннями господарства.
По-друге, самі вибори примали на розпал пандемії коронавірусу в Україні, і, відповідно, відзначилися найнижчою явкою виборців в історії. Місцеву владу обирала дуже невелика кількість громадян.
По-третє, ці вибори відзначилися таким феноменом як численні "регіональні політичні проекти", тобто партії, створені під конкретного мера, які серйозно на щось претендували лише в одному місті. Зрозуміло, що на щось серйозне у плані політики вони претендувати не можуть, але цілком могли взяти більшість в окремих містах.
Тому дати об'єктивну оцінку результатам виборів важко. Тим більше, що на них життя не заврешується, і завтра будуть нові події, які суттєво впливатимуть на політичну вагу. Водночас, залишається питання про реальну роль тих або інших партій, адже уже чимало з них оголосили про власні "перемоги". Якщо з тим, хто у нас "влада" нитань немає. СН президента Зеленського її зберігає, то от "опозицій" у нас більш ніж достатньо. І кожна - "головна". І кожна "готова посунути" Зеленського від влади. Але яка опозиція реально є основною?
Можна давати різні методи оцінок, але я схиляюся до пошуку чогось об'єктивного, а це - дані виборів та результати голосування, бо у випадку соціологічних опитувань завжди можна казати про їхню "необ'єктивність".
Отже, як відправну точку візьмемо останні вибори до ВР, які, власне, і сформували розклад "влада-опозиція". До Ради пройшло 5 партій. Одна - владна ("Слуга народу"), і 4 - опозиційні ("Опозиційна платформа "За життя!", "Європейська солідарність", "Батьківщина" та "Голос"). Оцінимо їхні результати за 5-бальною шкалою. 1-ше місце - 5 балів, а останнє - 1. Тоді бали партій будуть такими: СН - 5, ОПЗЖ - 4, ЄС - 3, Б - 2, Г- 1.
Тепер звернемося до місцевих виборів. Тут "перших" та "останніх" місць у всеукраїнському масштабі немає. Все, що ми маємо - це т.зв. "агрегований ретинг". Тобто, узагальнені результати виборів до облрад.

 Застосувавши ідентичний підхід, матимемо, що у СН - 5 балів, у ЄС - 4, у ОПЗЖ - 3, у "За майбутнє" - 2, і у "Батьківщини" - 1.
Наступні дані - це загальна кількість мандатів, одержана політичними партіями.
Спершу - обрані депутатами місцевих рад. Тут більшість представляють "самовисування" або дрібні партії. Врахувати їх неможливо. Тому тут СН має 5, Батьківщина - 4, ОПЗЖ - 3, "За майбутнє" - 2, і ЄС - 1.
Далі - обрані головами (міст, сіл, ОТГ). Тут ситуація дещо схожа. Знову СН має 5 балів, "За майбутнє" - 4, Батьківщина - 3, ОПЗЖ - 2, і "Наш край" - 1.
У підсумку "бали" виглядатимуть наступним чином.
Як бачимо, найбільш значима на даний момент опозиційна сила - ОПЗЖ. У них і найбільша фракція ВР, і на місцевих виборах вони пройшли "рівно", а тому є на даний момент основним конкурентом правлячої СН із виразним потенціалом зростання.
"Батьківщина" непогано показала себе на місцевих виборах, але лише на "низовому" рівні, і має досить сладкий влив на процеси у парламенті.
Не зважаючи на результати парламентських виборів та "агрегований" рейтинг, ЄС повністю "завалила" низовий рівень, а це значить, що у них досить слабкі місцеві осередки, а тому важко позитивно оцінювати їхні політичні перспективи.
Так можна спробувати визначити, хто ж реально має яку вагу в політиці, і, зокрема, серед опозиційних сил.


Рубрика "Блоги читателей" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Новости политики
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.