Кризи як важливий колективний досвід, необхідний для того, щоб рухатися далі...

30 сентября 2020, 12:54
Владелец страницы
Голова політичної партії "КРАЇНА"
0
669
Кризи як важливий колективний досвід, необхідний для того, щоб рухатися далі...
Віталій Скоцик

Як вийти з кризи значно сильнішим...
До сьогодні всі економічні кризи мали низку спільних ознак. Це недооцінка ролі виробництва реальних товарів. Це життя «в борг» і штучно роздуте споживання. Також це властива багатьом людям жадоба – бажання заробити швидкі гроші на спекуляціях, нічого при цьому не створюючи…

Водночас кризи є важливим колективним досвідом, необхідним для того, щоб рухатися далі.
Вони підводять риску під попереднім етапом розвитку і підштовхують нас до пошуку нових підходів. Вони змушують нас відповідальніше ставитися до грошей і до життя загалом, ретельніше прогнозувати наслідки роботи…

Думаю, що багато з тих, хто кинувся до криптовалюти Bitcoin, або схожих інших грошей, з часом зрозуміли, що під таким грошовим забезпеченням немає ніякого конкретного товару. За грошима має бути конкретне виробництво, адже не просто так ми часто чуємо, що курс валюти певної країни забезпечується економікою, тобто виробництвом реальних товарів і послуг та золотовалютним запасом. Якщо цього немає, можна надрукувати чи намайнингувати будь-яку кількість грошей, але вони завжди будуть мати високий ризик втрачати свою цінність, тому що вони залишаються лише грошима, а не тим, що потрібно людині тут і сьогодні.

Відштовхнувшись від дна, економіка мусить знайти свій шлях нагору: через модернізацію, впровадження інновацій, вихід на нові ринки. Криза знаменує перехід від однієї економічної моделі до іншої. Вона є моментом істини для багатьох напрямів і галузей економіки, а також методів господарювання та менеджменту. Зрештою, вона може мати й позитивний вплив, який стає помітним з відстані прожитого часу.

Так, це відбувається в багатьох країнах. Криза – 2020 показала, що нафта і газ не є настільки критичними, як вважалося до цього часу.
Нові підходи до викиду вуглекислих газів, розробки електрогібридних автомобілів та іншого класу, де використовується електрична тяга, і звичайно, ставка на водневі двигуни, абсолютно не шкідливі для навколишнього середовища. Це те, що ми бачимо вже сьогодні, але це відбувається в багатьох інших країнах, проте дуже мало у нас.

Якщо згадати кризи 1998–1999, 2008–2009 років, нашу велику проблему з війною на Сході у 2013–2014 роках і тепер економічну кризу, викликану коронавірусом у 2020 році, то ми бачимо, що Україна фактично нічого корисного – на відміну від багатьох інших держав світу – не винесла з таких катаклізмів.

Більше того, з тих людей, які вели країну через кризи всіх різних етапів, бачимо, що при владі залишилися одиниці. У політиці дехто залишився, але при реальній владі – ні.

Тобто на відміну від бізнесу, де люди, які проходили кризи та вели свої компанії за дуже непростих часів, вони залишалися в бізнесі та створювали додатковий досвід, а в управлінні державою цього не відбулося.
Навіть така анекдотична криза, як «тюльпаноманія», мала позитивний наслідок – вона залишила по собі розвинену селекцію. До 1633 року нідерландські квітникарі вивели близько півтисячі форм тюльпанів. Це досить солідний внесок у ботаніку. Залізнична манія, попри масу витрачених інвестицій, дала Великій Британії розвинену систему залізниць. Бо серед непрактичних і відверто шахрайських проектів, що виникли в ті роки, було реалізовано і багато потрібних маршрутів. Велика депресія 1929–1933 років змусила уряд США впровадити державний контроль над монополіями, розробити масштабні соціальні програми для ліквідації розриву між багатими та бідними. І ці рішення змінили обличчя американської економіки на краще.

Криза 2020 року на краще змінила обличчя китайської економіки. Тобто є країни, які обов’язково з кризи виходять значно сильнішими.

Із численних фірм-доткомів після 2001 року вціліли лише одиниці. Проте вони, подолавши природний відбір, стали найсильнішими стовпами Інтернет-індустрії. Серед них Amazon.com, eBay, Google і Yahoo! Amazon і Google сьогодні одні з найдорожчих компаній світу. Перебуваючи на вершині рейтингів, вони і в коронакризу наростили свою капіталізацію.
Успішні проекти з попередніх криз обов’язково ставали переломними в наступних. І те, що ми зараз бачимо у виробництві водневих двигунів, у Airbus, який заявив, що до 2035 року серійні літаки будуть літати на таких двигунах.
Те, що Китай відкрив цілу програму, щоб усе запрацювало до 2035 року, і планує випустити 10 тис. автомобілів, теж важлива річ. Те, що американська компанія Nikola Motor на сьогодні вже випускає вантажівки на водневих двигунах, свідчить про те, що закладено основи зовсім іншої індустрії завдяки кризі, яка триває у 2020 році.

Енергетичні кризи 1973, 1979 та 2004–2008 років, коли ціни на нафту різко зростали, були стимулом до пошуку альтернативних джерел енергії, розробки нових типів двигунів. У 2000-х роках автомобілебудування відповіло на виклик високих цін на нафту активною розробкою сучасних електромобілів, які щороку відвойовують собі дедалі більший сегмент ринку. І майбутнє – за ними, адже електрокар тихий, надійний, простий в експлуатації та екологічний, що дуже актуально для збереження довкілля. Не дивно, що і в Україні кількість електрокарів невпинно зростає, перший стрибок був у 2015 році, коли рівень продажів сягнув 400% порівняно до року попереднього.

Упродовж інших років електрокари постійно нарощували свою присутність на ринку України. Щоправда, здебільшого це були потримані (вживані) автомобілі зі Сполучених Штатів Америки. А от з прийняттям нового законодавства, яке гармонізує законодавство України із законодавством Європейського Союзу, нові електромобілі різного типу стають ще доступнішими для українців. Дуже сподіваюсь, що в майбутньому це буде не просто купівля за кордоном, а й виробництво таких автомобілів в Україні, оскільки до цього стимулює нове законодавство.


Якщо згадати перманентний товарний дефіцит, що спостерігався в СРСР, то й він мав свою важливу роль: довів усьому світові неефективність планової економіки. Тоді ми дійсно так говорили, але на сьогодні йдеться про те, що планова економіка Китайської Народної Республіки у такій складній кризовій ситуації, в якій опинився світ сьогодні, дала можливість реально вижити і стати цій економіці набагато сильнішою, аніж вона була до того.

Тобто все змінюється у світі, і кожна держава обирає для себе, для своєї економіки свій власний рецепт, але цей рецепт має ґрунтуватися на досвіді, у тому числі на досвіді, здобутому в подоланні криз, на тих основних ресурсах, що можуть стати конкурентними перевагами держави в світі. І дійсно, такі кризи дають можливість вибороти для себе якусь нову нішу у світовій економіці.
От якщо, наприклад, усі попередні роки світ свідомо віддавав нам щорічно 1-1,5% сировинних ринків, а в себе нарощував створення продукту з доданою вартістю, то для нас саме зараз є нагода перейти від постачальника сировини на зовнішні ринки до постачальника кінцевої продукції зі створенням доданої вартості тут, у нашій країні.
Рубрика "Блоги читателей" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Новости политики
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.