Базові цінності суспільства та електоральні перспективи на місцевих виборах

10 июля 2020, 16:17
Владелец страницы
політолог
0
48

Як програти місцеві вибори?

Наближається час місцевих виборів. Так або інакше, усі основні політичні гравці включаються в процес. Не основні, до речі, теж включаються. І всі готуються критикувати владу, бо вона у нас тепер одна і єдина, а «опозицій» - багато. Як то кажуть – «на кожен смак».

Звісно, інформаційна підготовка до виборів йде уже давно, і це зрозуміло. «Ставка» у даному випадку дуже і дуже серйозна. З одного боку, контроль місцевих рад дозволить Зеленському закріпити успіх, здобутий рік тому. З іншого боку, програш місцевих виборів буде виразним індикатором втрати довіри і підтримки. А для політика, у якого основний капітал – рейтинг, це дуже серйозно.

Не забуваймо і про фактор децентралізації, яка триває в Україні і має бути у досяжній перспективі закріплена у Конституції. Це змістить баланс влади в Україні від центру до регіонів. І, відповідно, підвищить політичну вагу органів місцевого самоврядування. Мабуть, саме тому місцеві вибори 2020 року можуть стати найважливішими місцевими виборами у новітній українській історії.

Як вже вказано вище, формат виборчої кампанії на даний момент намічається наступний: одна влада проти багатьох опозицій. Це означитиме постійний всебічний та різноманітний тиск на владу, постійна критика з різних сторін та з різних позицій. Нічого надзвичайному у цьому немає. Хоча влада останнім часом сама створює прекрасні можливості для критики.

Звісно, ці можливості неоднакові за своїм змістом. Наприклад, численні скандали, що охоплюють останнім часом правлячу фракцію «Слуга народу», звісно, не додають їм популярності, адже мова про дискредитацію самого парламентаризму. Водночас, все ж сумнівно, що це зіграє вирішальну роль під час виборів, адже зовсім не за професіоналізм обирали нову владу. Її обрали через різке неприйняття влади попередньої та, ширше, усієї колишньої політичної еліти.

Тому можна скільки завгодно шукати «зради», але вони не будуть вирішальними для електорального вибору. Однак це зовсім не означає, що для влади все добре і немає загроз. Загрози є, і більшість з них створюється самою владою.

Давайте розберемося, чому українці так незлюбили стару політичну еліту? Вона у них асоціювалася зі страшною корупцією та розкраданням суспільного багатства, відсутністю турботи про громадян та їх потреби, антисоціальною політикою, кастовістю та клановістю, відсутністю єдиного закону для всіх. Відповідно, через це громадяни України змінили старих політиків на тих, хто вчора взагалі не був політиками. Зрозуміло, що ставлення до «нових обличь» буде залежати, у першу чергу, від відповідей на ключові питання: корупція, соціальна політика та рівність усіх перед законом. І якщо «нові» продовжуватимуть тут лінію старих», то вони можуть перебрати на себе усю ненависть, яка накопичилася у суспільстві по відношенню до влади.

І тут якраз теж не все добре. Корупційні скандали виникають постійно. Не всі з них однакові. Не всі – рівноцінні. Більшість не дотягує до легендарних справ офшорів «Мальдівського гетьмана» або «справи Свинарчуків», однак накопичення критичної маси триває, і якщо щось не зробити на фронті боротьби з корупцією, то наслідки можуть бути неприємними.

Щодо рівності усіх перед законом, то теж не все так просто і однозначно. Але, звісно, найбільші ризики – це соціальна сфера. У більшості громадян чіткі асоціації. «Народна влада» відрізняється від «антинародної» за рівнем життя, який включає у себе не лише розмір зарплат та соціальних виплат, але й ціни та тарифи на комунальні послуги. І тут влада останнім часом фонтанує різноманітними цікавими пропозиціями, які, очевидно, не викликають особливого захоплення у громадян.

Днями НКРЕКП повинна прийняти рішення про підвищення тарифу на передачу електроенергії. Усі експерти одноголосно заявляють, що зростуть і комунальні тарифи, адже у їхній собівартості він займає значну частку. Не менший негативний ефект матиме і зростання цін на проїзд в електротранспорті - подорожчає метро, ​​трамваї і тролейбуси. Тобто, одне рішення одразу призведе до лавиноподібного зростання цін на все. До речі, саме у тих сферах, що безпосередньо стосуються місцевого самоврядування.

Цікаво дізнатися думку мерів міст з цього питання. Тому такий крок Нацкомісії виглядає як мінімум дивний, враховуючи ситуацію в економіці і політичний ландшафт. Адже ясно, що тепер боротьбу з новими тарифами піднімуть на свій стяг численні опозиціонери на місцях. Ну а громадянам ідея підвищення тарифів точно не сподобається.

Звісно, проблеми нової влади не означають, що суспільство одразу кинеться «в обійми» попередників, до яких теж накопичилося чимало претензій, і які досі зовсім не забуті. Але якщо у сферах корупції, соціалки та рівності перед законом нова влада буде у суспільній свідомості обожнюватися зі старою, то нічого доброго для неї це точно не принесе.

Рубрика "Блоги читателей" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Новости политики
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.