НАТО колишнім вже не буде

4 апреля 2020, 09:29
Владелец страницы
Редактор
0
410
НАТО колишнім вже не буде

24 березня іспанська армія подала офіційний запит до Євроатлантичного координаційного центру реагування на стихійні лиха і катастрофи (EADRCC), попросивши «міжнародних партнерів» надати їй допомогу в

Днем пізніше з'явилося повідомлення, що 20 військовослужбовців багатонаціонального батальйону, що знаходиться в Литві, заразилися коронавірусом, в результаті підрозділ, прагнучи зберегти боєготовність, був змушений значно обмежити свою активність. Того ж дня Міністерство оборони США наказало військовому персоналу в найближчі два місяці утриматися від участі в навчаннях, що рівнозначно заморожуванню масштабних маневрів «захисник Європи — 2020».

У свою чергу, 27 березня ЗМІ облетіла новина про інфікування коронавірусом екіпажів обох американських авіаносців, що знаходяться в Тихому океані («Теодор Рузвельт» і «Рональд Рейган»). Це означає, що дані кораблі не будуть виконувати свої завдання в повному обсязі. П'ять з одинадцяти авіаносців, якими володіють США, знаходяться на ремонті, тобто службу продовжують нести всього чотири, яким китайці можуть протиставити два своїх.

У норвезькій армії захворіли вже 1 300 осіб. Епідемія стала також причиною скасування натовських навчань» Холодна відповідь — 2020", які планувалося провести на півночі Норвегії за участю 15 тисяч військовослужбовців з різних країн.

Північноатлантичний альянс, найпотужніша військова організація світу, опинився в ситуації, певною мірою нагадує майбутню війну, в якій одночасно можуть (і напевно будуть) використовуватися біологічна зброя, засоби дезінформації і залякування, а під ударом опиняться ланцюжки постачання. Єдина відмінність полягає в тому, що зараз не ведуться військові дії. Безсумнівно, що Альянс зіткнувся з серйозним випробуванням, а його майбутнє стало ще більш туманним, ніж раніше. Коли пандемія закінчиться, нас чекатиме довга і, можливо, вельми бурхлива дискусія на тему подальшого існування НАТО в наступний складний період. Втім, в американських експертних колах обговорення цієї теми вже почалося. Слід звернути на нього увагу і підготуватися до участі в ньому.

У найближчому майбутньому, в посткоронавірусних реаліях, буде складно думати про намічене на саміті в Уельсі підвищення витрат на озброєння, а тим більше впроваджувати цей план в життя. Країни півдня Європи, що борються з трагічними наслідками пандемії і глибокої економічної кризи, вже в минулому не виявляли готовності виділяти на оборонну сферу 2% ВВП, а тепер вони напевно не захочуть про це навіть чути.

Втім, у схожій ситуації опиняться, ймовірно, й інші члени НАТО разом зі Сполученими Штатами. В Америці напевно почнуть голосніше говорити про те, що обороною Європи повинні зайнятися європейці. У важкі часи восторжествує політика національного егоїзму і орієнтації на власні інтереси, а це відіб'є у урядів і парламентів країн, що не знаходяться на «лінії фронту», бажання витрачати гроші на спільну оборону. Як все виглядатиме на практиці, показала Німеччина, яка безцеремонно заблокувала закуплені керівництвом Угорщини Засоби індивідуального захисту, про що нещодавно публічно оголосив Віктор Орбан.

Американські аналітики вважає, що окремі країни перестануть думати про нарощування потенціалу східного флангу, а, скоріше, почнуть зміцнювати власні кордони, побоюючись напливу мігрантів, які зараз можуть на додаток до іншого нести епідеміологічну загрозу. Першою ознакою появи такої політики може служити рішення британського уряду, яке вже після того, як почалася пандемія, вирішило вивести свої підрозділи з Іраку і перекинути їх на вирішення завдань всередині країни. Натовська солідарність, про яку коротко йдеться в П'ятій статті Вашингтонського договору, буде піддаватися подальшій ерозії.

Як показують проведені ще до пандемії опитування громадської думки, жителі половини з 16 країн, де проводилося дослідження, не вважають, що їх керівництво повинно надавати іншим державам військову допомогу в разі нападу Російської Федерації. Вони вважають, що якщо цей напад на когось І станеться, то воно буде або спровоковано, або в інтересах самозахисту знаходиться під колосальним тиском НАТО російського світу. Всі перераховані вище фактори вказують на те, що Альянсу, якщо він хоче вижити, перед найближчим самітом в Беверлі-Хіллз доведеться не тільки розгорнути серйозну дискусію, а й підготуватися до глибоких змін.

До аналогічних висновків приходять експерти Атлантичної ради Крістофер Скалуба (Christopher Skaluba) і Ян Бжезінський (Ian Brzezinski). Вони вважають, що НАТО найближчим часом очікує революція. Причини ті ж: урізання бюджетів в умовах кризи, зміна підходу урядів різних країн, концентрація зусиль на внутрішніх проблемах, наростання національного егоїзму, зосередженість на власних вузько розуміються інтересах.

До цього додається також розробка озброєнь на нових фізичних принципах, дезінформація і непередбачуваність дій які поширюють Росія і Китай. Не відмовляючись від масштабних проектів з модернізації своїх збройних сил, вони будуть намагатися постати в образі "голубів миру" і закликати міжнародну громадськість вести спільну боротьбу з наслідками пандемії. Новий досвід змусить військове командування НАТО і розробників стратегічних планів обміркувати і трансформувати політику в декількох сферах, таких, як, наприклад, забезпечення безперебійної роботи і безпеки систем командування, скорочення логістичних ланцюжків або впровадження законів, що блокують потрапляння ключових компаній під контроль закордонного капіталу.

Досвід, отриманий під час пандемії, стане, на думку аналітиків Атлантичної ради, ключовим в контексті безпеки Польщі, оскільки він може схилити США відновити дискусію про доцільність існування системи ротації військ в Європі. Якщо через епідеміологічну загрозу, пишуть вони, ротацію військ призупинять, а в майбутньому — обмежать, Вашингтон задумається, чи є сенс в постійній присутності його сил на східному фланзі. І це найважливіший елемент дискусії, до якої нам вже зараз потрібно підготуватися, щоб взяти в ній участь і змусити до себе прислухатися. Ясно одне: Північноатлантичний альянс в колишньому вигляді відходить у минуле. Яким він вийде з хаосу (і чи вийде), залежить від нас.
Рубрика "Блоги читателей" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Новости политики
ТЕГИ: США,НАТО
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.