Законопроекти 1209, 1210 та побудова ефективної держави в Україні

26 сентября 2019, 15:28
Владелец страницы
социолог и политолог
0
51

У пошуках економічної ефективності та публічного блага

Я є прибічником (хоча і стриманим) теорії та практики держави, що спряє розвитку (developmental state).  Піднесення Азійських тигрів багато в чому пояснюється наявністю саме такого типу держави. Така держава є дієздатною, сильною, автономною (тобто здатна протистояти егоїстичним політичним та економічним інтересам впливових індивідів та груп), але воднораз спроможна налагодити ефективні канали комунікації з соціумом та бізнесом. Відомий американський вчений Пітер Еванс назвав цю складну комбінацію автономії та «комунікабельності» закоріненою автономією. Як ці ідеї можна застосувати до контексту України? Ситуація з законопроектами 1209 та 1210 (які, до речі, були визначені Президентом як невідкладні) є вельми промовистою та показує, що українська держава не налаштована на стимулювання збалансованого та сталого економічного розвитку та поки неспроможна дистанціюватися від приватних / егоїстичних бізнес-інтересів.  Запровадження податкових новацій, що передбачається законопроектом 1210 — тобто підвищення рівня податків для видобувної галузі, яка займається видобутком залізної руди, загрожує підвищенням цін на металопрокат на внутрішньому ринку. А це, своєю чергою, може спричинити зменшення видобутку руди, а відтак — різкого скорочення кількості зайнятих у галузі. Законопроект у теперішньому вигляді є сирим та його треба СУТТЄВО вдосконалювати (використовуючи економічні розрахунки). Голосувати за законопроект 1210  буде неправильно.  Під час розрахунків рентної ставки необхідно враховувати, що ціни на руду коливаються, відтак є сенс (і це підтверджує світова практика) використовувати Platts Iron Ore Index (IODEX). Адже, якщо на початку року ціна за залізну руду перевищувала  $100 за тонну, натомість як останніми роками ціна складала приблизно $70-75 за тонну. Тому неправильно підвищувати рентні платежі без прив’язки до ціни на буду, позаяк ціна суттєво коливаються. Законопроекти 1209 та 1210 є загрозою для інвесторів.  У цій ситуації необхідне рішення, яке буде довгостроково вигідне усім учасникам галузі, а не окремим (олігархічним) фігурам.  Ці законопроекти є таким собі тестом, наскільки справжнім слугою Народу є «Слуга народжу».  Що ж стосується наслідків прийняття цих законопроектів у теперішньому вигляді  у політичній / електоральній сфері, то скорочення робочих місць у видобувній залізорудній галузі може суттєво погіршити результат «Слуги народу» на місцевих виборах у східному та центральному регіонах України, а це може складати до 30% голосів. Некомпетентність законотворців має бути зупинена, а загрози «білому» бізнесу, які несуть з собою ці законопроекти, мають бути усунені.  Інакше нам доведеться довго — і радше безперспективно — чекати на українського «тигра» здатного на економічне диво.

 

 

Замість PS.  Продовжується буфонада з законопроектом 1210. Втім, цей фарс може мати сумні наслідки для українського (малого)  бізнесу. З’явився законопроект 1210-1, який начебто покликаний стати альтернативою 1210.  Але суттєві відмінності від попереднього варіанту у цій начебто «альтернативі» відсутні.  У певних аспектах ця копія навіть гірша за оригінал, тобто  законопроект 1210. 

Звужуються права платників податків під час перевірок.  Відбувається своєрідна контрреволюція щодо пільг. Останні просто скасовуються по відношенню до гуртожитків, дитячих будинків та дитячих закладів в цілому.  Постраждають і спортивні заклади. Податківці ж отримують нові права.  Взагалі, законопроект виглядає як такий, що готувався не парламентарями, а в надрах податкових / фіскальних інституцій. 

Пропозиції щодо рентних платежів фактично залишаються незмінними.

Принцип демократії, що реально функціонує — це пошук компромісів.   У випадку ж цього законопроекту спостерігаємо домінування однієї гілки влади — виконавчої, ба більше — податкового підрозділу виконавчої влади, натомість як інтересами бізнесу, зокрема малого бізнесу, жертвують.  Гегель свого часу зауважував, що у модерному соціумі авторитетним є те, що має належне обґрунтування.  Самі лише апеляції до статусів та авторитетів не є достатніми.  Під цим кутом зору обидва законопроекти — 1210 й 1210-1 — не виглядають як такі, що відповідають критеріям модерного суспільства, вони не відповідають суспільним інтересам, а відтак не повинні прийматися.   

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Новости политики
ТЕГИ: законопроект
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.