Російська модель розповсюдження маніпулятивних повідомлень

14 августа 2019, 13:45
0
10
Російська модель розповсюдження маніпулятивних повідомлень

На прикладі польсько-українських відносин

З розвитком Інтернету кіберпростір перетворився на ключовий комунікаційний простір, який інтенсивно використовується для маніпулювання інформаційним середовищем, формуючи всі сфери інформаційного впливу у відкритих та прихованих зонах.

Було виявлено та проведено аналіз кількох моделей, які росіяни використовують для розповсюдження та дублювання маніпулятивних повідомлень.

Перший інформаційний об’єкт, який працює в цій моделі, це російський веб-сайт «Sputnik». Він використовується для введення маніпулятивних повідомлень у польськомовну інфосферу. Він має обмежений діапазон як веб-сайт, але це доволі оманливе враження. Повідомлення, що надходять із«Sputnik», змінюються та повторюються кілька разів іншими способами.

Тобто «Sputnik» - початок процесу введення повідомлення в інфосферу.

Другий етап моделі - це первинне множення контенту «Sputnik» на певний набір інших веб-сайтів. На цьому етапі текст повідомлення істотно не змінюється російськими операторами. Заголовок іноді змінюється, але основа залишається схожою на вміст, розміщений у «Sputnik». Це дублювання частково модифікованого контенту на інші інформаційні об’єкти із метою збільшення потенціалу впливу.

Наступний етап - передача контенту до мережі блогів. Що відрізняє цей процес від попереднього, це той факт, що зміст на цьому етапі зазнає значних змін і часто згадується у формі думок щодо публікацій з другого етапу. Ця фаза вже використовується для поетапного формування когнітивної сфери шляхом створення спеціально створених інформаційних середовищ.

Наступним кроком у цій моделі розповсюдження є використання об’єктів у соціальних медіа для поширення агітаційних матеріалів різними способами. Спосіб дистрибуції контенту, вочевидь адаптується до мети операції, вразливості одержувачів, уподобань груп та соціальних одиниць, стосовно у відношенні до яких опонент хоче провести заходи для того щоб операція з дезінформації була ефективною.

На практиці РФ використовують навіть невеликі сайти соціальних мереж як інструмент для розповсюдження.

Наступною областю діяльності опонента є місця в Інтернеті, що можна кваліфікувати як сфери обміну думками природними користувачами Інтернету. «Поле думки» означає на практиці розміщення коментарів під публікаціями на сторінках із повідомленнями, що посилаються на контент, створений та помножений у двох попередніх областях - альтернативних веб-сайтах та блогосфері. Цей етап процесу також стає початком діяльності російських або так званих проросійських об’єктів у соціальних медіа, які поширюють цей вміст та/або адресують його вибраним користувачам.

Наступною інформаційною сферою, на яку націлена ця модель є інтернет-форуми, які можна кваліфікувати як профільні до попередніх областей, (тобто обмін думками серед суспільства), проте в цьому випадку процес розповсюдження контенту здійснюється окремою командою операторів опонента. Це, як правило, добре підготовлені та штучно створені користувачі форуму, які ведуть дискусії, використовуючи матеріали другої та третьої області впливу, а також органічно створений контент. Вся ця діяльність ведеться з використанням раніше спланованої логічної послідовності.

Область гібридного контенту на практиці - це зберігання інформації у змістах коментарів та думок шляхом змішування, перетворення змісту публікації з метою приховування зв’язку з іншими проросійськими видами діяльності в Інтернеті або з публікаціями першої, другої або третьої інформаційних сфер, а також з матеріалами, що і надалі активно використовуються використовують у площині обміну думками.

Черговою фазою впливу є створення мікроінформаційних зон, присвячених впливу на обраних осіб або керівників вибраних груп з певними уразливостями/уподобаннями. Хорошим прикладом цих дій є ресурси опонента, які використовуються для розриву відносин між Польщею та Україною на основі розпалювання конфліктів на історичному тлі. Ця сфера - це також можливість проводити професійні спроби впливу на обраних людей чи суб’єктів, що приймають рішення.

Наступний етап - плановий розподіл усіх створених раніше когнітивних областей, інформаційних середовищ з використанням користувачів, яких ми кваліфікуємо як лідерів думок у соціальних медіа. Лідером думки може бути фізичний, наприклад, агент впливу або віртуальний - начебто існуючий користувач, соціальна група та інші. Крім лідера думки, на цьому етапі також використовуються інструменти для розширення сфери операцій, такі як ботнети. Цей етап операції також включає підтримку дискусій, надсилання фейкових позитивних повідомлень окремим одержувачам або проведення підтримки спеціальних операцій, спрямованих на конкретну людину чи команду людей.

Наступний етап діяльності в цій піраміді поширення присвячений та кваліфікується як заходи в рамках спеціалізованих психологічних операцій, що проводяться проти подій або окремих реципієнтів. У цьому випадку можна говорити про обширну модель профілювання та націлювання. Одним із інструментів, що використовується росіянами, є перевірка реакції на інформаційні стимули - у цьому випадку інформація, дезінформація чи маніпуляція. Одним із елементів, що сприяють ідентифікації цих заходів, є визначення користувача або групи користувачів, які ведуть суперечливі дискусії та відсилання їх або до них вибраних осіб або груп, які насправді перевірені та існують.

У деяких дуже специфічних операціях можна виділити спеціальні методи та техніки, наприклад використання кольорового графічного повідомлення, адаптованого до переважаючих погодних умов у певній місцевості (людина по-різному реагує на яскраві кольори при низькому та високому атмосферному тиску). Використання таких методів доводить залучення професійних спеціальних операторів до процесу проведення інформаційної атаки.

Підсумовуючи викладене, можна стверджувати, що для захисту інформаційного середовища, що визначає спосіб сприйняття поляками та українцями взаємних відносин, необхідно проводити широкий спектр заходів із виявлення та фіксації всіх російських ворожих операцій. Для того аби ефективно протидіяти одній з головних цілей Росії, що полягає у дестабілізації соціальних, політичних та економічних відносин між Україною та Польщею.

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Новости политики
ТЕГИ: Росія,Україна,пропаганда идеология,пропаганда в СМИ
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.