Як російські спецслужби впливають на польсько-українські відносини: частина 2

14 августа 2019, 12:12
0
4
Як російські спецслужби впливають на польсько-українські відносини: частина 2

Наведені характерні приклади російських маніпулятивних повідомлень стосовно взаємовідносин Польщі та України.

В цій частині наведемо характерні приклади російських маніпулятивних повідомлень стосовно взаємовідносин Польщі та України.

Ризик безробіття та зниження зарплати в Польщі

Маніпулятивна журналістика спрямована на створення враження, що приплив емігрантів з України до Польщі спричинив безробіття та знизив рівень життя поляків. Мета повідомлення - створити враження, що присутність українських громадян у Польщі, їхня зайнятість негативно впливають на польське суспільство. Для виправдання цих маніпулятивних тез пропагандисти посилаються на розповіді про безробіття серед поляків, зменшення заробітку поляків, внаслідок виконання українцями роботи за меншу зарплату, ніж поляки, та багато подібного, формується негативний впливу на імідж України, подаються неправдиві відомості. Один із способів - просування всіх негативних матеріалів ЗМІ та фальсифікація повідомлень ЗМІ про негативні події, пов'язані з українськими громадянами в Польщі та Україні. Наприклад, повідомлення про злочини, бійки та схожі інциденти.

Українці та Україна як військова загроза Польщі

Ще одним прикладом є дезінформація про нібито масове наповнення Польщі зброєю з України та спробу створення підпільних збройних організацій. Це неправдиве інформаційне повідомлення покликане створити помилкове враження, що Україна є військовою загрозою для Польщі.Пропагандистські матеріали містять елементи теорії змови, яка базується на припущенні, що українці готуються до збройного повстання на польській території, або інших подібних дій, наголошуючи, що вони є елементом гібридних дій або потенційних військових дій. Ці повідомлення зазвичай поєднуються з багатьма іншими, такими як просування дезінформації про територіальні претензії України проти Польщі та навпаки.

Фашизм і культ Бандери

«Україна як країна, що захоплена фашизмом і культом Бандери» - це фейковий меседж, який постійно просувається з моменту запуску польськомовної версії Sputnik. Російська пропаганда популяризує тези про фашизм, який домінує над Україною, пропагує всі негативні повідомлення ЗМІ, що стосуються виступів українських націоналістів, та дублює дезінформацію, що формує образ України та українського суспільства, нав'язуючи образ фашизму, прапора та націоналізму через призму пропагандистських меседжів.

Ще одним пропагандистським меседжем, що постійно повторюється - спроба викликати страх перед загрозою, яка може бути наслідком надання підтримки Україні. Ці дезінформаційні заходи впроваджуються у багатьох супровідних наративах, таких як підтримка в економічному, військовому та політичному контекстах.Російські пропагандистські центри створюють помилкові тези про те, що «конфлікт» загострюється (конфлікт в баченні російської пропаганди, при якому уникають заяв про те, що Росія воює з Україною і маскується вся інформацію про ворожі дії проти України). Повідомлення наступне: війна між Україною та Росією, якій нібито сприяє західний світ, призведе до спалаху війни, включаючи Третю світову війну і навіть ядерне знищення. Цей тип повідомлень покликаний зменшити готовність Польщі підтримати Україну та змінити спосіб сприйняття суспільством ролі України в міжнародній системі безпеки.

Епідеміологічний ризик для Польщі

Ще одним прикладом є створення картини ризику внаслідок імміграції з України через «епідеміологічну загрозу», якою російські «медіа» намагаються створити помилкове враження, що громадяни України, які проживають у Польщі, є епідеміологічною загрозою. Це і інформація про ситуацію щодо щеплень чи відсутність щеплень в Україні, і просування фальшивих повідомлень на основі раніше підготовлених матеріалів російського адміністративного сектору, таких як Федеральна служба з нагляду у сфері захисту прав споживачів і добробуту людини (Росспоживнагляд), як її маніпулятивна доповідь «Про ситуацію з туберкульозом в Україні».

Основною метою було створення негативних наративів для впливу на проект безвізового режиму подорожей до країн ЄС для українців. Цей матеріал також був опублікований у польській версії російського веб-сайту «Sputnik». Основна мета цих заходів очевидна: це чергова спроба сформувати негативне враження та імідж України в очах поляків, щоб у майбутньому отримати постійні умови для зниження рівня симпатії між двома народами.

Україна як «failed state»

Побудова негативного іміджу української влади відповідно до ситуаційного контексту. Російська пропагандистська діяльність не відривається від контексту сучасних подій в Україні. Вони переслідують одну спільну мету: знецінення української влади, формування враження, що українська держава нестабільна, нездатна до самовизначення, пронизана корупцією, і українські політики подаються як некомпетентні, не здатні функціонувати в реальності міжнародної політики та переслідують лише свої власні окремі інтереси.Прикладом може бути серія публікацій на польськомовній версії порталу «Sputnik», пов’язана з інавгурацією нового президента України Володимира Зеленського. За короткий проміжок часу пропагандистські матеріали були спрямовані як на президента, який йшов у відставку Петра Порошенка, так і на нового президента України Володимира Зеленського. Факт постійно посилання російською пропагандою посилається на сучасну ситуацію, значно підвищує ефективність дій. Це також дозволяє постійно доносити негативні меседжі про Україну із використанням актуальних контекстів, і спрямовано на формування маніпулятивних інформаційних ресурсів, які матимуть негативний вплив і у майбутньому. Одним із елементів цієї діяльності є також використання сарказму та гумору шляхом публікації та створення насмішкуватих малюнків, таких як зображення із колишнім президентом Петром Порошенком, який «рятується від України, з метою зайняти прибуткову посаду в структурах Європейського Союзу».

Реституція польської власності, втраченої в Україні

Російська діяльність спрямована на погіршення польсько-українських відносин не лише шляхом використанням контексту негативного іміджу України чи громадян України, а й через пропагування негативного іміджу Польщі в очах українців, паралельно із спроб надання медіа-підтримки організаціям, що займаються діяльністю спрямованою на реституцію майна. Ця діяльність спрямовані на просування меседжів про те, що власність поляків, які проживали на території сучасної України до Другої світової війни, повинна бути повернута полякам. Водночас творяться елементи формування та стимулювання ворожнечі з обох боків кордону шляхом просування інформації про територіальні претензії України щодо Польщі, а також про територіальні претензії Польщі проти щодо України.

Далі буде…Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Новости политики
ТЕГИ: Росія,Польща,Україна,пропаганда в СМИ
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.