Як російські спецслужби впливають на польсько-українські відносини

14 августа 2019, 11:24
0
14
Як російські спецслужби впливають на польсько-українські відносини

Україна є одним з основним векторів впливу російської пропаганди в Польщі

Не є великою таємницею, що російські спецслужби постійно проводять інформаційні та психологічні операції у інфопросторі, спрямовані на погіршення відносин між Республікою Польщею та Україною. Щоб маніпулювати та впливати на відносини між Польщею та Україною росіяни використовують передові моделі розповсюдження та реплікації інформації для впливу на емоційну сферу поляків стосовно їх погляду на Україну та українців.

Маніпулятивна діяльність здійснюється у засобах масової інформації, зокрема російських ЗМІ, що ведуть мовлення польською мовою, соціальних мережах, блогосфері та в інших спеціалізованих інформаційних сферах у віртуальному інформаційному середовищі.

Російські операції з впливу на польсько-українські відносин характеризуються комплексним набором маніпулятивних заходів: журналістика, дезінформація, провокація та інші активні інформаційні операції/заходи.

Найважливіші методи включають:

 • Мультивекторні наративи - пристосовані до первинної мети - формування негативного образу польсько-українських відносини по обидва боки кордону.

 • безперервність операцій - це постійний і систематичний вплив на журналістику, використання негативного контексту, сугестивних повідомлень, включаючи допоміжні матеріали (журналістика, крім просто російської «журналістики»).

 • Маніпулятивна діяльність у фізичному та віртуальному вимірах - російські медіа-центри, які відкрито називаються пропагандистськими центрами, вибирають повідомлення, пов’язане з чутливими елементами історії між Польщею та Україною. Альтернативний варіант, це повідомлення, що стосуються поточних подій, але вони представлені ці події в негативному контексті, використовуючи елементи, що викликають емоції на основі свідомого вибору слів, графіка та соціотехніка. Заходи проводяться як у фізичному, так і у віртуальному вимірах. Провокації, включаючи спеціальні операції, спрямовані на запуск інформаційних інцидентів, що дестабілізують взаємні відносини, є однією з найважливіших особливостей дестабілізаційних російських інформаційних операцій.

 • вдосконалена модель розповсюдження маніпулятивних повідомлень - Росія побудувала комплексна когнітивну модель для кіберпростору. Ця модель є складним процесом спеціально розробленого розповсюдження повідомлень з метою насиченнями ними цільових сфер кіберпростіру і повного спотворення інформації, спрямованого на досягнення кінцевої мети - спотворення сприйняття подій цільовою аудиторією.

 • інші активні заходи - це заходи політичної війни, що проводяться – найбільш ймовірно - російськими службами безпеки (щоб впливати на хід світових подій, на додаток до збору розвідувальних даних та створення «політично правильної» оцінки таких подій). Активні заходи варіюються від маніпуляцій із ЗМІ до спеціальних операцій із залученням різних ступенів провокацій та насильства.

Основна дискредитація взаємних польсько-українських відносини, здійснюється за допомогою російського пропагандистського центр Sputnik, що є одним головних інформаційних об’єктів проведення російської маніпулятивної діяльності у польському інформаційному середовищі. Sputnik не надто популярний у Польщі, проте його аудиторія постійно зростає і його інформаційні повідомлення стають доступні набагато ширшій аудиторії, а не лише читачам інформаційного порталу.

Беперечно, що саме Україна є одним з основним векторів впливу російської пропаганди в Польщі.

Протягом останніх двох років операції з впливу на польсько-українські відносини були на передньому плані російських операцій. Детальне дослідження організації Info Ops Polska Foundation показує постійний вплив, який Росія чинила для маніпулювання іміджем Польщі, України та взаємних відносин. У щоденному огляді, в середньому з 2014 року, росіяни створювали 6,23 повідомлення на день.

Серед цих матеріалів є різноманітні теми, що обговорюються в контексті України, включаючи пропаганду помилкових тез, маніпулятивні матеріали, що стосуються ситуації на окупованому Донбасі, Криму, або просування так званих «самопроголошених республік» у Донецьку та Луганську. Окрім вищезазначених цілей, такий підхід дозволяє здійснити ряд дестабілізуючих операцій, використовуючи теми, чутливі для обох країн: Польщі та України.

Саме тому інформаційні повідомлення містять матеріали, присвячені Волинським злочинам, здійснюють пропаганду фальшивої фашистської картини, про культ Бандери в України, а також пропагують та поширюють всю негативну інформацію, яка повинна впливати на сприйняття поляками України.

Можна навести кілька фейкових та постійних наративів, які систематично з’являються у матеріалах російського видання Sputnik:

«Україна, як недружня країна до Польщі»:

 • націоналізм;

 • територіальні претензії;

 • ризик військових дій проти Польщі;

 • негативні аспекти відносин між Польщею та Україною в історичному контексті.

«Україна як failed state»:

 • корупція;

 • беззаконня;

 • епідеміологічна загроза.

«Україна як економічний ризик для Польщі»:

 • причина безробіття поляків;

 • причини недооплати, зниження рівня життя в Польщі;

 • загроза пенсійній системі та системі охорони здоров'я.

Така модель пропагандистської діяльності спрямована на постійне створення когнітивних умов в інформаційному середовищі, що матимуть постійний негативний вплив на сприйняття взаємовідносинами Польщі та України суспільством обох країн.

Далі буде...

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Новости политики
ТЕГИ: Польща,Україна,пропаганда в СМИ
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.