Президент проти всіх?

31 января 2019, 11:45
політолог
0
228

Або Глава держави заганяє себе своєю кампанією у глухий кут

Отже, одним з останніх серед основних претендентів на президентство про початок свого шляху до переобрання оголосив чинний президент – Петро Порошенко. Все це супроводжувалося помпезним заходом за участю політиків, митців, молоді і навіть генпрокурора. Проте більшість спостерігачів відзначили не це.

Ключовий меседж, який використовувався під час висунення Порошенка (і який, очевидно, буде базовим для його кампанії) – це теза, що «або Порошенко – або Путін». Тобто, фактично, всі інші 3 десятка кандидатів – це різні «іпостасі Путіна». Звісно, зрозуміло, чому саме так ставиться питання. Технологи Порошенка вважають, що він повинен мобілізувати всіх українців, що вороже ставляться до Росії, її керівництва та імперських зазіхань на Україну. Для цього громадян треба вчергове загнати у ситуацію «вибору без вибору», коли всі бояться приходу Путіна і не задають «зайвих питань» про офшори.

Звісно, подібна тактика «негативного голосування» може бути досить ефективною, але тут багато потенційно-небезпечних моментів. Наприклад, як бути з другим туром, кули, очевидно, президент Поошенко збирається потрапляти? Там все вирішує спроможність кандидата мобілізувати на свою користь голоси вчорашніх конкурентів. Тобто, голоси тих, кого ти вчора називав «прихильниками Путіна», і які сьогодні мають допомогти тобі у перемозі ще однієї «людини Путіна»? Чи не забагато двозначностей? Чи просто ціль пройти за будь-яку ціну до другого туру, а там вже «трава не рости»?

Проте так само очевидно, що тези Порошенка почули і всі інші кандидати, і їм вони, звісно, не сподобалися, але це несприйняття теж може бути основою для консолідації. Приміром, зареєстрований нещодавно в якості кандидата екс-глава Донецької обладміністрації С. Тарута прямо запропонував започаткувати суспільний рух «Без Порошенка в один тур». Звісно, що Таруті, який навряд чи претендуватиме реально на перемогу на президентських виборах (однак дуже зацікавлений і працює на результат під час виборів до ВР), говорити зараз про це легше. Він просто використав популярну ідею для того, аби нагадати про себе та підживити власні політичні амбіції. Але не буде перебільшенням сказати, що про щось подібне думають зараз і чимала кількість інших політиків. Протиставляючи себе ВСІМ-ВСІМ, Порошенко започатковує прекрасну платформу для їх об’єднання проти нього. І це може ще зіграти свою роль. Якщо не у першому турі, то у другому. Адже для політика важливо не лише накручувати «своїх» виборців, але й залучати всіх інших. У кого це виходить – той і перемагає.

Переведення суспільної дискусії у площину «війни» - це не лише небезпечно з позицій суспільного порядку, це ще і небезпечно для того, хто це започатковує, бо він сам себе позбавляє ресурсів для маневрування. А, як відомо, політика – це мистецтво можливого.

Чи буде можливим перетягнути на свій бік того, кого ти в пропагандистських цілях ще вчора називав «ворогом»? Чи можна буде в такому разі об’єднати довкола себе широке політичне коло? Думаю, питання – риторичні.

Проте, є тут ще один момент (на якому теж, до речі, наголошував згаданий вище Тарута). Порошенко у другому турі – це адміністративний ресурс, підкуп і маніпуляції. Це спроби «переломити» усіх через коліно. І, до речі, нинішня риторика виступає для цього найкращим обґрунтуванням. Фактично, це моральне виправдання фальсифікацій. Бо вибори – це щось на кшталт «війни», а отже по той бік – «вороги». А проти ворогів, як відомо, допустимі будь-які методи. Якщо проаналізувати риторику Президента, то виходить, що він готується саме до «воєнних» методів досягнення перемоги. Не до консолідації опонентів, а до їх «політичної ліквідації». І це справді проблема, яку, мабуть, помітив вже не один кандидат. І це теж може бути основою для широкого «контрпорошенківського» фронту.

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Новости политики
ТЕГИ: Блок Петра Порошенко
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.