Подання ГПУ та боротьба за вибори

31 мая 2018, 00:26
політолог
0
66

«Підводні каміні» та реальні інтереси

Нещодавно Генеральний прокурор України Юрій Луценко вніс до Верховної Ради подання про надання згоди на притягнення до кримінальної відповідальності народного депутата України від "Опозиційного блоку" Олександра Вілкула.

За інформацією подання, Вілкул начебто, перебуваючи на посаді голови Дніпропетровської ОДА, протягом 2011-2012 років видав розпорядження про зміну цільового призначення земельних ділянок площею 21 га нібито із земель запасу сільськогосподарського призначення (пасовища), а насправді із земель колективної власності пайовиків двох сільськогосподарських підприємств Нікопольського району.

От така от «справа сторіччя». Та й сам Вілкул за фактом появи цієї інформації збентеженим аж ніяк не виглядав. Мовляв, це лише спроба тиску на нього.

Власне, це не перше відповідна подання щодо представника «Опозиційного блоку». Зокрема, у вівторок, 15 травня, генеральний прокурор України підписав подання на зняття недоторканності і притягнення до кримінальної відповідальності народного депутата Сергія Дунаєва із фракції Опоблоку.

Про це повідомила речник ГПУ Лариса Сарган, опублікувавши відповідний документ на ім'я голови парламенту Андрія Парубія. Дунаєва підозрюють у внесенні у декларацію неправдивих даних.

Все це нагадує достатньо продуману акцію. Щодо її причин версії можуть бути різні.

По-перше, «піар-подарунок» президенту П. Порошенку з нагоди його 4-річчя перебування на посаді. Йому, очевидно, потрібні якісь яскраві події, і переслідування депутатів від «Опозиційного блоку» може стати у нагоді.

По-друге, вирішення політичних задач, пов’язаних із функціонуванням Верховної Ради, адже використання ГПУ для тиску – давня традиція української політичної системи.

Фактор ЦВК та виборчого кодексу

У цьому контексті досить цікавою виглядає активність очільників «Опозиційного блоку» з деяких важливих питань.

Зокрема, з питання зміни виборчої системи. Варто нагадати, що проект нового «виборчого кодексу» в першому читанні був проголосований ще восени минулого року, але останнім часом документ, що має врегулювати всі вибори в країні, застряг на рівні розгляду численних поправок.

У цій ситуації лідер «Опозиційного блоку» Ю. Бойко регулярно висловлюється на підтримку змін виборчої моделі. Зокрема, щодо переходу до пропорційної виборчої моделі з відкритими списками. А от «мажоритарку» він називає «розсадником корупції».

Ще одне цікаве питання – формування нового складу ЦВК. І тут так само ситуація досить двозначна. З одного боку – формування головного виборчого органу, наче, підтримується усіма політичними силами. З іншого боку – процес не рухається, а місцями – відверто саботується.

Останнім часом той же Бойко теж досить активно себе поводить. За його словами, на 6 з 13-ти місць у ЦВК влада намагається проштовхнути представників Блоку Петра Порошенка, ще двох – від груп-сателітів, повністю погоджених з БПП, трьох представників «Народного фронту». «Таким чином буде створена абсолютно ручна ЦВК. Я вважаю, що в такому вигляді – це нелегітимний склад», - наголосив лідер ОБ.

Очевидно, що всі ці питання – досить важливі, і, водночас, складні. І що найважливіше – ставлять владу в особі президента та правлячої коаліції у дуже незручне становище. При цьому очевидно, що лідер ОБ просто зацікавлений у тому, аби конвертувати зростаючий рейтинг своєї сили у конкретні мандати з максимальною ефективністю. І пропорційна виборча система може їм стати у нагоді.

«Захід», президент та обіцянки

І тут найцікавіше у цій історії.

Загальновідомо, що вимоги зміни виборчого законодавства належать до числа тих, які найбільш наполегливо та послідовно озвучують численні «західні партнери» України.

Зокрема, після ухвалення в Україні в першому читанні «виборчого кодексу», в ЄС вітали це рішення.

ЄС також нагадував тоді, що  виборча реформа є ключовим елементом Порядку денного асоціації між Україною та ЄС, та окремо підкреслював  доцільність завершення цієї реформи задовго до чергового виборчого циклу, який розпочнеться  2019 року,  "з тим, щоб забезпечити рівноправні умови для всіх учасників виборів".

Тобто, питання стоїть досить однозначно – виборчий кодекс на нових засадах, або припинення «західної допомоги».

В таких умовах у президента та уряду немає іншого виходу, окрім як повторювати відданість новій виборчій моделі, однак навряд чи ця сама система з «відкритими списками» і справді комусь серед правлячої групи потрібна. На даний момент БПП – фракція «мажоритарників», які зацікавлені у збереженні округів, які вони «підгодовують» не один рік. Щодо «Народного фронту», то тамтешні депутати теж зовсім не радо підуть на партійні «списочні» вибори, і теж не проти піти в якійсь «надійний округ». Звідси – реальна непопулярність ідеї виборчої реформи серед депутатів більшості, що, зокрема, виразилося у наявності 4400 правок до виборчого кодексу, які зараз неквапливо розглядає парламентський комітет.

І тут «Опозиційний блок» зі своїми постійними заявами (які стосуються і ще одного болючого «передвиборчого питання» - ЦВК), дуже недоречно виглядає. Тим більше, що «Опозиційний блок» навіть не підписував першу коаліційну угоду в нинішньому складі парламенту, а у ній було чітко обіцяно нове виборче законодавство.

Тож не виключено, що кум президента Ю. Луценко своїми поданнями просто «натякає» депутатам від «Опозиційного блоку», що не треба так активно нагадувати про «виборчий кодекс», адже для влади вигідніше якомога тихіше покласти цей документ «під сукно», і щоб це викликало якомога менше нарікань з боку «Заходу». Водночас, якщо кодекс підтримує навіть «Опозиційний блок», то президенту буде важче доводити «західним партнерам», що нове виборче законодавство «не пройде у парламенті».

Тим більше, що прецеденти – існують.

Досить згадати як «розчинилися у повітрі» як марево легендарні «вишки Бойка», які раніше асоціювалися із лідером ОБ, але нещодавно Ю. Луценко обґрунтував офіційну позицію ГПУ, що, мовляв, жодних «вишок Бойка немає і бути не могло». Що впливає на подібні трансформації позиції – загадка. Але схоже на те, що у всьому цьому так само відчувався сильний «політичний запах».

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Новости политики
ТЕГИ: политика
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.