Румунія вже не ворог, а партнер

26 мая 2018, 11:12
0
34
Румунія вже не ворог, а партнер

Румунія зацікавлена в цілісності та інтеграції України до ЄС та НАТО

Історично українсько-румунські відносини розвивалися складно. Роками готувалися міждержавні договори, які гарантували взаємне визнання кордонів, румунські націоналісти спекулювали на тематиці включення до складу Румунії Буковини та Буджаку. Територіальний спір двох країн щодо розмежування континентального шельфу в Чорному морі навколо острову Зміїний з 2004 по 2009 рік розглядався в Міжнародному суді і довгий час був причиною взаємної недовіри, доки не було прийнято рішення щодо приналежності острову Зміїний до України.

Перелом у відносинах Румунії з Україною стався у 2014 році під час "Революції гідності". "Події у лютому 2014 року багато румунів порівнювали з революцією проти Чаушеску. Люди, які з песимізмом дивилися на розвиток двосторонніх відносин, стали по-іншому оцінювати і Україну, і українців, почали їх розглядати як людей з розвинутою громадянською свідомістю", - говорить президент Асоціації експертів з безпеки та глобальних питань (ESGA, Румунія) Анжела Грамада. "Багатьом румунам середнього віку те, що відбулося на Майдані, нагадало молодість і жертви під час повалення Чаушеску", - зазначає заступник голови Ради зовнішньої політики Українська Призма Сергій Герасимчук.

Румунський парламент першим ратифікував Угоду про асоціацію України з ЄС у липні 2014 року. Румунія надала допомогу у лікуванні українських військових, очолила в НАТО трастовий фонд, який надає Україні допомогу в сфері кібербезпеки. В квітні 2016 році Міністерство оборони Румунії навіть запропонувало ідею створення Чорноморського флоту НАТО за участі ВМС України. Взагалі етап 2014-2016 років був найкращим у відносинах двох держав за всю історію.

Анексія Криму Росією та спроба дестабілізації в Одесі ще більше зблизили Румунію та Україну. Бухарест підтримав територіальну цілісність України під час голосувань в усіх міжнародних організаціях і висловив занепокоєння мілітаризацією окупованого Криму.

Зараз головними факторами, що впливають на українсько-румунські відносини є, по-перше, агресивна політика Кремля в чорноморському регіоні. "Росія розглядається як загроза безпеці Румунії. Після анексії Криму вона дуже близько до нашої країни. Народилася нова якість відносин між Румунією та Україною. Ми стали більш схильні до діалогу, до того, що потрібно перейти через історичні моменти в наших відносинах. Тільки разом ми можемо боротися з загрозами, які виходять з ситуації в регіоні", - пояснює Анжела Грамада.

Другим фактором для відносин з Києва Бухарестом зараз є мовний конфлікт. При чому, позиція Бухаресту в нинішньому мовному конфлікті відрізняється від позиції угорського уряду Орбана. Останній відкрито заявив, що рекомендації Венеційської комісії Будапешт не обходять, що Україна неправильно їх трактує, а позиція щодо закону про освіту не зміниться. Бухарест, навпаки, шукає компромісу. Румунія, на відміну від Угорщини, прагматично підходить до відносин з Україною і не збирається блокувати євроатлантичну інтеграцію країни, оскільки вона - в інтересах Бухареста. І відносини з Україною можуть бути холодними тільки, якщо український уряд не виповнить рекомендацій Венеціанської комісії.

"Якщо Порошенко дотримається обіцянки, що румунські школи не будуть закриті, діти вчитимуться частково румунською мовою, відносини будуть добрими. В іншому випадку, це покаже, що Україна - не відповідальний партнер. Наші чиновники просто хочуть гарантій, ніхто не ставить під питання необхідність вивчення української", - зазначила пані Грамада. За її словами, Румунія зацікавлена в цілісності та інтеграції України до ЄС та НАТО.

 

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Новости политики
ТЕГИ: Украина,НАТО-Украина,Румыния
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.