«Прем’єрські» схеми Гройсмана

17 апреля 2018, 21:12
предприниматель - аграрий
0
804
«Прем’єрські» схеми Гройсмана

Володимир Гройсман за два роки прем’єрства побудував схеми, внаслідок чого бюджет України недораховується десятків мільярдів доларів. Дороги, податки, надра, земля, все це розбазарюють його «друзі»

В квітні 2018 року виповнюється два роки, як Верховна Рада призначила Володимира Гройсмана на посаду премєр-міністра України. За цей період премєр встиг створити імідж «господарника», який відбудовує країну. Проте, все більше складається враження, що премєр займається виключно самопіаром та набиванням власних кишень, шляхом розставляння «своїх» людей на ключових посадах. В зв’язку з цим, в даному розслідуванні, під приціл попали посади керівників центральних органів виконавчої влади, де уже декілька років немає повноцінного керівництва, а працюють люди з приставкою в.о. Щоб цієї приставки «в.о.» не було, потрібно оголошувати конкурс, де прем’єр-міністр не може гарантувати перемогу своїм ставленикам. Так під прицілом опинились: Державна фіскальна служба України, Державна служба геології та надр України, Державне агенство автомобільних доріг України, Державна служба України з питань геодезії, картографії, та кадастру. Ці ключові структури наділенні повноваженнями на рівні з міністерствами, а такі як Укравтодор мають мільярдні бюджети, які контролюють люди Володимира Гройсмана. Саме про роботу цих органів в ЗМІ часто лунають чутки про схеми, які освоюють «нові реформатори» Гройсмана. В цьому матеріалі я Вам розкажу про роботу кожного з цих органів, і який інтерес пермєра в цьому. 

 

Державна фіскальна служба України

Прем’єр-міністр Володимир Гройсман із боями планомірно вибудовує власну владну вертикаль. При цьому, він вміє постояти за своїх, які входять в його «інститут виконуючих обовязки смотрящих». Одним із таких виконувачів обовязки є нинішній в.о. голови ДФС Мирослав Продан. Він є представником вінницьких на київській землі. Після скандального відсторонення голови Державної фіскальної служби Романа Насірова (він є фігурантом справи НАБУ) від займаної посади, Володимир Гройсман, не довго думаючи, покликав у Київ із Вінниці Мирослава Продана, і призначив його в обхід конкурсу спочатку виконуючим обов’язки заступника голови Державної фіскальної служби України, а після звільнення Насірова призначив його головою.

Поява Продана в ДФС не випадкова, адже вони старі знайомі з Гройсманом, по роботі у Вінниці, коли той був мером. Так Продан очолював податкову у Вінниці та області до Революції Гідності. Освоївшись в Києві на посаді в.о., старі вінницькі друзі швидко відновили старі знайомі схеми попередників з розкрадання бюджету за допомогою сумнозвісного «схемного кредиту». Тільки за січень-лютий цього року, за скромними підрахунками, від всього лише частини злочинних схем, з бюджету було виведено майже 20 мільярдів гривень.

 

Чорні діри в бюджеті країни

Ключовими регіонами, де активно працюють “чорні діри” є: м. Київ - 21,6 млрд. грн., Львівська обл. – 7 млрд. грн., Київська обл. – 6,7 млрд. грн., Донецька обл. – 5,2 млрд. грн., Дніпропетровська обл. – 4,9 млрд. грн., Волинська обл. – 2,8 млрд. грн., Вказані цифри це обороти фірм лише за 2 місяці, що здійснюють т.з. “скрутки” та реалізовують “схемний кредит”. Усього йдеться про 48,5 мільярда гривень із яких до 40% (20% + 20%)    залишилося в кишенях організаторів схем - 19, 4 млрд. грн. В середньому 9,7 млрд. грн. в місяць. І це лише за частиною схем. Якщо порахувати річний вимір, то недоотримання бюджету складатимуть – 116,4 мільярда гривень.  

 

Уся вищеописана схема у повному форматі дає змогу мінімізувати прибутки, “обналічувати” кошти, уникати оподаткування і по суті отримувати фіктивне ПДВ від держави. Податківці просто не можуть не побачити такі масштабні “скрутки”! Адже операції проводяться стисло в часі і на великі суми. Доступ до баз даних податкових накладних мають сотні працівників ДФС . Та вони не зупиняють мільярдні операції і не затримують порушників «на гарячому». Чому?

 

Смотрящі за схемами по областях

Створення дохідних схем, розподіл награбованого покликані забезпечувати спеціальні “смотрящі”. За кожним регіоном закріплений свій менеджер:

·        м. Київ. Загальний оборот схеми (січень-лютий 2018р.): 21,6 млрд. грн.“Смотрящий”: Пуля Євген Валерійович, ключова фірма “скрутки”: ТОВ “Белмонт груп” (ЄДРПОУ:41113589, керівник – Мерабішвілі Артур Акакійович)

·        Львівська область. Загальний оборот схеми (січень-лютий 2018р.): 7 млрд. грн. “Смотрящий”: Костюк Василь Васильович, ключова фірма “скрутки”: ТОВ “Фрутта опт торг» (ЄДРПОУ:41191557, керівник – Додатко Євген Вікторович)

·        Київська область. Загальний оборот схеми (січень-лютий 2018р.): 6,7 млрд. грн. “Смотрящий”: Карфік Юрій Юрійович, ключова фірма “скрутки”: ТОВ “Юнікорс” (ЄДРПОУ:41010559, керівник – Маслов Максим Євгенійович)

·        Донецька область. Загальний оборот схеми (січень-лютий 2018р.): 5,2 млрд. грн. “Смотрящий”: Стадниченко Ігор Григорович, ключова фірма “скрутки”: ТОВ “Риба торг” (ЄДРПОУ:41444193, керівник – Приходько Василь Іванович)

 

От так не заморочуючись, з бюджету виводять кожен рік тільки через повернення фіктивного ПДВ понад 4 мільярди доларів. Для порівняння Україна в 2017 році отримала один транш МВФ в розмірі 1 мільярду доларів. А покриває всю цю схему премєр-міністр України Володимир Гройсман, який «поставив» «свого» голову ДФС грубо порушивши закон України «Про державну службу».

 

“Смотрящі” передають кошти безпосередньо керівництву ДФС, що й забезпечує “сліпоту” контролерів та стабільну роботу схем. А Гройсман забезпечує перебування на посаді голови ДФС Мирослава Продана.

 

ДЕРЖАВНА СЛУЖБА ГЕОЛОГІЇ ТА НАДР

Державна служба геології та надр України являється ще одним органом влади, що окупували «друзі» премєр-міністра Володимира Гройсмана. Цей орган відповідає за всі надрові багатства в Україні. Саме цей орган видає спецдозволи на видобуток надр, а це, нагадаю, газ, нафта, літій, та інші корисні копалини. Зважаючи на специфіку бізнесу українських олігархів, а це видобуток сировини і подальший продаж її, всі вони користуються послугами чиновників Держгеонадр. Тому посада голови Держгеонадр є важливою для країни і водночас прибутковою для того, хто контролює цей орган.

Так в квітні 2017 року було оголошено конкурс на зайняття посади голови Державної служби геології та надр України, а 16 травня комісія вперше в своїй історії не змогла зібратись на кворум, тоді троє членів комісії уряд терміново відправив у позапланове відрядження. А вже 23 травня конкурсна комісія не змогла обрати переможця. Таким чином було зірвано конкурс, а новий має призначати премєр-міністр України, проте така ситуація Володимиру Гройсману на руку. В обхід конкурсу він 24 травня 2017 року призначив виконуючим обовязки голови Держгеонадр – Олега Кирилюка, людина яка до геології відношення немає ніякого. Попереднє місце роботи керівник Житомирської ДАБІ, якого місцеві ЗМІ охрестили недолюстрованим чиновником, колишній член партії Регіонів. 

Робота по-новому (по-вінницьки)

В кулуарах кабміну говорять, що Олег Кирилюк є протеже новоспеченого олігарха Павла Фукса. Коли Кирилюк очолив Держгеонадра, в серпні 2017 року в обхід аукціону він «відписав» Павлу Фуксу 19 газових ліцензій. Такого «аукціону щедрості» в Україні не було!

Разом з Кирилюком в Київ переїхав і Олег Попов, який забезпечує фізичну охорону Кирилюка та будівлі Держгеонадр, а також виконує роль того, хто бере гроші від замовників і передає у вищі кабінети влади. Раніше громадськості Попов запамятався як житомирський юрист і відзначився кількома забудовними скандалами в той час, коли Кирилюк очолював Держбудінспекцію Житомирської області.  Після цього розпочалось розподілення надр «по-новому». За рік, що при владі нове керівництво Держгеонадр провело тільки один аукціон з продажу спеціальних дозволів, де торгували дозволи на пісок і воду. Це для розуміння – ніщо, тому що пісок і вода дорого не коштує. Найбільш ласі корисні копалини розподіляються через комітет Держгеонадр з питань надрокористування, який видає спеціальні дозволи на видобуток надр в обхід аукціону. А дійсно, навіщо платити в казну, якщо можна заплатити керівництву Держгеонадр: виходить дешевше і дієвіше. Так ціна на отримання спецдозволу на видобуток газу стартує від 300 000 тисяч доларів готівкою, все залежить від запасів родовища.  Розподілення йде 50 на 50. Одну частину Кирилюк зі своєю «командою» залишають собі, решту передають на гору Максиму Мартинюку, який є тим самим гаманцем Володимира Гройсмана, що допомагає забезпечувати дану схему.  

Така схема влаштовує прем’єр міністра Володимира Гройсмана, тому він і забезпечує недоторканість Олегу Кирилюку, і не оголошує конкурс на зайняття вакантної посади голови Держгеонадр.

Державне агентство автомобільних доріг України (в народі «Укравтодор») не оминула доля стати «маріонеткою» Гройсмана.

 

Дане управління має максимально негативний імідж в суспільстві, адже стан і якість ремонту українських доріг викликали сумніви в суспільстві незалежно від змін Президента, уряду, складу депутатів Верховної Ради, темпів зростання чи падіння економіки України чи зовнішньополітичного вектору держави.

Позитив додавали слова та обіцянки прем’єр-міністра Володимира Гройсмана та Міністра Інфраструктури Володимира Омеляна, що обговорювали необхідність активного ремонту та будівництва в дорожній галузі останній рік. В 2018 році в Україні на фінансування дорожньої галузі буде витрачено рекордну суму в 50 млрд. гривень! () Проте, через відсутність ефективної та обіцяної прем’єром Володимиром Гройсманом, реформи державної служби в цій галузі, рекордні гроші ризикують бути викинутими на вітер. Чи є в цьому провина та інтерес прем’єра, можна зрозуміти дослідивши детальніше керівників «Укравтодору».

Керівником «Укравтодору» є поляк Славомір Новак, учасник корупційного скандалу, колишній міністр транспорту і водного господарства Польщі і депутат польського сейму. Він був призначений Кабінетом Міністрів України виконувачем обов’язків голови «Укравтодору» 19 жовтня 2016 року, вже після вступу нового ЗУ «Про державну службу».

Виконуючим обов’язки заступника Голови Державного агенства автомобільних доріг України є Олександр Харченко. Він перебуває на цій посаді вже рік. Конкурс по обранню кандидата на посаду, згідно чинного законодавства не проводився. До того ж Харченко вже займав посаду заступника голови «Укравтодору» в 2013 році за указом президента Віктора Януковича, та був звільнений після Революції Гідності в квітні 2014 року. За інсай

Існує декілька типових шляхів до освоєння коштів в «Укравтодорі». По перше це проведення систематичного неякісного «ямкового» ремонту місцевими управліннями. Посадові особи не зацікавлені в якісному виконанні робіт, адже тоді вони втратять можливість «заробляти» гроші від такого ремонту щосезону. По друге – це робота «дружніх» та пов’язаних компаній підрядників та субпідрядників, в усіх сферах дорожнього будівництва, від власне самого виконання робіт до постачання необхідних будівельних матеріалів за завищеними цінами. По третє - освоєння коштів шляхом залучення «іноземних компаній» які виступають суто фасадом. Так на український ринок «заходять» італійські, угорські дорожні компанії, що за певний відсоток від суми, виступають генеральним підрядником будівництва, тоді як реальними виконавцями є «старі-добрі» підрядники. Четвертий варіант – отримання «відкатів» від компаній що прозоро виграли тендер на будівництво чи ремонт певної дороги, шляхом тиску через Технічну раду Укравтодору. Фактично частині компаній доводиться своєрідним чином «купувати квиток» на право ведення робіт.

Узагальнюючи можна зробити наступні висновки, прем’єр-міністр Гройсман, Міністр Інфраструктури Омелян, в.о. голови «Укравтодору» дають численні коментарі ЗМІ та дають обіцянки про революцію в дорожній галузі, а безпосередні кадри-виконавці та схеми освоєння коштів залишаються беззмінними. Безумовно 90% українських доріг потребують ремонту, проте наявні величезні ризики що 46 мільярдів гривень будуть уміло «освоєні». Для прикладу це сума дорівнює 1/4 бюджету України на оборону в час війни.

Державна служба геодезії, картографії та кадастру України

 

Ще одна потужна область де «успішно впроваджується» реформа Державної служби це Державна служба геодезії, картографії та кадастру. Востаннє ця служба мала повноцінного керівника в 2016 року. Ним був протеже, Володимира Гройсмана – Максим Мартинюк, який зараз обіймає посаду Першого заступника Міністра аграрної політики та є виконувачем обов’язки Міністра аграрної політики.

Після підвищення Мартинюка Держгеокадастром керували виключно «виконуючи обов’язки». Конкурс на обрання голови органу не проводився та не оголошувався. Виконуючим обовязки було призначено Олега Цвяха. Протримався він на посаді трохи більше року та був звільнений після палкої дискусії на Раді регіонального розвитку, 24 жовтня 2017 року. () Тоді президент Петро Порошенко відкликнувся на заклики бізнесу «не вставляти палиці в колеса» та публічно заговорив про корупцію в Держгеокадастрі.

Щоправда, результату це особливого не дало. Замість звільненого Цвяха виконуючим обовязки було призначено Колотіліна Олександра Констянтиновича, а реальне керівництво та вплив в Держгеокадастрі залишається в руках ставлениці Гройсмана та Мартинюка, першій заступниці Голови служби, Шемелинець Людмили Миколаївни.

Для початку розглянемо кадрову політику – Максим Мартинюк зростає по кар’єрній драбині послідовно до посад Володимира Гройсманома, слідом за ним з ДАБІ до Держгеокадастру рухається Шемелинець та займає посаду першого заступника голові відомства. Уникає звільнення через скандал зі Цвяхом та фактично управляє земельною галуззю в Україні в переддень розпіареної та анонсованої Гройсманом земельної реформи.

Людмила Шемелинець має сумнівні періоди в своїй біографії, в 2008 році вона безуспішно балотувалася до Київради від Партії регіонів за партійним списком, обіймаючи посаду заступника директора КП «Київ благоустрій», а в 2011 році працювала на платній основі помічником депутата Верховної Ради України Баранова-Мохорта Сергія Миколайовича, який відзначився голосуванням за «мовний» закон Ківалова-Колесніченка.

Тож керівництво Державної служби геодезії та картографії має керівництво призначене поза умов визначених ЗУ «Про державну службу». Виконуючий обовязки голови Держгеокадастру займає цю посаду вже 6 повних місяців, конкурс на зайняття вакантної посади не оголошується та не проводиться. Реальним керівником та куратором Держгеокадастру являється перший заступник голови Шемелинець Людмила Миколаївна.

Жодної анонсованої реформи державної служби, Держгеокадастру та галузі не проводиться, натомість існує схема при якій при оформленні земельної ділянки землі знаходяться «відмазки» і людину перенаправляють до приватної фірми, яка готова вирішити проблемні питання з документацією за грошову винагороду. () Традиційною практикою є базування таких фірм поблизу обласних управлінь Держгеокадастру.

Найбільш критичними питаннями в роботі Державної служби геодезії, картографії та кадастру є дерибан землі державного резерву України, схема видачі землі ряженим під «АТОшників» гастролерам без черги, замість людей що роками стоять в черзі на отримання землі згідно Конституції України.

Типовою є ситуація коли дані дії здійснюються під конкретних замовників, це є добре зрежисованою виставою, в якій задіяні «нужденні» та працівники регіональних управлінь Держгеокадастру. Ціна за гектар землі в такій схемі стартує від 500-700 доларів і мова йде про землі придатні для ведення господарської діяльності чи рентабельні для комерційного будівництва. Активно здійснюється тіньовий розпродаж земель державних установ та організацій, що отримали їх «в спадок» від Радянського Союзу.

Особливої уваги в цьому заслуговує розпил земель Національного університету біоресурсів і природокористування України, що володів та володіє величезними обсягами ласих шматків землі неподалік Києва та по всій Україні. Дані дії проводяться під безпосереднім наглядом Людмили Шемелинець, адже вона крім посади, має прямий зв'язок з НУБІПом, так як її чоловік – Шемелинець Іван Іванович, є доцентом Національного університету біоресурсів і природокористування України.   

Також критичним є питання використання землі Національної академії аграрних наук України, яка за останньою інформацією володіє 400 тис. гектарів землі. Площа земель якими володіє НААНУ стрімко зменшується, якщо в 2013 році вона володіла 450 тис. га землі, то в 2017 академія втратила 10 частину своїх земель. Цю землю Національна академія аграрних наук передала  китайському агрохолдингу Chinese Agricultural Corporation Huan Fan Qu наприкінці 2017 року землю терміном на 49 років.

Цікавим Академія аграрних наук входить до трійки найбільших землекористувачів України, проте призначення використання 40% землі є достеменно невідомим. Подібні дії були б неможливі без погодження та прикриття Державної служби геодезії, картографії яка є центральним та головним органом влади в земельній сфері.

 Нещодавно Володимир Гройсман заявив про намір балотуватися в президенти. Скоріше за все, його президентські амбіції доведеться оплачувати нам з вами, з власної кишені. 

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Новости политики
ТЕГИ: земельный кадастр,Володимир Гройсман,Укравтодор,Владимир Гройсман,Фискальная служба,Гройсман премьер-министр
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.