Новий "гарант" Конституційного суду України

10 квітня 2018, 12:46
Власник сторінки
Политолог
1
6678

У березні 2014 року Станіслав Шевчук був призначений суддею Конституційного Суду України. Він один із тих суддів, котрі прийшли до влади після Майдану.

21 лютого 2018 року на спеціальному пленарному засіданні Конституційного Суду України його було  обрано Головою Конституційного Суду. Чи ж зможе новобраний Станіслав Шевчук підняти довіру українського народу до судової гілки влади та бути дійсно незалежним у прийнятті своїх рішень на посаді? Призначення нового глави стало компромісним рішенням між суддями КСУ. За даними "Судово-юридичної газети", в своїй промові він заявив, що буде захищати інтереси всіх суддів і висловився проти поділу суддів на фракції. Станіслав Шевчук вселяє довіру до своєї персони, адже великий «козир»  - це його біографія: навчання в США, робота в ООН, в Європейському суді з прав людини, солідний багаж наукових праць та професорська діяльність. Здається, що у нього дійсно є місія, і можливо він хоче реалізувати себе на цій посаді як історичний Глава КСУ, своєрідний реформатор галузі? 

Великий поворот КСУ у вигляді нової реформи

13 липня минулого року Верховна Рада проголосувала за новий Закон України «Про Конституційний Суд України». Хочу нагадати, що Модель Конституційного Суду України була закладена ще в початковій редакції Основного Закону 1996 року та не змінювалась впродовж двадцяти років. Ця модель продемонструвала неспроможність забезпечити незалежність та непідкупність КСУ, вберегти його від переслідувань та тиску з боку влади. Найяскравіший приклад, е режим Януковича, який після здобуття влади у 2010 році використав Суд для істотного розширення президентських повноважень через повернення до первісної редакції Конституції, що діяла до реформи 2004 року. Зараз реформа передбачає, що в складі КС України буде діяти Велика палата, 2 сенату і 6 колегій. Вони діють як Конституційний суд в межах, визначених цим документом. Формами звернення до КС є конституційне подання, конституційне звернення і конституційна скарга. Конституційною скаргою, згідно з документом, буде клопотання про перевірку на відповідність Конституції України закону або його окремих положень, який застосований в остаточному судовому рішенні, тож відтепер громадянам не потрібно одразу звертатися в Європейський суд з прав людини, а можна буде це зробити в КСУ. Якщо скласти всі «пазли» разом, то  виходить достатньо конструктивна судова реформа, а саме конституційної гілки України. Незважаючи на певну критику нової реформи, можна побачити, що вона вже приносить свіжість та новації до судової системи.

Надихаючий перший місяць роботи

Перший місяць робити суду та новообраного голови був як ніколи плідний. За останній місяць роботи КСУ прийняв важливі рішення, наприклад суд затвердив Регламент, почав розгляд конституційних скарг громадян, прийняв рішення про незаконність оподаткування пенсій, а також рішення щодо неконституційності  закону про мови Ківалова-Колісниченка. Динаміка позитивна. Як ми бачимо Станіславу Шевчуку вистачає сміливості залишатися незалежними, і бути частиною важливої, і демократичної системи стримувань та противаг в Україні. В одному із інтерв’ю журналістам Станіслав Шевчук заявив, що єдиний хто може мати владу над ним, це Конституція та Бог, і що «прямого телефону» з кабінетом Президента йому не потрібно.

Також важливим напрямком роботи Голови КСУ є питання незаконних дій Конституційного Суду РФ. На початку квітня Станіслав Шевчук відвідав Грузію, де взяв участь у Третьому Конгресу Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів. Представники конституційних суддів ухвалили Заяву про засудження агресії та порушень прав людини на окупованих територіях країн, що є членами Асоціації. По словам, голови КСУ, саме рішення суддів КС РФ призвело приєднання Криму до РФ, тобто, по суті без їх неправомірного рішення анексія Криму була б неможливою.

Нагадаю, що в березні цього року  військова прокуратура ГПУ  повідомила про підозру голові та 18 суддям Конституційного суду Російської Федерації.

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости политики
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.