Що стоїть за "м'якою окупацією" Закарпаття?

3 апреля 2018, 17:11
0
29

До обурень законом про освіту угорські націоналісти підключили свою улюблену тему - автономію для Закарпаття, яке Угорщина давно намагається взяти під свою "опіку".

До обурень законом про освіту угорські націоналісти підключили свою улюблену тему - автономію для Закарпаття, яке Угорщина давно намагається взяти під свою "опіку".

Двигуном антиукраїнських настроїв в Угорщині залишається праворадикальна партія "Йоббік", які активно просувають в угорський інфопростір, що угорцям, які проживають у Закарпатті, нібито "заборонили навчатися рідною мовою, мислити і усвідомлювати себе угорцем". Щодо української влади в тексті вжито слово "puccsisták", що з угорської перекладається як "путчисти" або ж "заколотники".Представники "Йоббік"б ули серед "міжнародних спостерігачів" на псевдореферендумі в Криму, а згодом в самопроголошених "ДНР" і "ЛНР". У 2014 році угорський депутат від "Йоббіка" Томаш Гауді-Надь прийшов на сесію ПАРЄ у футболці з написом "Крим законно належить Росії, а Закарпаття належить Угорщині".У своєму виступі він закликав повернути Закарпаття на угорську карту.

Варто зауважити, що хоча "Йоббік" знаходиться в опозиції до партії влади, але його ідеї часто співзвучні з тими, які озвучує проросійський прем'єр-міністр Віктор Орбан, члени його уряду та однопартійці. Нещодавно в Будапешті біля посольства України вже відбувся мітинг зі смолоскипами на захист угорців Закарпаття. Тоді організатором було молодіжне крило правлячої партії "Фідес", яку очолює прем'єр-міністр Віктор Орбан.

Тож не дивно, що депутати від "Йоббіка" регулярно оголошуються персонами нон-грата в Україні. Нещодавно стало відомо, що СБУ заборонила в'зд до України на 5 років тому ж таки Томашу Гауді-Надю та його соратниці Кристині Морваі. Вони дізналися про це на пропускному пункті "Лужанка", коли намагались потрапити на Закарпаття. Вочевидь, Морваі та Гауді-Надь намагалися потрапити до свого електорату - закарпатських угорців. Оскільки багато з них є власниками угорських паспортів, а отже й виборцями, їх би агітували голосувати за партію, яка боротиметься з українським законом про освіту та обіцяє їм у майбутньому автономію, а може й приєднання до Угорщини.

Цікаво, що "Йоббік" має територіальні претензії не лише до України, а й до Румунії, Словаччини та інших країн, де є угорські меншини.

Проте, незважаючи на те, що з близько 150 тисяч угорців Закарпаття більшість мають угорські паспорти, не слід усіх українських угорців вважати потенційними сепаратистами. Українські угорці, наприклад, пишаються Роландом Поповичем - один із перших угорців, які загинули в зоні АТО. І він, звісно, не єдиний угорець, який поклав голову, захищаючи українську територіальну цілісність.

Проте є й такі серед українських угорців, які підтримують ідею Віктора Орбана створити закарпатську автономію. Першим кроком на цьому шляху вважається створення Притисянського району з адміністративним центром у місті Берегове. Він мав би об'єднати у своїх межах 70% угорців, які компактно проживають на території Закарпаття.

Більш того, депутат Європарламенту від "Йоббіка" Бела Ковач заявив, що створення Притисянського округу на Закарпатті з включенням до нього населених пунктів з більшістю угорськомовного населення є умовою для приєднання України до ЄС. Звісно, він збрехав, але його теза сподобалася навіть тим угорцям, які не симпатизують праворадикалам.

 Бажання українців отримати угорський паспорт цілком зрозуміле: адже це простий шлях стати громадянином ЄС з усіма відповідними привілеями. Окрім видачі паспортів, Угорщина проводить й іншу політику, яка спрямована на підтримку лояльності своїх співгромадян. Це, наприклад, матеріальна допомога. Кожного року кожен український угорець отримує фінансову допомогу в мінімальному розмірі 100 євро. Бюджету Угорщини це коштує 11,8 млн. євро на рік. Зазвичай фінансову допомогу закарпатські угорці отримують в конвертах під Новий рік, як такий собі "подарунок". Але це не єдина форма матеріальної допомоги, яка існує або ж існувала.

       На Закарпатті працюють і інші організації та фонди, наприклад - благодійний фонд Габора Бетлена. Він виділяє гроші на матеріальну допомогу школам з угорською мовою навчання, відновлює та ремонтує церкви, проводить доброчинні акції тощо. Його діяльність фінансується з бюджету Угорщини. Наприклад, у 2015 році на його діяльність було виділено 17,5 мільярдів форинтів (приблизно $66 млн).

        Таким чином Угорщина давно веде повзучу "м'яку окупацію" Закарпаття. Для нинішньої влади це важлива частина електорату, а тому його регулярно підгодовують. Українська влада зі свого боку регулярно шукає компромісні рішення, які стишують бурління по обидва боки кордону. Хочеться, аби їх було побільше...

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Новости политики
ТЕГИ: Украина,автономизация,Закарпаття,Угорщина
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.