Польща - небезпечні ігри з історією 2: ізраїльський фактор

30 января 2018, 16:30
0
68

Суперечливий польський законопроект про Інститут національної пам'яті крім України спровокував конфлікт і з Ізраїлем.


Суперечливий польський законопроект про Інститут національної пам'яті крім України спровокував конфлікт і з Ізраїлем. Події набули такої гостроти, що Прем'єр-міністри Ізраїлю та Польщі Біньямін Нетаньяху й Матеуш Моравєцький 28 січня домовилися про "негайний" початок діалогу з метою вирішення проблеми. Вже на 29 січня запланована зустріч керівника президентського кабінету Польщі Кшиштофа Щерського з послом Ізраїлю у Варшаві Анною Азарі.

Конфлікт обумовлений тим, що проект закону, що містить заборону називати розташовані під час Другої світової війни на території Польщі концтабори "польськими таборами смерті". За використання формулювання "польські табори смерті" нова норма передбачає покарання до трьох років позбавлення волі або грошові штрафи. Якщо законопроект таки ухвалять, то в майбутньому слід буде вживати лише вираз "німецькі концтабори". Виняток передбачається лише для науки та мистецтва. Це викликало викликало різьку критику прем'єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньяху, який зазначив, що «закон є безпідставним, я категорично проти нього. Не можна змінити історію, і не можна заперечувати Голокост". Проти польського законпроекту виступила і низка інших ізраїльських політиків, а критика одного з опозиційних лідерів Яїра Лапіда переросла у відкриту суперечку через Twitter із посольством РП в Ізраїлі.

Подальші дії керіництва Польщі свідчать, що воно не очікувало на таку реакцію Ізраїлю, дуже впливового світового гравця. АІ хоча Моравєцький натомість дав зрозуміти, що цілком підтримує нововведення, речник польського президента Анджея Дуди вже запевнив, що той ретельно проаналізує цей законопроект.

Протягнутий рухом Kukiz'15 через Сейм злощасний законопроект не тільки обурив патріотично налаштовані прошарки населення України, а і безпосередньо торкнувся такої болючої для Ізраїлю теми як масове знищення єврейського населення на території Польщі під час Другої світової війни.

Як і у випадку з Україною, яку одноосібно звинуватили у військових злочинах як "злочинних націоналістів" і "колабораціоністів Третього рейху", Польща забороною виразу "польські табори смерті" намагається перекласти з поляків історичну відповідальність за скоєний німецькими нацистами Голокост євреїв під час Другої світової війни. Як наполягають в Ізраїлі, це нововведення має на меті відвернути увагу від причетності поляків до злочинів нацистів. В ізраїльських ЗМІ активізувалась дискусія щодо причетності Польщі, принаймні часткової, до концтаборів, де мільйони людей, переважно євреїв, були вбиті нацистською Німеччиною. Більшість ізраїльських високопосадовців оприлюднили заяви, що засуджують польський законопроект. Зокрема, міністр фінансів країни сказав: "Є одна історична правда, сильна і доведена, і в ній - жахи нацистських гнобителів і тих, хто їм допомагав, включаючи Польщу". Конфлікт набуває поширення і важко спрогнозувати, чим він закінчиться.

Проте, ясно одне, законопроект щодо Інституту національної пам'яті, схвалений польськими законодавцями носить явно дискримінаційний характер у відношенні як до України так і до Ізраїлю і вимагає від керівництва обох країн об’єднати зусилля по недопущенню введення його в силу.

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Новости политики
ТЕГИ: Украина,Польша,Ukraine,Poland
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.