Польща - небезпечні ігри з історією

29 января 2018, 15:35
0
135

Суперечливий польський законопроект на історичну тематику вибухнув в Новому році і зачепив не тільки Україну.


26 січня Сейм Польщі ухвалив запропонований рухом Kukiz'15 законопроект про заборону пропаганди так званої "бандерівської ідеології".

Прийнятий закон стосується визначення злочинів українських націоналістів та українських організацій, що, начебто, співпрацювали з Третім рейхом, а також можливості запуску, відповідно до ст. 55 закону про Інститут національної пам’яті Польщі, кримінальних проваджень проти осіб, які заперечують ці злочини. Ув’язненням до трьох років або штрафом каратимуть тих, хто заперечує так звані «вбивства», які здійснювала ОУН-УПА на території Волині та у Галичині.

Не можна сказати, що законопроект був несподіваним для українського суспільства. Ще у липні 2016 року він був запропонований радикальною партією «Кукіз’15», а у листопаді 2017 року мав усі шанси бути проголосованим, але польські політологи стверджують, що його відклали, щоб не нагнітати ситуацію перед зустріччю польського президента Анджея Дуди з Петром Порошенком.

Прийняття цього закону означає, що у Польщі продовжують панувати антиукраїнські настрої. Прикметним є те, що у самій термінології закону прослідкувується «російський» слід. Зверніть увагу на термін «Малопольща», під ним поляки розуміють Галичину. Розумієте, в чому проблема, якщо росіяни нас називають «малоросами», то поляки «малополяками». А це, між іншим, натяк, в подальшому, на територіальні претензії.

Штучне загострення відносин між Україною та Польщею активно використовується Росією як вагомий аргумент в інформаційній агресії проти країн, що вибрали західний вектор розвитку, перш за все України. В проросійських ЗМІ на території Польщі поширюються однобічні публікації антиукраїнської спрямованості, польські радикали вимагають йти далі, спостерігаються спроби поновлення тематики реституції та повернення «історічних польських територій».

До підписання цього закону польським президентом важко прогнозувати його наслідки для польсько-українських відносин. Проте, про подальше погіршення відношення пересічних поляків до українських заробітчан та українських студентів польських навчальних закладів можна впевнено говорити вже зараз.

Міністерство закордонних справ України очікувано висловило глибоку стурбованість ухваленням в Сеймі Польщі вказаного законопроекту та закликало польську сторону до «відкритості та конструктивності у подальшому розвитку українсько-польських відносин». А між тим, поза увагою МЗС та українських ЗМІ залишився той факт, що в справі протидії антиукраїнській істерії в Польщі у нас є союзники. Перш за все, в самій Польщі. "Росія на сьогодні є найбільшою загрозою для Польщі. Саме так я ставлюся до загрози з боку Росії. Я думаю, що те, що Росія робить в Україні, дуже небезпечно", - зазначив прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравєцький у інтерв'ю виданню Politico в рамках Всесвітнього економічного форуму в Давосі. Польський прем'єр-міністр також висловився проти проекту створення газопроводу "Північний потік 2", який повинен з'єднати Росію і Німеччину. За його словами, наслідком спорудження цього газового маршруту є те, що українські газопроводи, по яких російський газ транспортується до Західної Європи, стануть непотрібними. І в разі війни на Донбасі, коли російська армія рушить углиб території України краще мати другу та третю лінії оборони, ніж залишитися без такого виду зброї". Тобто, вище керівництво Польщі надає українській владі чіткий меседж, що Україна та Польща мають спільні інтереси в галузі протидії агресивним намірам Росії і, що незважаючи на певні розбіжності обидві країни повинні діяти спільно. І хоча офіційна Варшава не може ігнорувати радикальні настрої в Сеймі, польське керівництово ніколи не відмовиться від підтримки України в її боротьбі з імперськими задумами РФ.

Тому, українська влада має відреагувати на антиукраїнський законопроект, але має зробити це виважено та толерантно. Зараз, справедливе апелювання на те, що в Україні не приймаються закони, які б засуджували польський терор під час окупації Західної України, діяльність армії Пілсудського чи Армії Крайової, як показує попередній досвід, не є ефективним, а лише підігріє польських радикалів. Найбільш доцільним в цій ситуації було б обговорення цього питання на вищому міждержавному рівні в напрямку доведення до польської сторони недоцільності подальшого педалювання питань історичного минулого в умовах агресивних намірів Росії стосовно західного світу, перш за все України та Польщі та факту, що українці, як і поляки, зазнали надзвичайно великих страждань від тоталітарних режимів в роки Другої світової війни, а також самовіддано боролися за свободу своєї Батьківщини. Саме ця теза і повинна стати наріжним каменем зовнішньої політики України.

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Новости политики
ТЕГИ: Польша,Украина-Россия
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.