Ідея автономії угорців як черговий інструмент гібрідної війни Росії

30 августа 2017, 15:39
0
24

Росія через своїх прихильників в Угорщині, перш за все праворадикалів, просуваючи ідею автономії різько змінила свою тактику.

Ідея автономії угорців як черговий інструмент гібрідної війни Росії

Росія через своїх прихильників в Угорщині, перш за все праворадикалів, просуваючи ідею автономії різько змінила свою тактику. Так, увесь минулий тиждень український інформаційний простір кілька разів буквально "вибухав" через заяви, які лунали з Будапешта. І що характерно, у жодній з них не акцентувалося саме на Україні. Однак стосувалися ці заяви вкрай чутливої для нас теми – угорської нацменшини, зокрема начебто безперечного її права на прагнення автономії. Спершу про необхідність добиватися автономій для угорців заявив віце-прем’єр Жолт Шем’єн на презентації книжки під назвою "Права меншин. Представлення інтересів. Автономність". 24 березня, на форумі угорських депутатів від країн Карпатського басейну в Будапешті учасники знову публічно говорили про прагнення закордонних угорців до автономії, хоча знову без акцентів на Україні. Серед учасників цього форуму на правах головуючих були спікер парламенту Угорщини Ласло Кьовер, міністр закордонних справ Петер Сіярто, держсекретар з питань національної політики Арпад Янош Потапі та інші. Виступаючи в угорському парламенті після тріумфу на виборах, прем’єр Віктор Орбан сказав майже дослівно: закордонні угорці мають право на подвійне громадянство та автономію.

І хоча після тієї промови Орбана українське МЗС викликало угорського посла на розмову, угорське МЗС заявило, що їхня країна не має ніяких територіальних претензій до України, підтримує її суверенітет, а прем’єра Орбана не так зрозуміли. Здавалося, тема вичерпана. Але це зовсім не так. Немає сумнівів, що озвучення вищим керівництвом Угорщини державницької позиції, це відповідь на настрої, які панують в головах, а точніше, в серцях переважної більшості угорців. Зокрема, тлумачення Тріанонської угоди, якою Угорщина завершила Першу світову війну, як либонь не найбільшої трагедії країни. Адже згідно з мирним договором, укладеним у червні 1920 року, Угорщина втратила фактично дві третини своїх тодішніх територій та чимало інших звичних на той час атрибутів величі. Звідси і слова угорських топ-політиків про "духовне відродження Угорщини" – тієї великої Угорщини. При цьому, термін "автономія" використовується угорськими високопосадовцями дуже обережно. Так, офіційний Будапешт неодноразово відмежовувався від закликів праворадикалів з Jobbik щодо права закордонних угорців на створення національно-територіальних автономій.

Але реальні дії Ордана свідчать про протилежне - ідея автономії закордонних угорців сьогодні просувається поступово і впевнено саме на державному рівні. Поверхневий аналіз політики Угорщини стосовно угорської меншини в Україні свідчить про реалізацію Угорщиною наступних проектів, через які уряд Угорщини прагне досягти не тільки гуманітарних цілей, а й знайти, ментально підготувати і залучити нових кваліфікованих працівників до Угорщини. А мова йде про близько 150 тисяч етнічних угорців (10-12% населення Закарпатської області), які компактно проживають в Україні. Перш за все, державна підтримка розвитку національної культури та освіти закордонних угорців, функціонування угорськомовних шкіл, класів, факультетів та інститутів, як-то імені Ференца Ракоці ІІ в Берегові, культурних товариств та громадських організацій. По-друге, спрощена процедура отримання угорського паспорта для етнічних угорців, що безпосередньо спрямована на реалізацію право на подвійне громадянство. По-третє, захист інтересів закордонних угорців через їхніх представників у представницьких органах влади України.З цим пов’язана активізація роботи громадсько-політичних організацій закордонних угорців, які на період виборів виконують роль політичних партій та висувають своїх кандидатів у депутати різних рівнів. За останні 3-4 роки офіційний Будапешт почав централізовано координувати роботу цих організацій, ідеологічно супроводжувати, підтримувати їх і контролювати. В Україні це КМКС ("Товариство угорської культури") та УМДС ("Демократична спілка угорців"), у Сербії – "Союз угорців Воєводини", у Румунії – Демократичний союз угорців в Румунії (RMDSZ).

Чим це все загрожує Україні? Поки є впевненість, що Угорщина як член НАТО та ЄС не висловить територіальні претензії щодо Закарпаття за аналогією до Криму та війни на Донбасі. Але амбіції Будапешта щодо територіальної автономії українських угорців у вигляді окремої угорської адміністративної одиниці в межах Закарпатської області дивним чином збігаються з спрямуваннями Росії щодо розколу України. Не дарма, 99% фейків про вимоги створити на Закарпатті угорську автономію тиражувалися в українському інформпросторі саме російською пропагандистською машиною. Все свідчить про загрозу переростання ідеї автономії закордонних угорців у версії Будапешта в ідею федералізації нашої країни, у повній відповідності до стратегічних планів Кремля.

Спроби зіграти в цьому напрямку сьогодні очевидні...

Щоб не стати жертвою російських провокацій, офіційний Київ сам на найвищому рівні має ініціювати діалог із Будапештом та наполягати, аби резонансна тема автономії закордонних угорців якомога швидше постала на порядку денному ЄС.


Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Новости политики
ТЕГИ: Виктор Орбан,Україна,спецслужби,Росія-Україна,Угорщина,національні меншинства
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.