НАЦІОНАЛЬНА ПОЛІЦІЯ: НОВІ ВИКЛИКИ ТА ПОГЛЯД У МАЙБУТНЄ

16 февраля 2017, 19:33
политтехнолог, эксперт в сфере политической психологии, кандидат исторических наук, руководитель "Центра политической разведки"
0
7227
НАЦІОНАЛЬНА ПОЛІЦІЯ: НОВІ ВИКЛИКИ ТА ПОГЛЯД У МАЙБУТНЄ

Дискусія про продовження поліцейської реформи активізувалась у зв’язку з призначенням нового очільника Національної поліції України Сергія Князєва.

Останні триста років для більшості європейських країн поліція є однією з основних системоутворюючих служб держави, одночасно являючись і життєво важливою частиною самого суспільства. Якщо хочете, поліція – це дзеркало суспільства, а не відірваний від народу, закритий підрозділ недоторканних. Ці часи завдяки одній з найуспішніших реформ після Революції Гідності, сподіваємось, вже позаду. Дехто захоче відповісти суперечкою і почне апелювати до зростання організованої злочинності, катастрофічне порушення норм професійної етики, некомпетентної поведінки нових українських копів і звинуваченням, що поліцейська реформа стала бутафорією та особистим PR-супроводом міністра Авакова. Доводиться враховувати, що ми живемо час, коли крім чорного чи білого ми не здатні бачити проблеми з різних боків та не навчились розуміти складні процеси і раціонально до них ставитись. Не навчились оцінювати суспільні явища вище за власних кишень чи власних емоцій.

Раніше будь-які реформи поліції зводились до показових звільнень хабарників та скандальних керівників. Нині ми отримали нову модель структури правоохоронної системи, здійснена кадрова революція (патрульна поліція була оновлена на 90%), створені відповідні соціальні та фінансові умови для діяльності. А потім до коментування суті реформи долучились політики, громадські діячі, журналісти та різнопрофільні «диванні» спеціалісти. В безлічі думок та оцінок могло створитись враження, що такі поодинокі складні зрушення як поліцейська реформа – чистої води профанація. Множити «зради» вже стало професійним дискурсом багатьох українських громадян, звиклих до негайних дій та полумяних словесних баталій. Але справа тривала. І буде тривати далі.

Дискусія про продовження поліцейської реформи активізувалась у звязку з призначенням нового очільника Національної поліції України Сергія Князєва. Важливість цієї посади в структурі правоохоронних органів не потребує уточнення, але варта уваги тема критеріїв підбору кандидатур.    

Яким хотіла бачити українська громадськість нового керівника поліції?

По-перше, із досвідом роботи в силовому відомстві. Для всіх тих, хто є прихильником думки про те, що ефективним менеджером правоохоронного органу може бути лише людина з несистеми, скажемо лише, що часи сентиментального обожнення закордонних вояжерів та сотворіння ідолів і кумирів з горластих діячів-патріотів закінчилися.

Національна поліція потребує зараз не різких експериментальних коливань, а професійного ритму та стабільної роботи. Тим паче, після складних репутаційних викликів для авторитету поліції під час конфлікту в Мукачевому, трагічної загибелі поліцейських в Дніпрі, перестрілки у Княжичах через конфлікт правоохоронних структур. Щоб не казали і які сучасні західні менеджерські технології не прилаштовували до складної української дійсності, але такі речі як кадрова номенклатура, взаємовідносини підрозділів та відомств, розслідування резонансних справ, тим паче в умовах воєнних дій на Сході України та зростаючої терористичної загрози, по силі лише системній людині, знайомій з структурними деталями і відомчою корпоративною культурою. Може колись у мирний час ми і зможемо повторити досвід деяких європейських країн, коли керівниками поліції можуть бути громадські активісти, але не сьогодні.    

По-друге, ця людина мала б пройти відкритий та чесний відбір. Наша держава відходить від практики волюнтаристських та безвідповідальних призначень на відповідальні посади. Бути впевненим, що безпека суспільства та держави знаходиться під контролем професійного керівника Національної поліції, можна було б лише після проведення відкритого конкурсного відбору, який і відбувся нещодавно. Нагадаю, що у відповідності до законодавства призначення керівника поліції не передбачало проведення конкурсу, але завдяки професійній позиції міністра внутрішніх справ А.Авакова, бажанню вивести питання призначення за межі політичних маніпуляцій та договорняків, був проведений відкритий консультативний конкурс, до якого запросили міжнародних представників та авторитетних вітчизняних експертів. Цей захід дозволив узагальнити величезний суспільний запит та сформувати якісний професійний портрет майбутнього керівника поліції. Подібний приклад є показовим і мав би стати в нагоді для інших вищих посадових осіб, які тільки на словах ратують про відкритість і прозорість кадрової політики. А от взяти і зробити?

По-третє, кандидатура очільника поліції мала бути позитивно сприйнята громадськістю. Що це значить? Це значить, що прізвище не повинно було фігурувати у скандалах і брудних оборудках; воно мало викликати повагу і довіру, відповідні очікування та впевненість у змінах. Не дивно, що послужний список нового керівника Сергія Князєва саме таким чином і був сприйнятий в середовищі експертів та активістів. Кандидат юридичних наук, генерал, нагороджений Орденом Данила Галицького за особисту мужність і героїзм у захисті державного суверенітету та цілісності України вже встиг себе зарекомендувати на Донеччині в умовах антитерористичної операції, на Закарпатті після відомої перестрілки в Мукачевому, на Волині у розпал «янтарного скандалу».

Але потрібно враховувати, що поліція є найбільш вразливою для суспільної критики державною структурою. Збільшилась кількість кримінальних злочинів – винувата поліція. В Україні безліч зброї на руках – винувата поліція! Зростає кількість наркоманів та п’яниць у під’їздах – винувата поліція! На дорогах бардак – винувата поліція! Напевно ми забуваємо, що суб’єктами більшості цих порушень є самі громадяни. А тиск суспільних та життєвих обставин на людину не може безпосередньо залежати від правоохоронця.

Варто зрозуміти, що природа криміногенного зростання має переважно об’єктивні причини. І те, що кількість злочинів зростає в умовах військових дій на Сході – явище цілком зрозуміле. Лише за підрахунками різних експертів, зараз на руках українців понад 1 млн. одиниць зброї. І коли сьогодні генеральний прокурор говорить про те, що в 2016 р. рівень розкриття злочинів становить 30%, а в той час у 2013 р. цей показник становив 45%, то у громадян очікувано виникне питання про професійний авторитет наших правоохоронних структур.

Але ж генеральний прокурор не говорить про той факт, що прокуратура дуже часто блокує хід значної кількості кримінальних справ. Поширена практика, коли поліція затримує злочинців, а прокурор під різними мотивами не дає «зелене світло» подальшому розслідуванню або навіть відпускає злочинів. І промовчимо про не до кінця реформовану судову гілку, зміни в якій продовжують супроводжувати корупційні випадки та несправедливі рішення. Це той випадок, коли радикальна реформа в поліції не може дати свій позитивний ефект через недореформованість двох інших важливих чинників – прокуратури та суду, зміни в яких мали несистемний та опосередкований характер у порівнянні з системною поліцейською реформою. Реформа пенітенціарної системи лише стартувала.  

Наразі перед новим керівником Національної поліції стоять завдання оптимізації роботи правоохоронців у бік боротьби з вуличною злочинністю, крадіжками та грабунком, злочинами на дорогах. Реформи не повинні зупинятись. Можливо потрібно буде оптимізувати процесуальне законодавство, вивчити та виправити тактичні та стратегічні помилки взаємодії різних правоохоронних органів, надати поліцейським більше професійних прав та посилити їх відповідальність. Адже зараз, за словами самого Князєва, на одного поліцейського приходиться половина злочинця. А значить роботи багато і виконати її потрібно буде конструктивно та швидко.

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Новости политики
ТЕГИ: структурные реформы,Арсен Аваков,Национальная полиция
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.