Румунській ренесанс – український напрямок

17 ноября 2016, 11:49
0
24

Українсько-румунські відносини завжди були непростими. Найбільш болючими питаннями були територіальні претензії, суперечки про делімітацію континентального шельфу в Чорному морі/

Румунській ренесанс – український напрямок


Українсько-румунські відносини завжди були непростими. Найбільш болючими питаннями були територіальні претензії, суперечки про делімітацію континентального шельфу в Чорному морі в Міжнародному суді ООН, дотримання прав румунської меншості в Україні і українського - в Румунії, повернення румунських інвестицій в Криворізький гірничо-збагачувальний комбінат, будівництво глибоководного суднового ходу в гирлі Дунаю. Час від часу при вирішенні цих проблем спостерігалось загострення або поміркованість, але невирішеність міждержавних спорів завжди стояла між Україною та Румунією і деяка взаємна недовіра, а іноді і відверта ворожнеча у відношеннях відчувалась протягом останніх 23 років. Все почало змінюватися після Майдану і початку російської агресії - поступово Румунія перестала сприйматися Україною як ворог і перетворилася на союзника в Європі, хоча взаємних претензій у нас залишилося багато.

Несподівано для багатьох українців Румунія одна з перших підтримала Революцію гідності, засудила анексію Криму, а потім - російську агресію на Донбасі. У 2014 році Румунія першої з країн ЄС ратифікувала угоду про асоціацію з Україною. Зараз Румунія активно допомагає нашій армії набути навичок роботи з киберзагрозами, готова ділитися з Києвом досвідом боротьби з корупцією і лобіює українські інтереси в НАТО. Румунія - одна з п'яти країн Євросоюзу, яка наполягає на тому, щоб санкції проти Росії були не лише продовжені, але і посилені. Також Румунія є державою, яка фактично лобіює продовження і розширення допомоги, яку альянс робить Україні. Після початку війни на Донбасі НАТО запустило п'ять проектів - трастових фондів, які повинні допомогти реформувати і посилити боєздатність українських збройних сил. Румунія очолила один з них - той, який має на меті навчити ВСУ кіберзахисту.

Румунія і Україна зараз мають загальний інтерес, який полягає в захисті від російської агресії. Мілітаризація Криму серед країн - членів НАТО найбільше турбує наших сусідів по акваторії -Туреччину і Румунію. Протистояння російській загрозі з моря - саме та ідея, де інтереси Києва і Бухаресту співпали і отримали стимул для подальшого розвитку. Україна може стати зв’язною ланкою в регіональній безпеці. Є перспективні проекти у сфері безпеки, зокрема створення Чорноморської флотилії країн-членів НАТО - Болгарію, Румунію і Туреччину, яка б могла протидіяти провокаційним діям Росії. Україна готова приєднатися до проекту, який фактично перетворив би її на члена НАТО без вступу до альянсу.

Звичайно, ренесанс українсько-румунської співпраці не привів до врегулювання багажу проблем, але зараз, нарешті, з'явився оптимізм, що Україні і Румунії вдасться вирішувати свої проблеми в партнерському дусі. За рік відбулось чотири зустрічі на вищому рівні, під час яких була досягнута домовленість про малий пограничний рух і мешканці 272 населених пунктів Чернівецької області з липня 2015 року отримали можливість подорожувати без віз в прикордонні румунські території. Є домовленість відновлювати прямого транспортного сполучення з Києва у Бухарест літаками і залізницею, а також автобусами з Чернівців у Бухарест.

Це перші кроки – такі гострі питання як надання румунського громадянства етнічним румунам - поки що дипломатично обходяться, але вони свідчать про потепління стосунків і поступове повернення довіри.

Росія давно і наполегливо використовує україно-румунські проблемні питання, щоб псувати стосунки Києва і Бухаресту. У Румунії пропаганда «російського миру» ніколи не мала особливого успіху, ця країна історично недружньо відноситься до московських проектів, проте Росія через своїх агентів впливу в обох країнах, які критично відносяться до ЄС і НАТО, намагається роздувати конфліктні питання, підриваючи цим взаємну довіру двох країн.

Так, нещодавно ряд українських ЗМІ купилися на фейкову новину про те, що етнічні румуни Буковини звернулися до президента Порошенка з вимогою надати їм автономію. Заява була зроблена від імені віртуальної організації - Асамблеї румунів Буковини. Мета фейку (схоже його сліди ведуть в Новоросію) зрозуміла - українцям хочуть подати образ місцевих румунів як потенційних сепаратистів та відродити старі стереотипи про те, що у Бухаресті виношують плани відновлення «Великої Румунії» за рахунок, звичайно, українських територій.

Ця «новина» майже ідентична вже викритому фейку, поширеному і мережі Інтернет влітку 2015 року про румунський батальйон, який нібито воює на Донбасі.

Зараз з подачі Кремля продовжується інформаційна кампанія по поширенню твердження про те, що Румунія має територіальні претензії до України і вона це використує, коли наша країна буде в процесі вступу в Євросоюз - ось тоді, мовляв, Україні доведеться віддатичастина територій румунам. Росія поширює расистський стереотип про румунів як людей, які поширюють злочинність в Євросоюзі. Також популярна кампанія по дискредитації ЄС - подивитись на Румунію, це одна з бідних країн ЄС, підприємства закриті, люди від'їжджають на роботу за кордон. Для протидії подібній пропаганді потрібна співпраця України і Румунії, яка б викривала ці фейки. З цього же ряду нещодавній фейк щодо участі України в контрабанді зброї до Румунії.

Підсумовуючі викладене, слід зазначити, як ніколи раніше зараз нам потрібен союзник в Європі, особливо з урахуванням охолодження відносин з Польщею. Проблеми, які виникали і, можливо виникнуть в наших стосунках через різні історичні, політичні і економічні причини не повинні створювати в свідомості як українців так і румунів образ ворога з територіальними претензіями. Країнам треба рухатись вперед, поступово вирішуючи наявні двосторонні проблеми. І позитивна динаміка двосторонніх відносин, їх активізація останнім часом дають всі підстави на це сподіватись.


Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Новости политики
ТЕГИ: НАТО-Украина,Кремль,Україна,українська революція,Румунія
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.