Армія Крайова vs УПА: хто ж правий?

14 ноября 2016, 11:26
1
980

В Польщі набирає оберти антиукраїнська пропаганда. Основним стрижнем цієї кампанії залишається відкрито шовіністичне висвітлення трагічних подій на Волині під час Другої світової війни.

Армія Крайова vs УПА: хто ж правий?

В Польщі набирає оберти антиукраїнська пропаганда. Основним стрижнем цієї кампанії залишається відкрито шовіністичне висвітлення трагічних подій на Волині під час Другої світової війни. Статті, журналістські розслідування, тематичні телепередачі, документальні та художні фільми, коментарі блогерів та користувачів соціальних мереж в переважній більшості спрямовані на демонізацію України та її бойових підрозділів УПА, як і нацисти виступають однозначним злом проти мирних пересічних поляків, а Армії Крайовій, Кресовій самообороні, Батальйонам хлопським відводиться роль таких собі месників, «які вели драматичну, нерівну боротьбу з захисту польського цивільного населення». І такий посил знайшов підтримку свідомого поляка, що і не дивно. Навіщо пересічному поляку копатися в історичних документах, коли «і так все ясно». Такий підхід повністю влаштовує керівників радикальних груп із проросійськими поглядами, членів кресово-комбатанських угруповань, у тому числі й нацистського характеру, які на «опусканні» України створюють свій політичний капітал. Але це не влаштовує нас, громадян сучасної України, які намагаються інтегруватись в європейський спосіб життя, де немає заборонених тем. В історії кожного народу є події, про які хочеться забути і політичне керівництво країни самостійно вирішує чи доводити до власного населення неприємну правду або її замовчувати. Но коли владноможці приймають рішення щодо підвищення самосвідомості своїх громадян шляхом приниження громадян іншої держави, причому використовуючи притягнуті за вуха факти, це викликає внутрішній протест у кожного українця.

Спробуємо спокійно розібратися в ситуації, що призвела до трагедії і ролі в ній кожної із сторін конфлікту.

Хочу зауважити, що ця стаття ні в якому разі не спрямована на розпалювання міждержавної ворожнечі, наші народи об’єднують не тільки спільні кордони, а і схожа культура, мова, думки, цілі тощо. Вона проти маніпулювання документальними фактами в інтересах тільки однієї сторони конфлікту та має на мету відновлення історичної справедливості.

Так, незважаючи, що поляки стали першими жертвами Другої Світової, найбільш жахливим виглядає той факт, що величезна кількість поляків служили у силових та каральних структурах Третього Рейху. Ще у 1939 р. німецька окупаційна адміністрація почала формувати підрозділи польської допоміжної поліції. На 1943 р. її чисельність становила 16 000 осіб. До обов’язків поліції належали суто правоохоронні функції, але крім того – охорона гетто, арешти євреїв та пересилання їх до концентраційних таборів. Тобто – пряма участь у здійснені Холокосту. Польські громадяни відмічені в складі 3 танкової дивізії СС «Мертва голова», 4 поліційної дивізії СС, 31 та 32 гренадерських дивізій СС. Треба зазначити, що це були не національні польські частини – поляки з окремих польських регіонів служили в складі німецьких частин нарівні з німцями. Після війни в Польщі близько 600 чинів допоміжної поліції були страчені за різноманітні військові злочини, а 2000 – засуджені до різних термінів покарань. В Польщі про це воліють не згадувати.

Весною 1943 р., коли майже вся українська поліція зі зброєю пішла у ліси та розпочала боротьбу з окупантами в складі Української Повстанської армії, нацистам знадобилося терміново їх кимось міняти. Проблему вирішили, взявши на службу поляків – вони увійшли до складу 102-го, 103-го та 104-го батальйонів змішаного складу та створили два суто польських формування – 107-й (450 ос.) та 202-й (600 ос.) Навіть офіційна польська історія визнає, головним завданням цих батальйонів була участь у німецьких операціях проти УПА, а також каральні заходи проти українського населення.

Не все так просто і з Армією Крайовою, яка в Польщі позиціонується як повстанська армія, що боролася з нацистськими окупантами та більшовиками, такий собі польський варіант УПА. Почнемо з того, що жоден курінь УПА не вливався до складу підрозділів Третього Рейху. А в АК такі випадки були. У січні 1945 р. до складу СС влилася так звана Свентокшижська бригада (вона ж – бригада Святого Хреста), яка до того часу воювала в південній Польщі з Армією Людовою (комуністичними польськими партизанами) та знищувала тамтешніх євреїв. Усього в Польщі від рук бойовиків АК та подібних формувань євреїв загинуло не менше ніж від нацистського «остаточного вирішення єврейського питання». І чому єврейські організації України, які болісно реагують на будь-яке вшанування пам’яті бійців та командирів УПА, взагалі не протестують проти героїзації у Польщі Армії Крайової залишається загадкою. Чи укладала АК угоди з німцями проти УПА – відомостей нема. А от те, що вона укладала їх з червоними партизанами – факт, який підтверджують численні партизанські документи. Ще одна жертва Армії Крайової – Литва. У 1995 р. депутат литовського сейму Дренгеліс надав документи, які засвідчили, що Армія Крайова мала на меті окупацію Литви і провести репресії серед нелояльних литовців. Також були знайдені документи про співпрацю АК з нацистами. Так, наприклад, Районами між Вільнюсом та містами Ошмяни та Ліда фактично керували не німці, а Армія Крайова у зв’язці з нацистами.

А кому зараз в Польщі відомий факт, що в Латвії винесений заочний вирок бойовикам АК, визнаним винними у злочинах проти мирного населення?

От саме цю організацію – Армію Крайову поляки намагаються у Волинських подіях виставити головним позитивним персонажем. Жертв-поляків, польські історики лічать на теренах Холмщини, Грубешівщини, Берестейщини, Полісся, Волині й Галичини, а жертв-українців – лише на польських теренах. А як бути з жертвами на сучасних українських теренах? А тільки на Рівненщині від рук поляків загинуло більше 10 тис. українців. До польських даних про втрати українців ці цифри явно не увійшли.

А як замовчати, що протягом 20 років після програшу України у Перших Визвольних змаганнях, на теренах Західної України впроваджувалися полонізація (примусове ополячування українців) та пацифікація (конфіскація зброї та репресії проти незадоволених владою). Українці практично лишилися за бортом земельної реформи, впроваджуваної Пілсудським. Останній факт був найбільш принизливим, родюча земля на Волині передавалася не тамтешнім селянам, а полякам, як нагорода за службу в армії під час війни з більшовиками. Селянам, що лишалися без землі, поляки пропонували переїхати до Балтики, або у Західну Польщу. Таким чином, польське керівництво намагалося зміцнити державу шляхом перемішання населення та поселення представників різних етнографічних груп поляків та українців по всій Польщі. І цим воно заклало міну уповільненої дії, яка вибухнула під час війни.

Далі буде…
Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Новости политики
ТЕГИ: Украина,Польша,ОУН-УПА,Польща,Сейм Польши,Волынская трагедия,Україна,Волинська трагедія,Волынская резня
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.