НБУ продовжує вражати...

4 февраля 2016, 10:50
заступник голови Ради ГО "Бюро правди"
0
87

Не Абромавічусом єдиним або трохи про основні фінансові новини України вчорашнього дня

Оригінал статтіFresh News

Заява про відставку одного з «міністрів-варягів», міністра економічного розвитку і торгівлі Айвараса Абромавічуса, сьогодні грянула як «грім по серед чистого неба». Через цю сенсацію мало хто звернув на ще дві важливих новини, які надійшли від НБУ і були оприлюднені на фейсбук-сторінці цієї урядової організації.

Перша - Голова Національного банку України Валерія Гонтарєва на засіданні профільного комітету Верховної Ради розповіла про фактори, які впливали на курс національної грошової одиниці останніми місяцями.

Красива інфографіка демонструє, що , на думку фахівців НБУ, основна причина росту курсу іноземних валют по відношенню до гривні на міжбанківському валютному ринку – зниження пропозиції валюти через ряд фундаментальних та ситуативних факторів. Зокрема, негативно позначилось на курсі падіння цін на основні експортні продукти з України: порівняно з початком 2015 року ціни впали на 25 % на пшеницю, на 31 % на сталь, на 38 % на залізну руду. Також фундаментальними факторами є обмеження на торгівлю з Росією та девальвація національних валют країн-партнерів (Казахстану, Росії (НБУ визнає Росію партнером?!), Білорусі тощо).

До ситуативних факторів, названих Валерією Гонтарєвою, віднесено зменшення надходжень валюти на 38 % у зв'язку із зимовими святами та надлишковою ліквідністю гривні у компаній-експортерів, які повернули ПДВ.

Тиск на курс національної валюти України, згідно звіту НБУ, здійснюється і через готівковий ринок. Зокрема, зростає сезонний попит банків через необхідність закрити валютну позицію, яка сформувалася внаслідок розрахунків населенням за кордоном (!) картковими рахунками.

На думку НБУ (оцінкою це важко назвати), тиск на гривню чинять і завчасні соціальні виплати населенню в розмірі 14 млрд. гривень (під цим, мабуть, розуміються виплати пенсій за січень, які здійснювались у грудні 2015 – на початку січня 2016 року), які населення «відразу понесло» на покупку імпортної продукції. Цікаво було би побачити таких пенсіонерів, які з пенсією в розмірі 1100 грн. купували на Новий рік та Різдво швейцарські сири, італійські ковбаси, французькі вина… Серед журналістів нашої редакції, ніхто таких пенсіонерів під час покупок в магазинах не спостерігав. Всі бачили лише як бідолахи ходять між різними супермаркетами та купують найдешевші вітчизняні акційні продукти…

Ще одним фактором тиску, на думку фахівців центрального банку, є зростання паніки серед населення і ріст попиту на «чорному ринку» на іноземну валюту. Виявляється, НБУ знає про існування такого явища в українській економіці як «чорний ринок валюти», але ніяк не бореться. І що цікавіше, якщо НБУ визнає ріст попиту на «чорному ринку», то, мабуть, НБУ і знає його обсяги, динаміку, тенденції?! Чому тоді не демонструє? Чому аналізи НБУ не пишуть в своїх банківських вісниках як долари з'являються на чорному ринку, як вони туди потрапляють з банківської системи? А потрапити туди в обсягах десятків, сотнень тисяч доларів (пропозиції такого розміру можна побачити на всіх відомих валюто обмінних сайтах в мережі Інтернет) в країні, де законодавчо закріплений жорсткий валютний контроль, можуть лише через каси банків.

Інфографіка виглядає красивою, проте НБУ не показав найцікавішого: які банки найбільше купують на міжбанківському валютному ринку іноземну валюту, для яких потреб/ яких фірм-імпортерів (аналогічно по компаніях –експортерам, які за словами Гонтарєвою купують долар за кошти від повернення ПДВ), на скільки змінились розрахунки картками українців за кордоном порівняно з 2015 роком? Відповідь лише на ці питання дасть змогу зрозуміти, яка справжня причина росту курсу – чи економічна чи злочинно-спекулятивна.

Друга новина оприлюднена НБУ - у Верховній Раді зареєстрований законопроект №4004 від 03 лютого 2016 року "Проект Закону про реструктуризацію зобов'язань громадян України за кредитами в іноземній валюті, що отримані на придбання єдиного житла (іпотечні кредити)". Останній рік це питання завжди називали важливим, не вирішення якого підвищує соціальну напругу (37 тис. валютних позичальників це Вам не добрий десяток мільйонів пенсіонерів!). Самого тексту законопроекту поки не оприлюдненого на сайті Верховної Ради. Проте з інфографіки, наданої НБУ, можна побачити особливості законопроекту. Сам він поданий здається з «благими намірами»: збереження житла для родин, які мають єдине житло, списання відчутної частини боргу родинам учасників АТО, сім'ям героїв. Це необхідно і потрібно було давно ухвалювати. Проте цікавими є два пункти законопроекту.

По-перше, 25 % заборгованості при реструктуризації спишуть родинам, які мають єдине житло незалежно від розмірів. А, по-друге, щоб отримати списання необхідно, щоб залишок боргу станом на 01.01.2015 року не перевищував 2,5 млн. грн. ( при курсі НБУ близько 16 грн. за долар на той час така верхня межа становить 156 250 дол.).

А тепер пофантазуємо. Я, син злісного корупціонера, жив на одній з його квартир з моєю дружиною до 01.01.2013 року. 01.01.2013 року за сприяння «папи» я беру в іпотеку квартиру розміром 50 м. кв. за 150 тис. дол. на красивих печерських пагорбах. Протягом 2013-2014 років я справно платив по кредиту погасивши 15 тис. дол. В 2015 році я вирішую замість погашення кредиту (бо всі ж іпотечні кредитори «плачуть», що важко гасити борг взяти під «халявний» порівняно з гривневим кредит) купити собі нову машину і чекаю на допомогу держави по погашенню кредиту, яка все обіцяється. І от той момент настає. Верховна Рада України, де багато знайомих «папи» приймає закон, за яким мені тепер потрібно віддавати не 135 000 дол. непогашеного боргу, а 101 250,00 дол. При цьому в той же день приймається закон про замороження пенсій/підвищення пенсійного віку, бо ж у зв'язку з реструктуризацією валютних позик збільшиться дефіцит державного бюджету через необхідність додаткової підтримки банківської системи. Звичайно я погоджусь на такий «подарунок долі», а на зекономлених 33 750 дол. куплю собі красиву червону машинку. А пенсіонери нехай працюють… до смерті, тому що середня тривалість життя в Україні уже 71 рік.

Це звичайно фантазії автора, але з чим наш парламент і НБУ не жартує?

P.S. Це тільки в нашій країні можливо, що влада готова списувати за мільйонними боргами по іпотеці і водночас ухвалює рішення про впровадження пені за прострочення оплати за комуналку....

Ось такі дві фантастичні новини НБУ учора у себе на фейсбук-сторінці оприлюднив….

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Новости политики
ТЕГИ: ипотека,НБУ,курс валют
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.