Безпілотна Авіація ЗСУ-дорога іграшка?

15 ноября 2021, 10:01
Владелец страницы
Редактор
0
17
Безпілотна Авіація ЗСУ-дорога іграшка?

Опора української армії на Bayraktar TB2 триватиме

Перший досвід бойового застосування безпілотного літального апарату Bayraktar TB2 збройними силами України наприкінці жовтня показав, українська армія вийшла на новий рівень у питаннях застосування безпілотної авіації. Вона зробила серйозний крок вперед у порівнянні з подіями 2014-2015 рр., коли в ході бойових дій в основному застосовувалися цивільні коптери, частково придбані на кошти волонтерів, а ударні безпілотники або барижуючі боєприпаси не використовувалися зовсім. Активне використання Bayraktar TB2 в районі кордонів Донецької та Луганської областей свідчить про закінчення курсу бойової підготовки українськими операторами і початок військової експлуатації БПЛА, отриманих з Туреччини.
Перший контракт з Туреччиною на поставку Bayraktar TB2 на суму 74 млн доларів був підписаний ще в 2018 році. Відповідно до його умов Україна вже на наступний рік отримала шість літаків, дві станції управління і 208 керованих ракет MAM-L і MAM-C. у 2020 р.укладено другий контракт, який також включав шість аппартів, три модернізованих станції управління (що дозволило збільшити дальність польоту до 300 км). Він достроково виконаний влітку 2021 р., а одержувачем турецьких машин став український флот.
Опора української армії на Bayraktar TB2 триватиме. Поряд з оприлюдненими планами з придбання ще чотирьох БПЛА безпосередньо в Туреччині, в Україні вже найближчим часом планується створити Центр обслуговування, модернізації та ремонту турецьких апаратів, а також навчальний майданчик для підготовки інженерно-технічного складу та операторів. За інформацією Міністерства оборони, на наступному етапі передбачено розгортання спільного виробництва на українській території із залученням турецьких інвестицій.
Очевидно, що з наявними дванадцятьма БПЛА (мабуть, це число найближчим часом зросте до шістнадцяти) українська армія навряд чи отримає зброю, здатну радикально змінити баланс сил в зоні проведення операції об'єднаних сил. Але якісні можливості з ведення далекої розвідки і тилів військ самопроголошених республік, безумовно, зросли. З'явилася можливість вести цілодобову розвідку окремих ділянок фронту і наносити окремі удари по найбільш важливих цілях. Це завдання набагато спрощується з урахуванням відсутності у ополченців дієздатної системи ППО.
З урахуванням того, що відомі бази безпілотників знаходяться в глибокому тилу – Старокостянтинів в Хмельницькій і Кульбакино в Миколаївській областях, дії проти них диверсантів або артилерії противника представляються малоймовірним.
У нинішньому вигляді ударні БПЛА у складі ЗСУ навряд чи здатні серйозно змінити баланс сил, але при нарощуванні їх числа до декількох десятків це стане серйозним викликом для противника. Втім, темпи отримання замовлених апаратів (дванадцять одиниць за три роки) дозволяють зробити висновок, що істотно наростити їх число ми можемо тільки при різкому зростанні витрат на закупівлю (не менше 100 млн доларів на рік). І це при наявності інших витратних програм переозброєння, що в цілому досить чутливо для військового відомства.
Крім того, Азербайджанський досвід показує, що для успішного застосування БЛА потрібні не тільки істотні фінансові кошти, але і тривала комплексна підготовка, і ув'язка дій безпілотної авіації з іншими видами озброєнь. А це означає докорінну перебудову всієї військової машини. Важливо і наявність досвідчених консультантів, які можуть істотно скоротити терміни набуття необхідного досвіду застосування БПЛА, а також знизити помилки і втрати. У Азербайджану було як мінімум два джерела таких досвідчених радників-Туреччина та Ізраїль.
Хто виступить у цій ролі для України-поки невідомо. Після того як у відповідь на критику Кремля Анкара закликала не називати безпілотники Bayraktar турецькими, оскільки вони експлуатуються українською стороною, очікувати більш активної участі турецьких військових фахівців у комплексній підготовці підрозділів ЗСУ не варто. Здається, ніби час для прийняття відповідних рішень ще є, але його залишається не так вже й багато. За три роки витрачено 150 млн доларів, а знищено всього одну вироблену ще в СРСР гармату.
Рубрика "Блоги читателей" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: События в Украине
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.