Що чекати Україні, якщо кредиту від МВФ вона так і не отримає

18 февраля 2021, 14:42
Владелец страницы
журналіст
0
13
Що чекати Україні, якщо кредиту від МВФ вона так і не отримає

МВФ своїми вимогами перетворюють більшість українських громадян буквально на жебраків, сприяють зростанню соціальної напруженості і вже викликали хвилю " тарифних майданів"

Місія МВФ завершила роботу в Україні, так і не прийнявши рішення про надання Україні решти двох траншів кредитів МВФ, передбачених чинною програмою Stand-By. І це незважаючи на той факт, що український уряд перед початком роботи місії заявляв про повне виконання всіх вимог і умов МВФ і розраховував на прийняття позитивного рішення. Однак МВФ залишився незадоволений введеними українським урядом граничними цінами на газ для населення, недостатнім рівнем боротьби з корупцією і висунув ряд вимог щодо реформування судової системи.
Робота місії МВФ почалася в грудні 2020 року з перегляду програми Stand-By, що передбачає фінансову підтримку України протягом 1,5 років в обсязі 5 млрд доларів США. У минулому 2020 році перший транш у розмірі 2,1 млрд доларів США Фонд вже надав, інші перерахування планувалися в поточному 2021 році.
Однак 13 лютого постпред МВФ в Україні Йоста Люнгман заявив: "потрібен більший прогрес на користь завершення першого перегляду програми. Дискусії триватимуть".
Розчарування української влади підсумками роботи місії МВФ було висловлено в коментарі на адресу МВФ радника глави офісу президента України Тимофія Мілованова. "Українська влада буквально втомилася від МВФ і його вимог". За його словами, в України з МВФ постійно йде процес переговорного узгодження позицій і абсолютна безрезультативність.
МВФ своїми вимогами у сфері посилення соціальної політики, які перетворюють більшість українських громадян буквально на жебраків, сприяють зростанню соціальної напруженості і вже викликали хвилю "тарифних майданів", що по суті підриває владу президента Зеленського, збиває його рейтинги і ставить під загрозу його політичне майбутнє. В очах громадян України формується імідж президента Зеленського як абсолютно слабкого і некомпетентного керівника, не здатного протистояти "зовнішньому управлінню" і захищати інтереси українських громадян.
Тому в даний час почали з'являтися думки про те, що владі було б взагалі "дешевше" відмовитися від кредитів МВФ, і Україна зможе прожити і без кредитів. Такої ж думки голова фінкомітету Верховної Ради України (ВРУ) Д.Гетманцев. Власне, нічого нового в цьому немає-кілька місяців тому про те ж говорили міністр фінансів Марченко і його попередниця Маркарова. Та й очевидно - за рахунок кредитів МВФ Україна не може жити вічно.
Накопичені валютні резерви НБУ (понад 28 млрд. доларів) дозволяють Україні без серйозних потрясінь у валютно-фінансовій сфері прожити, як мінімум, до вересня 2021 року, коли почнеться час великих виплат за зовнішніми боргами України.
Звичайно, припинення співпраці з МВФ буде негативним сигналом для іноземних інвесторів. Однак слід розуміти-довгоочікувані інвестори не йдуть в Україну не через продовження або нетривалість співпраці з МВФ, а через війну на Донбасі і вкрай нестійкою і непередбачуваною внутрішньополітичної ситуації в країні. Так, можливий відтік іноземного спекулятивного капіталу, який сьогодні вкладається в купівлю українських боргових зобов'язань, такі як облігації внутрішньої державної позики України.
Це можна пережити, якщо інакше будуть розставлені пріоритети в українській економічній політиці. Настав час радикально змінювати економічну політику уряду на політику жорсткого протекціонізму, переходити до захисту внутрішнього ринку, стимулювати власне виробництво, визначити точки зростання і пріоритети в розвитку перспективних галузей, створювати вільні економічні зони, повернути Україну на її традиційні ринки збуту товарів, створювати нові робочі місця, перейти до системи прогресивного оподаткування особистих доходів.
Українські експерти виділили основні вимоги МВФ в енергетичній сфері: підняти тарифи ЖКГ для населення; прийняти законопроект про борги за житлово-комунальні послуги; погасити величезні борги Нафтогазу (тільки в минулому 2020 році збитки НАКу склали близько 100 млрд гривень).
З одного боку, гроші МВФ Україні потрібні. C іншого, ціна цих траншей занадто висока-ми віддаємо в чужі руки нашу незалежність і благополуччя наших громадян. Залишається тільки запитати Шмигаля, А навіщо брати кредити, щоб потім підвищувати і так непідйомну комуналку і ціни на енергоресурси, якщо українцям вже зараз нічого їсти після оплати житлово-комунальних послуг?
Рубрика "Блоги читателей" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: События в Украине
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.