Прапори розбрату: як Київ створює новий конфлікт з Угорщиною

16 февраля 2021, 09:28
Владелец страницы
Редактор
0
18
Прапори розбрату: як Київ створює новий конфлікт з Угорщиною

Законопроект, у разі його прийняття, безсумнівно призведе до спалаху конфлікту в українсько-угорських відносинах.

У Верховній Раді зареєстрували законопроект, який має врегулювати правила використання символів іноземних держав органами місцевого самоврядування. Однак виходячи з реального впливу на регіони, його можна назвати законопроектом" про угорські прапори на Закарпатті "або скоріше навіть" про заборону " цих прапорів на багатьох будівлях і держорганах. Даний закон також зобов'язує всі місцеві ради виконувати гімн України двічі на кожному засіданні.
На жаль, навіть якщо прийняти законопроект, це не вирішить тих політичних проблем, які турбують депутатів. Це можна проілюструвати на прикладі норми про виконання гімну на сесіях місцевих рад. Автор законопроекту народний депутат України 9-го скликання Анатолій Костюх не приховує: підставою для цієї ініціативи стала недавня скандальна історія в селі Сюрте під Ужгородом, де виконання гімну Угорщини депутатами сільради стало приводом для розслідування СБУ. Костюх пропонує унормувати заборону на виконання іноземних гімнів, щоб надалі не було подібних інцидентів.
Протиріччя полягає в тому, що в ході історії в Сюрті депутати діяли якраз за нормами ще навіть не прийнятого закону. Угорський гімн виконувався вже після формального закриття засідання, а перед ним було як годиться виконання українського гімну. Тобто-ніякого прогресу в залагодженні цієї проблеми від прийняття нового закону не буде, а заборонити приватним особам, навіть не держслужбовцям, співати інші пісні або гімни після закриття сесії - це вже буде занадто.
З прапорами ситуація зовсім інша. У цьому випадку закон безумовно діятиме. Численні угорські, а іноді румунські або інші прапори доведеться зняти з місцевих рад. Автор законопроекту пояснює свої ідеї досвідом сусідніх держав.
"У нас є досвід Словаччини, де так само заборонено розміщення іноземних прапорів", - пояснив Костюх.
Це дійсно так. У Словаччині, де живе значна кількість угорського населення, вже кілька років діє така заборона. Більше того він значно жорсткіший, ніж запропонований в українському законопроекті. Там заборонено розміщувати прапори іноземних держав на" зовнішній стороні будівель", незалежно від форми власності.
Однак у Словаччині відразу знайшли можливість ухилятися від заборони. Флагшток перед входом в будівлю - це не фасад. Тому угорці, що живуть в Словаччині, ставлять флагштоки перед своїми установами (школами і т.д.) і також вішають там Угорський, Словацький і Єсівський прапори. Інший "обхід" закону-розміщення прапора в отворі вікна. Це не" зовнішня сторона будівлі", про яку йдеться в законі, але видимість прапора з вулиці - точно така ж.
Очевидно, що аналогічні "ігри" з законом будуть і в Україні, без формальних його порушень. Тому якщо Рада планує, щоб заборона дійсно працювала, її треба прописувати значно докладніше. Однак чи не перейде кордони керівництво України виконуючи це завдання?
Законопроект, у разі його прийняття, безсумнівно призведе до спалаху конфлікту в українсько-угорських відносинах. Київ повинен це усвідомлювати і мати контраргументи - або ж не починати робити дій в даному напрямку. Україні слід довести правильність своїх кроків у діалозі з партнерами в ЄС, НАТО і в США, до яких Будапешт безумовно звернеться зі скаргами. Якщо Захід вирішить ,що" час для сварки настав", то керівництву України доведеться шукати тонку грань, як втілити в життя даний законопроект і не порушити право меншин зберігати свою самобутність.
Для угорців одним з центрів їх культури і самобутності є школи, які виконували цю функцію навіть при Радянському Союзі і зберігають її досі. Не дарма саме навколо шкіл зосереджена найзапекліші сварки Києва та Будапешта. Тому норма закону про заборону прапорів і символіки на школах, де навчаються угорські діти, виглядає загрозливо і викликає побоювання. Якщо Рада прийме цей закон, то повинна бути готова до наслідків і загострення суперечок з сусідніми державами. Новий закон Про захист державної символіки перетвориться на засіб боротьби з етнічними угорцями Закарпаття. Це може статися в разі, якщо під заборону потраплять прапори саме всередині місцевих шкіл. Якщо така норма з'явиться, її наслідки - в тому числі для побудови довіри між державою і суспільством-будуть надсерйозні.
Рубрика "Блоги читателей" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: События в Украине
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.