СБУ як інструмент тоталітаризму в Україні

12 февраля 2021, 10:28
Владелец страницы
журналіст
0
17
СБУ як інструмент тоталітаризму в Україні

Новий законопроект значно розширює повноваження СБУ, а також прямо прописує їй нові сфери діяльності.

28 січня парламент прийняв законопроект № 3196-д, який запропонував прийняти нову редакцію закону Про Службу безпеки України. Даний законопроект викликав багато суперечок і непорозумінь серед керівництва країни і міжнародного співтовариства. Справа в тому, що новий проект значно розширює повноваження СБУ, а також прямо прописує їй нові сфери діяльності. Норми законопроекту викладені нечітко, неконкретно, допускають різні тлумачення, залишає можливості для зловживань і суперечить вимогам ЄСПЛ щодо чіткості законів, на підставі яких обмежуються права людини.
Так, Служба отримує право істотно втручатися у виборчий процес: вносити в ЦВК характеристики щодо партій і присвоювати їм статус сепаратистської, терористичної або диверсійної. Дані характеристики тягнуть за собою відмову в реєстрації кандидатів у депутати. Так, воно може бути оскаржене в судовому порядку, проте все одно це-грубе порушення виборчих прав. СБУ повинна була звертатися до суду, а не до ЦВК, і довести там обґрунтованість своїх претензій, а відмова в реєстрації партії повинна здійснюватися вже на підставі судового рішення.
У статтях 18-21 законопроекту йдеться про право співробітників СБУ на затримання осіб із застосуванням різних заходів примусу. При цьому співробітник СБУ не зобов'язаний, як поліцейський або солдат Національної гвардії, повідомляти про затримання в Центри правової допомоги і давати затриманому право на оповіщення рідних про затримання. По суті, затриману особу позбавлено конституційного права на доступ до правової допомоги і не має захисту від тортур і жорстокого поводження. З наданням таких повноважень СБУ можна буде забути про гарантовані Конституцією права на свободу.
В законі "Про телебачення і радіомовлення" в перелік заборонених для телерадіоорганізацій закликів додані "пропаганда тероризму, сепаратизму, диверсійної або розвідувально-підривної діяльності або інших дій, спрямованих на порушення недоторканності державного кордону України, проти основ національної безпеки, миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку". Враховуючи, як розпливчасто і нечітко визначено поняття "розвідувально-підривної діяльності", ці зміни істотно загрожують свободі слова. Тим більше, що Національна рада тепер зможе анулювати ліцензію телерадіоорганізації за поданням СБУ, з правом мовника оскаржити таке подання. Однак мало бути навпаки: подання СБУ до суду і позбавлення ліцензії за рішенням суду, яке вступило в законну силу.
СБУ отримує законний доступ до банківської таємниці. Якщо раніше банки мали обов'язок розкрити банківську таємницю органам прокуратури, ДБР, НАБУ у справах з виявлення необґрунтованих активів, то тепер до цього списку приєднали СБУ. Крім того, при переслідуванні осіб, підозрюваних у проведенні підозрілої діяльності в будь-який час безперешкодно заходити і перебувати на території і в приміщеннях підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності. Для здійснення таких дій необхідний, як мінімум, дозвіл суду, проте в законопроекті мова про нього не йде.
СБУ також отримує право легально використовувати інформацію з Єдиного державного демографічного реєстру. Єдиною категорією осіб, чиї дані захищені, будуть самі СБУшники. Їх персональні дані як інформація про витрати стають державною таємницею.
Для здійснення громадського контролю за діяльністю Служби безпеки буде створено консультативно-дорадчий орган-Громадську раду при Центральному управлінні СБУ. Однак увійти в цей орган зможуть тільки "особливо перевірені кадри". "Вони в обов'язковому порядку проходять перевірку і контррозвідувальний опитування". "Контррозвідувальне опитування - це опитування особи (в тому числі з використанням поліграфа) на предмет контактів з представниками спецслужб іноземних держав і терористичних організацій", - уточнює закон. Скільки серед членів громадських рад буде конфіденційних інформаторів чи негласних позаштатних працівників СБУ - питання риторичне. За таких умов цей механізм громадського контролю стане декоративним, оскільки інші механізми громадського контролю не передбачені.
У підсумку поспішно прийнятий законопроект про СБУ має вкрай нечіткі і неконкретно сформульовані визначення багатьох понять, які залишають великий простір для зловживань. Нові повноваження СБУ грубо порушують права людини, зокрема, право на свободу та особисту недоторканність, право на приватність, право власності та інші. У той же час стають законними дії, що суперечать загальноприйнятим нормам: блокування Інтернету, перехоплення телекомунікацій та інші. Складається враження, що Служба отримала карт-бланш на будь-які дії заради захисту цілісності і суверенітету України і постійно перевищувати свої повноваження, в ситуаціях, де її не повинно було бути взагалі. Історії про втручання СБУ в бізнес і" кришування "корупційних схем роками заполоняють Інтернет, а відповідальність за дані дії прямо прописані в законі – "Контроль здійснюється спеціально призначеними президентом посадовими особами, за спеціально затвердженими положеннями". Ні положення, ні слідів діяльності цих посадових осіб ніхто ще не бачили і, мабуть, не побачить.
Рубрика "Блоги читателей" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: События в Украине
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.