Посли G7 представили дорожню карту реформ: що чекає на Україну

30 января 2021, 07:51
Владелец страницы
журналіст
0
20
Посли G7 представили дорожню карту реформ: що чекає на Україну

Українські іноземні партнери вважають, що положення, спрямовані на відновлення відповідальності за неправдиве декларування, які були прийняті Верховною Радою 4 грудня, не мають достатньо стримуючого е

20 жовтня 2020 року Конституційний суд України (КСУ) ухвалив скандальне рішення закрити реєстр декларацій через зовнішнє втручання. Про це рішення заявив глава офісу президента України Андрій Єрмак. Він запевнив послів-Київ обов'язково знайде вихід з цієї ситуації і надалі гарантує роботу всіх антикорупційних органів. Однак політика керівництва України не сподобалася зовнішнім "керівникам".
Так, 25 січня 2021 року посли країн G7, тобто "групи семи" (Франція, США, Велика Британія, Німеччина, Японія, Італія та Канада), спільно оприлюднили документ під назвою "Дорожня карта судової та антикорупційної реформ". У ньому перераховані пріоритети, яких повинна дотримуватися Україна, для ефективного зміцнення власної судової системи. (https://www.eurointegration.com.ua/rus/experts/2021/01/25/7118953/)
"Ці пріоритетні заходи відображають комплексну реформу, проведення якої необхідно для зміцнення незалежності і відповідальності судової системи, забезпечення відновлення повноважень антикорупційних установ, що відповідає очікуванням українського народу", - йдеться в документі, опублікованому на офіційній сторінці послів G7 в Україні.
Зазвичай західні партнери уникають публікації таких документів, щоб це не було сприйнято як вказівка, як втручання в політику Києва. Однак цього разу зробили виняток. Як пояснили представники G7, наприкінці 2020 року українські партнери звернулися до них за порадами щодо Плану дій для зміцнення антикорупційних інституцій та реформування судової влади. Як то кажуть хотіли-отримали.
За датами, вказаними в документі, можна припустити про отримання його Києвом ще в минулому році. Початок виконання всіх пунктів був запланований ще в грудні 2020 року, а деякі повинні були вже завершитися, проте станом на кінець січня-2021 з них не виконаний жоден. Не можна виключити, що саме тому партнери України вирішили зробити свої вказівки публічними.
На думку послів, необхідно терміново відновити правові норми по боротьбі з корупцією, нещодавно визнані неконституційними, із забезпеченням надійної правової основи, і забезпечити прозоре призначення кандидатів на ключові посади в судові та правоохоронні органи. Дипломати рекомендували терміново провести реформування вищої ради правосуддя (ВРП), як необхідну передумову для ефективної судової реформи.
Також були дані рекомендації забезпечити прозору перезавантаження Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС) із залученням до цього процесу міжнародних представників та створенням незалежної конкурсної комісії з повноваженнями встановлювати свої внутрішні правила для конкурсного відбору членів ВККС. У доповненні до цього існує вимога протягом січня 2021 року забезпечити незалежність ВККС шляхом надання йому необхідних ресурсів включно з постійним приміщенням відповідно до зобов'язань перед МВФ та забезпечення відповідного рівня безпеки суддям та членам їх сімей. Тобто "незалежна" конкурсна комісія планує призначати своїх людей і забезпечувати їх усім необхідним? Дуже зручно.
Про добрі помисли даного документа можна навіть не думати. Якщо коротко, то українські іноземні партнери вважають, що положення, спрямовані на відновлення відповідальності за неправдиве декларування, які були прийняті Верховною Радою 4 грудня, не мають достатньо стримуючого ефекту і, отже, не є ефективним інструментом запобігання корупції. Звичайно, державі, яка застрягла в корупційній ямі нічим не допомогти.
За підсумком, посли G7 нарізають завдання - що і в які терміни реформувати в судовій системі. США вказує міністру охорони здоров'я України Степанову яку вакцину він не повинен купувати, МВФ в обмін на гроші придумує нескінченні вимоги - від принципів ціноутворення на енергоносії до параметрів земельної реформи. Вже стало усталеною практикою, що уряд може подавати в Раду проект держбюджету тільки після того, як його затвердять співробітники МВФ.
З кожним роком зовнішній вплив на Україну тільки збільшується, а відбувається це через нездатність українського керівництва сумлінно виконувати свої завдання. Прийде час, коли західні партнери, чи то управлінці, чи то господарі, напишуть інструкцію - "якого президента Україна повинна вибрати", з чіткими параметрами - зріст, вага, стать, колір очей, порядок узгодження з посольствами його передвиборчої програми. Або, якщо не захочуть розмінюватися на дрібниці - просто призначать того, хто буде президентом, щоб українці більше не мучилися з вибором.
Рубрика "Блоги читателей" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: События в Украине
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.