Китай через "Мотор Січ" може витребувати з України 3.5 мільярда доларів. А де їх

10 декабря 2020, 10:20
Владелец страницы
Редактор
0
21
Китай через  Мотор Січ  може витребувати з України 3.5 мільярда доларів. А де їх

А вважати перспективні втрати України від відмови передачі технологій Пекіну за рекомендацією США, просто страшно.

Ще на початку 2010-х років Китай серйозно зацікавився українською компанією "Мотор Січ". У вже далекому 2016 році запорожці отримали від китайської Beijing Skyrizon Aviation Industry Investment Co Ltd. казковий кредит в 100 мільйонів доларів під 0,3% річних, а через півтора-два роки в числі акціонерів "Мотор Січ" числилося вже шість компаній, пов'язаних з китайським капіталом: Skyrizon Aircraft Holdings Limited (Віргінські острови), Business House Helena, AG (Панама), Enfields Trade & Capital Corp. (Панама), Waldo Trade Ltd. (Британські Віргінські острови), Granum Corporation (Панама), Likatron Enterprises Limited (Кіпр), плюс один громадянин КНР. У сукупності вони володіли 1 163 693 акціями з портфеля компанії, що становить 2 077 990 акцій (56%).

Українські спецслужби сполошилися, і у вересні 2017 року 41,00087% акцій за клопотанням СБУ були заарештовані. Під приводом, що угоди " купівлі-продажу контрольного пакету акцій товариства на користь іноземних компаній, які мають намір перемістити активи і виробничі потужності Товариства за межі України», можуть привести "до його ліквідації і знищення". У цій історії СБУ була не більше ніж знаряддям, тому що реально "сполошилися" американці. 27 серпня до Києва приїхав радник президента США з національної безпеки Джон Болтон. Метою його візиту була протидія придбанню Китаєм української аерокосмічної компанії "на тій підставі, що це дасть Пекіну життєво важливі оборонні технології".

Своєї мети Болтон досяг, бо вже з вересня 2019 року СБУ здійснює досудове розслідування у справі про можливу підготовку диверсії та державної зради на підприємстві "Мотор Січ". Але китайців це не зупинило. Вони знайшли повноцінного партнера на Україні, і їм виявилася не держава, а група компаній DCH харківського бізнесмена Олександра Ярославського. Харків'яни і основний Китайський "зацікавант", Skyrizon Aircraft Holdings Limited домовилися, що "обидві сторони будуть вести всебічну співпрацю, спільно здійснюючи діяльність з розвитку українського авіабудування і, зокрема, Запорізького ВАТ "Мотор Січ". Наприкінці жовтня цього року китайсько-український альянс втретє подав заявку до Антимонопольного комітету України для отримання дозволу на концентрацію шляхом придбання акцій Запорізького підприємства. До цього АМКУ двічі повертав подібні заявки від DCH і Skyrizon без розгляду по суті.

Щоб "підстьобнути" українських чиновників, 4 вересня 2020 р. китайські інвестори подали до Міністерства юстиції України Notice of Investment Dispute ("повідомлення про спір"). Це претензійний документ, що означає, що, якщо через сорок п'ять днів після дати його направлення сторони не зможуть мирним шляхом вирішити спір або розбіжності, будь-яка зі сторін може зажадати вирішення такого спору в арбітражному порядку відповідно до арбітражного суду Комісії ООН з міжнародного торговельного права (UNCITRAL). Вже тоді китайці виставили суму свого збитку-три з половиною мільярди доларів. Однак в Антимонопольному комітеті продовжували "вертіти хвостом". І довертелись…

17 листопада в DCH повідомили, що "три провідні міжнародні юридичні компанії, такі як WilmerHale, DLA Piper і Bird & Bird представлятимуть інтереси китайських інвесторів ПАТ" Мотор Січ "(партнерів групи DCH з розвитку українського авіабудування) в інвестиційній суперечці з метою стягнення з держави Україна збитку в розмірі $3,5 млрд.". І слід розуміти, що західні юристи — це задоволення дороге. Особливо такі:

WilmerHalе. Одна з провідних міжнародних юридичних фірм світу, що спеціалізується на супроводі гучних справи на стику Закону, бізнесу та державної політики. А Гарі Борн, голова групи міжнародної арбітражної практики WilmerHale, - ще й президент арбітражного суду Сінгапурського міжнародного арбітражного центру (SIAC);

DLA Piper. Міжнародна юридична фірма, що представляє інтереси більше половини компаній зі списку Fortune 250 і близько половини компаній з індексу FTSE 350 або їх дочірніх структур;

Bird & Bird. Одна з провідних світових юридичних компаній, що об'єднує понад 1300 юридичних консультантів, які надають підтримку клієнтам з 118 країн.

Така "команда" означає, що процес неминучий. Олександр Владиленович Ярославський-не з тих персон, які тішать самолюбство зайвими витратами, та й китайці рахувати гроші вміють. Тобто 3,5 мільярда доларів українських грошей знаходяться під цілком реальною загрозою. Три з половиною мільярди доларів за нинішнім курсом-це понад 78,5 мільярда гривень. Або майже 7,7% дохідної частини державного бюджету 2020 року. Втрата їх не обґрунтована ніякою необхідністю, крім бажання влади "прогнутися" перед бажаннями США. Припущення, що американці (Oriole Capital Group, Firefly Aerospace або Trive Capital) самі куплять "Мотор Січ" — це казки для дітей молодшого політичного віку. Штати не зробили ні кроку, хоча часу для цього у них було достатньо.

А вважати перспективні втрати України від відмови передачі технологій Пекіну за рекомендацією США, просто страшно. Китай-це єдина велика і розвинена країна, що нарощує експорт української продукції. За 9 місяців Цього року Україна відправила в Піднебесну товарів на $4,81 мільярда, що на 86,1% більше, ніж за аналогічний період минулого року. У Штати за цей же час експорт впав на 11,5% (до $668,7 мільйона). Ну і на кого розумний уряд повинен спиратися при таких розкладах? Але то розумне…

Рубрика "Блоги читателей" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: События в Украине
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.