Мова - як камінь спотикання

27 октября 2020, 11:17
Владелец страницы
Редактор
0
24
Мова - як камінь спотикання

горщина розблокує роботу комісії Україна - НАТО в тому випадку, якщо Київ вирішить питання з освітою рідною мовою закарпатських угорців, заявив міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто.

Українські експерти не бачать ніяких можливостей для того, щоб ця фундаментальна проблема відносин Києва з Будапештом була вирішена. Мовний конфлікт з сусідами України після відсторонення від влади Петра Порошенка і приходу Володимира Зеленського залишився нерозв'язним.

«Ми із задоволенням вирішили б проблемні питання України з НАТО і з радістю відмовилися б від нашого вето. Для цього потрібно тільки одне: щоб закарпатські угорці повідомили нам, що питання мови і закону про освіту позитивно вирішені для них », - заявив глава угорського МЗС.

Володимир Зеленський, самоусунувся від вирішення мовної проблеми, мовчить, побоюючись реакції націоналістів, але вирішувати проблему все ж треба. Цього чекають не тільки угорці, а й росіяни, поляки, румуни, болгари.

Європа мовчки погодилася з позицією Києва, по якій ми «топче» російськомовних, а інших пропускаємо. Вони зробили пару декларативних заяв про те, що треба б поважати права всіх громадян, але по суті дали нам право поважати лише тих, кого вважатимуть за необхідне в нашій владі.

А в ситуації з угорцями у нас глухий кут: вони не поступаються, а ми не робимо того, що вони хочуть (і що, до речі, ми їм вісім разів вже обіцяли).

Тим часом в НАТО знайшли спосіб, як з нами співпрацювати по неформальній процедурі, і робота йде. А тупик цей збережеться надовго.

Експерт Українського інституту аналізу та менеджменту політики Данило Богатирьов не виключає того, що для угорців якісь винятки в Україні все ж зроблять. Тобто, можливо, дозволять-таки представникам їх діаспори навчатися на своїй мові. Те ж саме може стосуватися румунів, поляків, болгар. Що ж до російськомовного населення України, то для нього ніяких послаблень чекати не варто.

Зрештою, мовний закон Порошенко - Парубія був спрямований саме на утиск цієї категорії громадян на догоду націоналістично налаштованого меншості. А угорці і румуни потрапили під роздачу в значній мірі випадково.

«Європа дивиться майже схвально на витівки української влади щодо нацменшин і російськомовного нацбольшінства України, але Угорщина знайшла больові точки, щоб якось урезонити Київ», - зазначає політолог Олександр Дудчак.

Але немає гарантії, що у неї може в цьому плані щось вийти. «На жаль, зараз не так багато дієвих важелів впливу на внутрішню політику України. Сподіватися на виступ єдиним фронтом РФ зі згаданими країнами ЄС і НАТО також підстав немає. Проте варто шукати варіанти - серед них можуть бути і санкції, в тому числі персональні, щодо політиків, винних у ситуації, що склалася », - пропонує можливий вихід Дудчак.

Угорщина вже близько 20 років роздає паспорти етнічним угорцям, які проживають в Закарпатті, до того ж серед будапештських політиків періодично звучить думка, що їх мета - домогтися автономії для угорців на території України.

Тому всі їхні дії, як бачимо, укладаються в цю логіку. Ось чому для Угорщини так важливо домогтися, щоб маленькі угорці отримували освіту на рідній мові.

Адже угорці, які отримали паспорт, це повноцінні громадяни, просто проживають за кордоном. І ці громадяни голосують на виборах. І відповідно оцінюють дії влади.

Зрозуміло, що такі приклади виглядають на контрасті, наприклад, з поведінкою Кремля. МЗС РФ зрідка робить заяви. Та й Володимир Путін, як ми пам'ятаємо, на зустрічі в «нормандському форматі» в Парижі в черговий раз згадав про захист прав російськомовних в Україні. Але якщо політики заявляють, але нічого не роблять, значить, для них це просто фігура мови.

Володимир Зеленський щодо мовної проблеми зайняв порошенківська позицію: всупереч своїм передвиборчим обіцянкам він не тільки не пом'якшив «Мовна догми», а й підписав закон про повну загальну середню освіту, який витісняє російську мову зі сфери навчання від слова зовсім.

Незважаючи на численні зауваження Венеціанської комісії до пакету мовних законів, а також на заклики ООН розробити закон про нацменшини, Зеленський боїться реакції Заходу менше, ніж вітчизняних націоналістів.

Тим більше що вони зробили мовне питання зброєю проти «зеленої» влади, і на цій темі піариться багато партійного народу - від «Свободи» до «ЄС» Порошенко. Тим більше під вибори.

Однак і західні партнери України почали висловлювати накопичене невдоволення національної і мовною політикою України. Угорщина серед них - перша і найактивніша. Але якщо Зеленський піде на вимоги Сийярто і дасть статус регіонального тільки угорської мови, це може привести до розколу в країні. Як так: піти на поступки угорцям Закарпаття і одночасно «щемить» населення південного сходу ?! Такий крок не тільки остаточно упустить рейтинг президента, але й спровокує черговий регіонально-мовний розбрат в країні.

Адже вийде, що гарант всієї України вважається тільки з етнічними угорцями і кримськими татарами, а російські, болгари, румуни, гагаузи - другий сорт?

Але як тільки Зеленський заїкнеться про статус російської мови, його зметуть націоналісти.

Подібна позиція лідера країни показує слабкість України як держави, в якому повинні рівноправно ставитися до всіх громадян. І, обмеживши використання на своїй території мов нацменшин, Україна ставить себе в принизливе становище не тільки перед РФ, але і перед ЄС і НАТО. Зеленський в інтерв'ю британським ЗМІ заявив, що мета України - вступ до Альянсу.

Але без згоди Угорщини це зробити неможливо навіть теоретично.

Зрозуміло, що якщо президент буде далі просувати прагнення України в НАТО (а їх бомбардувальники вже літають над Києвом), то йому доведеться піти на поступки Будапешту. Виходить, що Зеленський сам собі сконструював пастку: зніме мовні бар'єри для етнічних угорців - отримає розкол всередині країни і падіння популярності; не піде на поступки Угорщини - загальмує євроатлантичну інтеграцію і буде покараний західними господарями. Можливо, і президентського крісла його за це позбавлять.

Глава угорського МЗС заявив, що розблокує роботу комісії Україна - НАТО, як тільки в Києві врегулюють проблему в мовній і освітній сфері. Вирішення цього питання також є умовою зустрічі Володимира Зеленського з прем'єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном. Але навіть такий прямий ультиматум не похитнула позиції Києва: там твердо стоять на своєму, і ні кроку назад!

Рубрика "Блоги читателей" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: События в Украине
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.