Як судова гілка влади не дає захищати бюджет від розкрадання

10 сентября 2020, 09:31
Владелец страницы
Редактор
0
9
Як судова гілка влади не дає захищати бюджет від розкрадання

Наприкінці серпня АМКУ отримав своєрідний "ляпас" від українських судів. Рішення Комітету просто "знесли" за заявою порушників. "Знесли" суди всіх трьох інстанцій.

Це було чітке і законне рішення, типове для останніх років Комітету. Але через суд покарання скасовано, а змовники і далі можуть вільно ходити разом на тендери і розігрувати між собою ласі шматки державних, тобто наших з вами, коштів.
Три мільярди гривень отримали в результаті змови дві компанії з орбіти "Укрбуду" – Північно-Український Будівельний альянс і "Спецбуд-Плюс" – на тендері з будівництва корпусу інституту серцево-судинної хірургії імені Амосова та реконструкції гімназії № 59 імені Бойченка в Києві, і окремо реконструкцію Шулявського мосту.
Ще в червні 2019 року Антимонопольний комітет провів розслідування і визнав ці компанії винними в антиконкурентних узгоджених діях (так закон називає картельні змови) і наклав на них штрафи на загальну суму 260 млн грн.
Підкреслю, що штрафи не знімають з порушників обов'язки завершити будівництво. Зрештою, як ми бачимо, тільки на одному тендері вони заробляють набагато більше.
Значно більш важливе покарання встановлює норма закону, яка вносить змовників в "чорний список", позбавляючи їх права брати участь в публічних закупівлях три роки.
Ще раз. Найбільший замовник будівництва-держава. Кошти, які на нього виділяються наші з вами податки. Україна зробила величезний крок, впровадивши систему" Прозорро", яка дозволяє побачити, хто і як веде боротьбу за кожен ласий шматок держбюджету.
Але навіть прозорість тендерів не зупиняє змовників, які будь-що прагнуть отримати державні підряди, а для цього погоджують свою поведінку і таким чином (який перекреслює чесну конкуренцію ціни і якості пропозиції) виграють.
Нагадаю, що інтерес Київського обласного тервідділення Антимонопольного комітету до цих компаній виник після розслідування програми "Схеми" (спільний проект Радіо Свобода та телеканалу UA:Перший): про деякі "особливості" проведеного тендеру на реконструкцію Шулявського мосту.
Там і з'явилася компанія Північно-Український Будівельний альянс, яка належить Андрію Якусевичу-на той момент помічнику народного депутата і власника "Укрбуду" Максима Микитася.
Розплутуючи справу "втомленого" моста АМКУ вийшов і на тендер з будівництва корпусу інститут Амосова і реконструкцію гімназії Бойченко.
"Класичний" для рішень по змовах набір доказів, зібраний АМКУ, зазвичай легко вистоює в судах, якщо порушник вирішить оскаржити накладене Комітетом покарання. Але не у випадку з "Укрбудом".
"Чудеса" почалися вже в першій інстанції - в Господарському суді Києва. Суддя Щербаков, не заслухавши сторони, відразу задовольнив заяву Північно-українського будівельного Альянсу про скасування заборони на участь у закупівлях, а потім взагалі скасував рішення Комітету.
АМКУ, звичайно ж, подав апеляцію, але апеляційний суд "не побачив" в цій історії порушення законодавства Про захист економічної конкуренції.
Ні" букет " доказів у справі, ні судова практика на користь комітету не стали аргументами для колегії у складі Чорногуза, Агрікової і Мальченко.
Ці судді вирішили, що сукупність зібраних АМКУ, НАБУ і СБУ (саме так – кримінальну сторону цієї справи теж досліджують відповідні органи) доказів – просто збіг.
Ну і "вишенькою на торті" є постанова Верховного Суду під управлінням судді б.Львова про закриття провадження у зв'язку з тим, що "доводи скаржника про не врахування судом попередніх інстанцій відповідних висновків Верховного Суду не знайшли підтвердження".
Тобто, висновки Верховного Суду щодо подібних рішень АМКУ є, але суддя того ж Верховного Суду знаходить спосіб їх обійти. Три судові інстанції-три театральні акти.
У сухому залишку маємо ситуацію, коли" третя "гілка влади, маю на увазі суди, начисто нівелює роботу" другої", тобто виконавчої гілки влади. Який аргумент став вирішальним для судів - для мене особисто питання риторичне.
Чи є надія на відновлення правосуддя? Тому що історія з цією змовою на торгах знаходиться у фокусі НАБУ і СБУ. Упевнений, що ця ситуація повинна зацікавити і Вищу раду правосуддя.
Я щиро сподіваюся, що вони зацікавляться цією справою предметно. Це тест для державної влади-чи можуть нечисті на руку бізнесмени з нею "жартувати" в судах.
Рубрика "Блоги читателей" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: События в Украине
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.