Середньовічна Україна тріщить по швах

10 августа 2020, 12:09
Владелец страницы
журналіст
0
32
Середньовічна Україна тріщить по швах

Керівники Луцька і Тернополя грають на протиставленні себе центральній владі і відмовляються виконувати "безглузді приписи".

Чому місцева влада Луцька і Тернополя, які опинилися в "червоній зоні" за рівнем епідемічної небезпеки, відмовилися виконувати рішення центральної влади і посилювати карантин?
По-перше, така позиція місцевої влади зумовлена політичними мотивами, адже карантин негативно впливатиме на рейтинги потенційних кандидатів у мери, у тому числі знизить рівень підтримки чинної регіональної влади. Карантин-це додаткові обмеження, які і так дратують виборців.
Таким чином, місцеві керівники Луцька і Тернополя грають на протиставленні себе центральній владі і відмовляються виконувати "безглузді приписи". Українці в регіонах не вірять ні в коронавірус, ні в доцільність карантину, вважаючи все це"глобальною змовою". Відтак, громадська думка в регіонах на боці мерів, які йдуть проти центральної влади. Підігруючи таким настроям, місцеві еліти намагаються сподобатися електорату перед виборами і не думаю про здоров'я громадян.
Втім, якби карантин спробували посилити в будь-якому іншому місті чи регіоні України, наприклад, у Харкові чи в Києві, реакція була б ідентична: неприйняття рішень центральної влади є загальнонаціональною тенденцією. І це не дивно, проте в сусідніх країнах обмеження у зв'язку з пандемією сприймають набагато адекватніше.
По-друге, причиною бунту місцевих еліт є непослідовна державна політика з протидії Covid-19, більше того, цієї політики як такої немає в Україні взагалі. Центральна влада подає дуже неоднозначні сигнали, зокрема, перенаправляє кошти з Фонду боротьби з коронавірусом на програму "велике будівництво", що, звичайно, сприймається населенням як ознака того, що в країні нормальна епідемічна ситуація. Адже сама центральна влада, роблячи так, грає на виборах в інтересах партії влади – Слуги народу: це "велике будівництво" було затіяне саме для того, щоб дати бонуси своїм губернаторам і висуванцям.
Київ проводить сумнівну і незрозумілу державну політику, коли, з одного боку, центральна влада кричить, що нам " необхідний карантин!", а з іншого – не дає грошей на протидію епідемії і не запускає масове тестування (до речі, саме тому західні партнери не довіряють українській статистиці – серед європейських дипломатів були висловлювання, що, в Україні, показники захворюваності, як мінімум, в три рази більше офіційних).
По-третє, слабкість і низький авторитет центральної влади провокує регіональні еліти бути більш агресивними, активними і самим визначати, як їм краще вчинити в своєму регіоні.
Що робити центральній владі з мерами-заколотниками? Насамперед-сформулювати чітку політику щодо протидії коронавірусу. В даний час країну поділили на "червоні", "зелені" і "жовті" зони, і на тому все – немає ні грошей на забезпечення всіх необхідних заходів з протидії коронавірус, немає чіткого механізму, ні розписаних конкретних проектів тощо.
Що робить МОЗ - не зрозуміло: яка його довгострокова стратегія, якою буде політика, якщо стрімко зростатиме кількість хворих, буде знову вводиться загальнонаціональний карантин, повториться закриття всього, що можна, як сталося навесні цього року. Тобто уряд України не може нічого чітко сказати: як це фінансуватиметься, хто і як контролюватиме виконання, що чекає на порушників. Є цілком зрозумілі інструменти, які можуть бути застосовані проти мерів-бунтарів: є законодавство, а, отже, якщо вони будуть порушувати карантин, за це повинна настати кримінальна відповідальність.
Інша справа, що Зеленський настільки слабкий, що регіональні еліти вважають за можливе не рахуватися з ним. Чому б не використовувати СБУ, прокуратуру та інші інструменти, які можуть поставити цих мерів на місце? Та тому що їх авторитет ще слабший, ніж у президента. Вже почали звучати заяви про погрози сепаратизму і федералізації. Хоча чого нам втрачати, Україна вже давно обрала цей шлях.
Головна проблема і ризики в цій ситуації – для Зеленського: він стрімко втрачає авторитет і вплив в країні. Тому президенту потрібно діяти жорстко по відношенню до місцевої влади. Якщо Зеленський зараз не проявить "жорстку руку" по відношенню до цих бунтарів, то на місцях почнеться анархія: кожен вважатиме себе в праві відректися від центральної влади і чинити по-своєму. І в підсумку, розчарувавшись, приєднаються до" окупованих " територій у пошуках кращого життя. Коли це станеться, Україна, в кращому випадку, почне нагадувати середньовічну Німеччину: де всі землі були під парасолькою єдиної території, але скрізь були свої графи, герцоги, васали, голови громад, і кожен гнув свою лінію.
Рубрика "Блоги читателей" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: События в Украине
ТЕГИ: Украина,Тернополь,Луцк
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.