Спір «Газпрому» з «Нафтогазом»: Європа готується до «плану Б»

6 ноября 2019, 09:49
Владелец страницы
журналіст
0
46
Спір «Газпрому» з «Нафтогазом»: Європа готується до «плану Б»

28 жовтня у Брюсселі відбулася тристороння зустріч членів «Нафтогазу», «Газпрому» і Єврокомісії (ЄК), в якій також брали участь представники українського та російського урядів.


28 жовтня у Брюсселі відбулася тристороння зустріч членів «Нафтогазу», «Газпрому» і Єврокомісії (ЄК), в якій також брали участь представники українського та російського урядів. Вони обговорили деталі нового контракту на постачання і транзит російського газу через Україну, так як чинний закінчується в кінці 2019 року.
Київ разом з ЄК наполягають на укладенні нового газового контракту на термін не менше 10 років, при цьому обсяги повинні становити від 40 до 60 млрд кубометрів газу щорічно. Російська компанія «Газпром» запропонувала своє пакетне рішення щодо подальшого транзиту газу через ГТС і поставок «блакитного палива» на Україну. Головною умовою є мирова угода по судових розглядів між «Газпромом» і «Нафтогазом», за яким російська компанія повинна виплатити Україні 2,6 млрд доларів.
Про це раніше вже заявляв голова російського Міненерго Олександр Новак, але в «Нафтогазі» під час тристоронньої зустрічі повідомили про відсутність пропозицій щодо врегулювання «спірних питань» від «Газпрому». На наступний день виконавчий директор «Нафтогазу» Юрій Вітренко повідомив про підготовку нових позовних вимог в арбітражному процесі до «Газпрому».
За результатами зустрічі «Газпром» засумнівався в тому, що Україна встигне до 1 січня 2020 року створити нового оператора ГТС, з яким компанія повинна буде укласти контракт на транзит за правилами газового ринку ЄС. Новий оператор газотранспортної системи України буде готовий до підписання контракту вже 17 грудня. Сторони домовилися знову зустрітися в кінці листопада з метою обговорити майбутній газовий контракт між Росією і Україною.
Єврокомісія залишилася незадоволена результатами переговорів, так як "Газпром» і "Нафтогаз" не змогли прийти до загального консенсусу з газового питання. ЄК закликала сторони поквапитися з укладенням нового контракту, а також запропонувала їм «план Б», до якого слід вдатися в разі проблем з новим контрактом. Він полягає в короткостроковому виділенні потужностей для транзиту через ГТС на півроку - з 1 січня по 1 червня. Очевидно, Єврокомісія хоче збереження транзиту російського газу через Україну в країни ЄС в довгостроковій перспективі.
За заявою Путіна, Росія готова продовжити діючий газовий контракт з Україною на рік, якщо не буде підписаний новий договір відповідно до європейських правил. Але Україна продовжує наполягати на укладенні контракту на 10 років, так як в кінці 2019 року повинні запустити «Турецький потік» і «Північний потік-2». Ці трубопроводи візьмуть на себе основну частину транзиту російського газу в Європу. Також в 2021 році обіцяють закінчити будівництво «Турецького потоку-2».
Росія не може на такий тривалий термін надати обсяги в 40 млрд кубометрів газу, оскільки, коли запустять всі російські газопроводи, загальна потужність яких складе близько 100 млрд кубометрів, українська ГТС вже не знадобиться. Вони покриють весь необхідний обсяг газу в ЄС.
Через ГТС України щорічно до Європи постачали 80-90 млрд кубометрів російського газу. Це приносило українському бюджету близько 3 млрд доларів. Але з-за грубої антиросійської політики, яку Київ проводив останні 5 років, Україна в недалекому майбутньому може позбутися цього доходу, а населення залишитися без опалення.
Рубрика "Блоги читателей" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: События в Украине
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.