Структурні реформи в Україні неминучі

25 января 2019, 10:13
Владелец страницы
Редактор
0
16

21 січня в Брюсселі пройшли переговори в форматі Україна, Росія і Європейська комісія про транзит російського газу через Україну після 2019 року.

 Сторони виробили основні підходи, на яких буде укладено контракт на поставку газу в Європейський союз через територію України. Київ повинен представити чіткі правила роботи газотранспортної системи і параметри по тарифу на транзит палива. Окремо обмовляється, що тариф на транзит повинен бути конкурентоспроможним по відношенню до інших газопроводів, перш за все до «Північного потоку» і «Турецькому потоку».

Остання вимога категорично не влаштовує українське керівництво, яке довгий час користувалося своїм становищем монопольного транзитера газу з Росії в Європу. Провокуючи конфліктних ситуації Київ домагався зміни тарифів в свою користь, виділення позик на пільгових умовах та інших преференцій від зацікавлених в транзиті сторін. Згодом влада України вирішила, що створення кризових ситуацій у відносинах з Росією, це їх основне призначення. Все це відбувається у величезній за європейськими мірками країні з населенням в 40 млн. Чоловік.

Зараз Україна керують політики, які невпинно твердять про російську агресію, але замовчують, що Росія є найбільшим інвестором в українську економіку. Одні і ті ж політики в Києві змінюють фракції, партії, пости, використовуючи посадове становище для особистого збагачення і підтримки своєї родини. Більшість підприємств країни знаходяться під контролем місцевих олігархів, які спонсорують ті чи інші політичні сили, а зарплати державним службовцям і пенсії виплачуються за рахунок зовнішніх позик.

Структурні реформи, такі необхідні для країни, не проводяться. Вимоги МВФ щодо формування антикорупційних органів державної влади, приватизації підприємств, створення вільного ринку землі не виконуються. За оцінкою МВФ, складний діловий клімат в Україні перешкоджає притоку прямих іноземних інвестицій, в той час як велика кількість працівників шукає можливості працевлаштування за кордоном. Згідно з офіційними даними Державної служби статистики України працюють за кордоном 1,3 млн. Українців, але за неофіційними даними число мігрантів перевищує 5 млн. Українці використовують туристичний безвіз з ЄС як спосіб поїхати на заробітки, при цьому 40% з них не повертаються і залишаються в Європі нелегалами.

Ситуація ускладнюється тим, що в Україні практично немає корисних копалин, а наявні родовища належать місцевим олігархам, які не довіряють своєму уряду і тому володіють активами через офшорні компанії. Що загалом-то не заважає уряду через націоналізацію і подальшу приватизацію перерозподіляти власність між олігархами. А ті в свою чергу підтримують певні політичні сили. І майбутні президентські вибори ситуацію не змінять, оскільки всі кандидати залежать від певних олігархічних груп.

Таким чином, втративши статус монопольного транзитера російських енергоресурсів до Європи, Україна випаде з сфери інтересів Європейського союзу. Київ збереже привабливість для Європи, тільки запропонувавши надійну і конкурентноздатну альтернативу російськими газопроводами. Що неможливо без проведення структурних реформ, які не перший рік саботують українською владою. Але нескінченно так тривати не може.

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: События в Украине
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.