Чи подарував Хрущов Україні Крим?

25 мая 2018, 12:50
Доктор наук, профессор разума.
0
142
Чи подарував Хрущов Україні Крим?

Як відомо, Російські ЗМІ не полишають надій/ілюзій стосовно ствердження свого виключного права на АР Крим. Особливого значення набуває використання даних тезисів в часи ведення гібридної війни з РФ

Ще з моменту розпаду СРСР великого розголосу набула тема, інтерес до якої постійно підбурюється найвищими колами, а сааме про розповідь як М.Хрущов вирішив подарувати Україні Крим. Так, 19 лютого 1954 року Президія Верховної Ради СРСР (найвищий колегіальний орган державної влади в Радянському союзі у перервах між з'їздами ВР – ІП) видала указ, яким Кримська область країни була передана із складу Російської радянської федеративної соціалістичної республіки до Української РСР. Відповідні зміни про статус Криму і Севастополя пізніше були внесені в конституції СРСР і обох республік. Проте, російськими ЗМІ зазвичай замовчується акт передачі Криму як величезна необхідність, а грунтується навколо «доброї волі Хрущова».

Відомий український науковець М.Лукінчук у своїй книзі «Україна-Крим-Росія» вказував на той факт, що власне Росія і виступила ініціатором цієї передачі Криму…. «Ось як розвивалися події у справі вирішення питання про передачу Кримської області зі складу РРФСР до УРСР. Спочатку Рада Міністрів РРФСР, "вивчивши пропозиції, аргументи і звернення місцевих органів, підтримала їх і висловилася за "доцільність передачі Кримської області до складу Української РСР"… Після цього питання передається до Президії Верховної Ради Російської Федерації" (Чумак, 1993. - С. 56). Про подальший перебіг подій розповів у своєму виступі на засіданні Президії Верховної Ради СРСР, яке відбулося 19 лютого 1954 р., Голова Президії Верховної Ради Російської Федерації М. Тарасов (В Президиуме.., 1954): "Президія Верховної Ради РРФСР за участі представників виконкомів Кримської обласної та Севастопольської міської (був присутнім її голова "тов. Сосницький". - М.Л.) Рад депутатів трудящих розглянула пропозицію Ради Міністрів РРФСР про передачу Кримської області до складу Української РСР" і, "враховуючи спільність економіки, територіальну близькість ("Кримська область, - зазначив промовець, - як відомо, займає весь Кримський півострів і територіально примикає до Української Республіки, будучи ніби природним продовженням південних степів України". - М.Л.) і тісні господарські та культурні зв'язки між Кримською областю і Українською РСР, а також маючи на увазі згоду Президії Верховної Ради Української Республіки, Президія Верховної Ради РРФСР вважає за доцільне передати Кримську область до складу Української Радянської Соціалістичної Республіки….».

Однак, географічне розташування Криму, його тісні економічні зв’язки з материковою частиною України, проблеми централізованого управління Кримом з Москви давалися в знаки в післявоєнний період. Петро Вольвач з даного приводу зауважував, що значною мірою кризу економіки, особливо сільськогосподарського виробництва, тут спричинила масова депортація кримськотатарського народу, греків, вірменів, чехів та болгар. А в перші дні війни з Криму було вивезено ще й понад 50 тисяч німців, які мешкали тут ще з часів Катерини II.  До того ж, офіційна статистика свідчить, що за час війни населення в Криму зменшилося вдвічі і до травня 1944 року становило 780 тисяч осіб, а після депортації кримських татар тут лишилося близько 500 тисяч. Таким чином, Крим став пустелею, що потребувала не дистанційного формального керування, а величезної клопіткої роботи господарників-землеробів на що Україна зі своїм людським потенціалом годилась якнайкраще.

Тому, рішення про передачу Криму Україні стало не «актом доброї волі», а великою необхідністю і усвідомленням своєї безпорадності Москви управляти. Підтвердженням цього можуть стати слова самого М.Хрущова, який після поїздки на півострів промовляв за обіднім столом до керівництва тодішньої УРСР: «Там південці потрібні, хто любить садочки, кукурудзу, а не картоплю».

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: События в Украине
ТЕГИ: аннексия Крыма
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.