НАУ: бездіяльність влади та корупція керівництва нищать університет

24 мая 2018, 12:39
0
139
НАУ: бездіяльність влади та корупція керівництва нищать університет

НАУ традиційно був одним з найкращих авіаційних вищих навчальних закладів Радянського союзу, а зараз є найкращим авіаційним університетом в Україні. Проте, є одна проблема: формулювання «є найкращим в

НАУ традиційно був одним з найкращих авіаційних вищих навчальних закладів Радянського союзу, а зараз є найкращим авіаційним університетом в Україні. Проте, є одна проблема: формулювання «є найкращим в Україні» зовсім скоро може змінитися на «був найкращим в Україні».

В університеті навчаються понад 25 тисяч студентів, з яких 1,5 тисячі – іноземці. Колектив складається з 4 тисяч співробітників. Не дивлячись на такий потужний людський ресурс, за останні роки в Національному авіаційному університеті складається вкрай негативна ситуація.

Справа в тому, що велика територія, на якій розміщується університет, практично в центрі Києва, є причиною спроби деяких олігархічних груп, які були при владі за часів Януковича, відібрати її для будівництва комерційного житла.

Нажаль, немала частина території вже відчужена і забудована. Корупційні діяння дозволяють чиновникам запросто змінювати цільове призначення (використання) земельних ділянок, що по суті є розкраданням державної землі. Так, ділянкав 38,2336 га в Києві напроспектіКосмонавта Комарова змінила своє цільове призначення з «для будівництва, експлуатації та обслуговування комплексу навчальних, спортивних, господарських будівель, гуртожитків та житлових будинків» на «для іншої житлової забудови».

Враховуючи той факт, що земельні ресурси університету знаходяться не тільки в Києві, а й в інших містах України, де розміщені територіально відокремлені структурні підрозділи НАУ (Кропивницький, Кременчук, Слов’янськ, Кривий Ріг, Васильків), то можна собі лише уявити, як було розкрадено землі в інших містах. В одному лише Кропивницькому було захоплено 120 га.

Крім того, до великих прямих і опосередкованих втрат нашої державипризводять корупційні схеми в системі фінансування університету. Перевірки фінансового стану в НАУ державною аудиторською службою України і її міжрегіональними територіальними органами за період 2014-2017 роки виявили суттєві порушення фінансової дисципліни і неефективне використання бюджетних коштів (слід зазначити, що річний бюджет НАУ складає близько700 млн. грн).

Відповідно до листа Державної аудиторської служби до Міністерства освіти і науки України (вих. № 03-14/643 від 13.11.2017 року), перевірками встановлені порушення на суму близько 80 млн. грн. Але це не межа.

Прямі річні втрати бюджету НАУ складають біля 200 млн. грн.: 20% «відкату» керівнику НАУ та «кришуючему» депутату з кожного контракту + втрати від завищеної ціни контракту як подяка за «послуги» (в середньому до 20 % від реальної ринкової ціни товару чи робіт) + 25% «обнал» «відкату».

До того ж, втрати від укриття реальних розмірів оренди приміщень та землі (парковки, павільйони, тощо), зменшених чи взагалі схованих за «відкати» комунальних платежів, в тому числі за користування орендарями  енергоресурсами, водою, каналізацією, послуг вивозу мусору,  та інше – складають не менш ніж 30% від реальних платежів за цими статтями.  

А також, мають місце втрати, які обчислюються сотнями млн. доларів США, через злочинні оборудки попереднього керівництва університету (Кулика, Луцького, Борсука) щодо продажу або виведення в комерційну сферу учбових літаків (Як-18Т, Ан-24 та інші) та закупівлі за завищеними розцінками літаків Diamond, й знищення навчальної бази підготовки пілотів НАУ.

Ще одним, мабуть найбільшим проблемним питанням НАУ є його ректор Ісаєнко Володимир Миколайович. До його становлення на дану посаду, будь-які проблеми, що виникали, вирішувалась шляхом залучення до роботи в НАУ найбільш підготовлених, досвідчених авіаційних працівників з різних сфер авіаційної галузі, у тому числі і колишніх випускників НАУ. Але сьогодні цей процесзруйнований через запроваджене керівництвом НАУ кумівство, протекціонізм та залучення до роботи в НАУ не тямущих в авіації працівників. Чинний ректор  є доктором біологічних(!) наук. Ректор авіаційного університету – фахівець з паразитології (це не жарт, а гірка реальність). Він приймає на керівні посади університету багато працівників з непрофільною освітою та повною відсутністю досвіду праці в авіації.

Те, що наразі відбувається в НАУ, призводить до втрати університетом рейтингу, що безпосередньо впливає на кількість і якість абітурієнтів. Це призводить до зниження в рази кількості контрактних студентів і іноземних студентів; обмежує можливості залучення фахових закордонних викладачів і вчених; веде до неможливості виховати адептів та прибічників України за кордоном; стає причиною втрати досвідчених та молодих викладачів, науковців і менеджерів, обізнаних в авіації(лише за останні 10 років НАУ втратив біля 100 докторів наук); унеможливлює створеннята впроваджування у виробництво інноваційних наукових розробок і технологій.

Дивлячись на всі ці проблеми, які спіткають НАУ у теперішній час, та ставлять під сумнів майбутнє існування університету, незрозуміло лише одне: чому влада не втрутиться в процес руйнування одного з найкращих навчальних закладів України. Адже, цілком можливо, що саме бездіяльність владних структур стане однією з головних причин втрати країною національного авіаційного університету - одного з найбільших приводів для гордості нашої держави.

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: События в Украине
ТЕГИ: наука
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.