Пам'ятаємо і поважаємо героїв і колишніх і нинішніх...

7 мая 2018, 18:12
Владелец страницы
0
54
Пам ятаємо і поважаємо героїв і колишніх і нинішніх...

Погляд Володимира В'ятровича, директора Українського інституту національної пам’яті, на Другу світову війну та події на Сході України

Володимир В'ятрович, директор Українського інституту національної пам’яті, про про Другу світову війну та про події на Сході України: «Я думаю, що ми повинні говорити про Другу світову війну, як про одну з найбільших трагедій в українській історії, трагедії, де українці, на жаль, знову ж таки змушені були часто воювати за чужі інтереси і навіть часто вбивати один одного, воюючи за чужі інтереси. Через це, власне, 8 травня як День пам’яті і примирення для українців є особливо актуальним, тому що ми повинні примирити тих людей, предки яких, можливо, в цій війні воювали по різні боки фронту. Тим паче, що особливо тепер, в теперішній ситуації, у 2018 році, є такий феномен, що теперішня війна стала засобом примирення внуків тих, чиї діди, можливо, воювали в різних арміях у роки Другої світової війни. Незалежно від того, чи теперішній вояк, чи його дід, чи прадід воював чи в Червоній армії, чи в УПА, вони зараз разом захищають українську державу. Я вражаю, що це те надзвичайно важливе примирення, до якого ми так довго йшли.

Для Росії невипадково неймовірно важливо зберегти радянський формат відзначення. Справа в тому, що саме 9 травня стало однією з ключових дат у радянському календарі. Велика перемога стала ключовим націєтворчим по суті міфом СРСР, який переплавлював усі нації в єдиний радянський народ. І, власне, зараз ця памʼять, збереження цієї радянської пам’яті про Другу світову війну є надзвичайно важливим для збереження впливу на колишні пострадянські території.

Абсолютно зрозуміло, що зараз Путін у своїх агресивних планах опирається в першу чергу на тих людей, які є носіями радянської ідентичності. І, власне, ключовим елементом цієї радянської ідентичності є сприйняття Другої світової війни, як «Великої вітчизняної війни», є сприйняття 9 травня, як «великої перемоги». І весь комплекс міфів, який є пов’язаний з цим.

Через це абсолютно не випадково те, що люди, які зараз воюють зі зброєю в руках проти України на територіях так званих «ЛНР» і «ДНР», є носіями цих символів радянських, георгіївської стрічки, вони вважають, що вони воюють проти якоїсь «фашистської хунти», що вони є єдиними, хто бореться на правильному боці фронту.

Тобто це чорно-біле уявлення Другої світової війни, характерне для радянської влади, неймовірно важливу роль відіграє і для сучасної Росії. Через це її намагаються експортувати і в Україну. Я думаю, що цього року з нагоди 73-ї річниці завершення Другої світової війни вплив російської пропаганди буде дуже великим на українську ситуацію.

Але знову ж таки, завдяки тій війні, яка зараз відбувається, то це суспільне переосмислення пішло настільки далеко, що я переконаний, що російська пропаганда зазнає краху.»

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: События в Украине
ТЕГИ: День Победы,АТО на востоке Украины
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.