Злука ЗУНР і УНР. Акт Соборності

19 декабря 2014, 17:32
0
116
Злука ЗУНР і УНР. Акт Соборності
Території, на які претендувала Українська Народна Республіка

Історичні передумови і перебіг злуки Закарпатської Української Народної Республіки і Української Народної Республіки

Акт Соборності - визначна подія в українській історії, адже він є одною з передумов отримання Україною незалежності і мало не першим самостійно ініційованим українцями об'єднанням держави з часів розпаду Київської Русі. 

Західно-Украї́нська Наро́дна Респу́бліка (за тодішнім правописом: Західно-Українська Народня Република, ЗУНР, опісля теж Галицька Република чи Держава) — українська держава, що фактично існувала протягом 1918-19 рр., формально ж і до 1923 р. на території Західної України зі столицею у Львові. Постала після Першої світової війни в результаті розпаду Австро-Угорщини. Проголошена 19 жовтня 1918 року. Охоплювала територію заселену українцями —ГаличинуБуковину й Закарпаття1 листопада розпочався військовий конфлікт проти Польщі, яку підтримували країниАнтанти, насамперед Франція22 січня 1919 року ЗУНР об'єдналася з Українською Народною Республікою, отримавши назву Західна Область Української Народної Республіки (ЗОУНР). Окупована 18 липня 1919 року в ході українсько-польської війни. Анексована Польщею, Румунією і Чехословаччиною. До 15 березня 1923 року уряд ЗУНР перебував  у еміграції. 1

Украї́нська Наро́дна Респу́бліка (за тогочасним правописом: Українська Народня Республіка; УНР) — українська держава, що існувала в 19171920 роках на території Центральної, Східної та Південної України зі столицею в Києві. Постала на місці південно-західних губерній Російської імперії, заселених українцями. До квітня 1918 року очолювалася Центральною Радою на чолі з Михайлом Грушевським; після грудня 1918 року — Директорією.

Проголошена 7 листопада 1917 року, після більшовицького жовтневого перевороту, як автономна республіка у складі Російської республіки22 січня 1918 року, після українсько-більшовицької війни, проголошена незалежною державою.

До березня 1918 року користувалася міжнародною підтримкою Німецької імперії. Після поразки останньої в Першій світовій війні опинилася в міжнародній ізоляції. Проводила внутрішню політику, спираючись на соціалістичну популістичну ідеологію.

22 січня 1919 року об'єдналася із Західно-Українською Народною Республікою. 2

У середині XVII столітті український народ маючи сильного лідера – Богдана Хмельницького, здійснив відчайдушну спробу вийти з-під впливу “великих” сусідів і поставив завдання об’єднати всі етнічні землі, створити міцну державу. На жаль, здійснити ці плани не вдалося. Після смерті Хмельницького настає період занепаду – Руїна. Тоді й мови не могло йти про об'єднання. 

Протягом всього ХІХ століття Україна не існувала як географічна і політична реальність. Її розірвали два імперські орли і ті події (“весна народів”, реформаторські ідеї царизму та Габсбургів), які сталися в Австро-Угорщині та Росії не змогли реалізуватися.

До ХХ століття було здійснено ще кілька спроб до консолідації суспільства та соборництва, але все змінили події, які назавжди перелаштували не тільки історію українського народу, але й світову, змінили підходи до світорозуміння та світогляду – реолюція 1905-1907рр., Перша світова війна, лютнева революція та більшовицький переворот.

Вже в листопаді 1918 року керівництво ЗУНР намагалося з'єднати українські землі в єдину державу,проте як слід домовитись з тодішньою владою - гетьманом Павлом Скоропадським вони не змогли. Він заявив,що обирає курс на федеративний зв'язок з білогвардійською Росією, й після цього керівництво ЗУНР взагалі відсахнулось від нього.

Вдруге делегація Національної Ради ЗУНР з пропозицією об'єднання прибула вже в ставку Директорії у Фастові 30 листопала того ж року.Події розвивалися надзвичайно стрімко. Наступного ж дня було укладено попередній договір про "злуку обох українських держав у одну державну одиницю". 3 січня 1919 року у Станіславі Українська Національна Рада затвердила попередній договір,опублікувала його й доручила уряду вжити заходів щодо його реалізації. Акт злуки планували проголосити в Києві,й туди попрямувала делегація ЗУНР на чолі з Левом Бачинським та Степаном Витвицьким.

Проголошення акту соборності українських держав було детерміновано низкою вагомих міжнародних і внутрішньополітичних причин.

По-перше, це одвічне прагнення українства до соборного життя, яке залишалося духовним імперативом тривалого бездержавного існування.Пригадаймо намагання Богдана Хмельницького мати козацьку державу «по Львів, Холм і Галич».

По-друге, потужна регенерація соборницької ідеї в умовах розпаду Російської, Австро-Угорської імперій та утвердження української державності по обидва береги Збруча.

По-третє, нагальна потреба об’єднаного військового захисту від зовнішніх посягань.

По-четверте, гостра необхідність скоординованих дипломатичних зусиль по відстоюванню українських інтересів на світовій мирній конференції.

І нарешті, це усвідомлене прагнення національно-територіальної консолідації з боку правлячих еліт обох держав.

У січні 1918 року була проголошена Українська народна республіка (УНР), а на територіях, які входили до складу Австроугорської Імперії, утворилася Західноукраїнська Народна Республіка (ЗУНР).

У грудні 1918 року лідери двох новоутворених держав у місті Фастові підписали договір про маючу наступити злуку обох українських держав в одну державну одиницю. Цей договір був урочисто проголошений у м. Києві на Софійській площі 22 січня 1919 року як злука УНР і ЗУНР. Той день увійшов у історію як День соборності України.

22 січня 1919 року у Києві відбулася урочиста маніфестація з нагоди проголошення Акту Злуки УНР і ЗУНР

Проте втримати незалежність та єдність України за того періоду не судилось: тяжке економічне та воєнне становище, взаємна недовіра політиків призвели до катастрофи. Через кілька місяців після того, як було проголошено утворення незалежної Української Народної Республіки, більшовики захопили Київ, Східну Галичину окупувала Польща, а Закарпаття – Чехословаччина. Із завершенням революційних подій національно-державний процес припиняється на материковій Україні, але продовжується за кордоном, у тих державах, на території яких перебували в еміграції (екзилі) члени уряду УНР. Ідея соборності постійно жила у мріях українців.

Зусилля українців початку ХХ століття не забуті в сучасній Україні. В день урочистої Злуки ЗУНР і УНР тепер святкують День Соборності України. Свято встановлено в Україні «…враховуючи велике політичне та історичне значення об'єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки для утворення єдиної (соборної) української держави…» згідно з УказомПрезидента України «Про День соборності України» від 21 січня 1999 року № 42/99.

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: События в Украине
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.