Радянська книжечка чи недоконаний квиток в Європу, а може упряж для контролю?

4 февраля 2013, 14:41
Journalist,
0
161

Ідея створення біометричних документів виникла в США після подій 11 вересня 2001 року.

У 2002 році представники 188 країн світу підписали Новоорлеанську угоду, що визнала біометрії особи основною технологією ідентифікації для паспортів і в'їзних віз наступного покоління. Після цього уряд США заявив, що документи, отримані після 2006 року  використовуються для безвізового в'їзду в країну громадян країн-учасниць програми Visa Wai.

Що ж таке цей  біометричний паспорт?

Біометричний паспорт – це документ, що надає право на виїзд за межі країни і в'їзд до іноземних держав. Цей документ відрізняється як зовнішнім, так і внутрішнім виглядом від звичайного паспорту. Зовні відрізняється від старого паспорта спеціальним логотипом мікросхеми, нанесеним на обкладинку, для пізнання електронного паспорта. Перша сторінка біометричного паспорта товстіша від звичайної. На неї нанесені дані власника і його фотографія. Усередині першої сторінки біометричного паспорта знаходиться електронний чіп, який містить цифрове фото і ті дані, які вже вписані в паспорт. Головною перевагою біометричних документів є

швидкість перетину кордону. В країнах Європи та США створено спеціальні коридори для власників біометрики. Інформація про людину зчитується із вмонтованого в документ чіпу (ініціали, громадянство, вік, стать, фотографії обличчя, відбитки пальців та ін.). Таким чином, така процедура зменшує вірогідність помилки контролера і забезпечує скорочення процесу ідентифікації при перетині особою кордону. Мінусом такої практики є неможливість вписати до паспорту своїх дітей, як це було можливо у старому зразку. В даний час можливий в'їзд в країни з жорсткими вимогами на візи (США, Великобританія, Канада, Німеччина і низка країн Євросоюзу) як по біометричному, так і звичайному паспорту.     

 

Світова практика біометричної ідентифікації

Рада міністрів ЄС затвердила оновлені правила оформлення біометричних паспортів в країнах Євросоюзу та стандарти безпеки цих та інших документів, які європейці використовують для подорожування. Це рішення було прийнято після узгодження з Європарламентом і ставить за мету підвищити безпеку документів, встановити більш ефективний зв’язок між документом і його власником і, таким чином, підвищити захист від підробок або шахрайства з використанням чужих паспортів. Як йдеться в підсумковій декларації Ради ЄС, нові правила дозволять гармонізувати виключення зі спільного зобов’язання надавати відбитки пальців для оформлення документів для подорожей, оскільки такий захід є дуже важливим для встановлення стандартів безпеки та з урахуванням необхідності спрощення прикордонного контролю. Зобов’язання надавати відбитки пальців при оформленні паспортів не буде поширюватися тільки на дітей до 12 років. Прийняті регуляторні правила передбачають також принцип «одна особа-один паспорт», як додатковий захід безпеки. В першу чергу, це стосується мандрівних дітей. Це застосовується відповідно до рекомендацій Міжнародної організації цивільної авіації (International Civil Aviation Organisation). Введені регуляторні норми вдосконалюють спільні правила з безпеки паспортів ЄС та інших документів для подорожі, які були встановлені ще в 2004 році.

У Росії з 2009 року у всіх суб’єктах РФ діють пункти видачі паспортно-візових документів нового покоління (паспортів, що містять електронний носій інформації). Дані з цих пунктів надходять в єдиний центр персоналізації даних. У зарубіжних консульських установах Росії, видача ПВДНП проводиться тільки в тих закордонних відомствах, які забезпечені спеціальними програмно-технічними засобами для оформлення і видачі паспорта, що містить електронний носій інформації. З 1 березня 2010 ПВДНП в Росії видаються терміном на 10 років, вартість оформлення паспорта дорослому становить 2500 рублів. Дані на чіпі Російського паспорта захищені за допомогою технології контролю доступу BAC (Basic access control), яка дозволяє провести читання даних тільки після введення номера паспорта, дати народження власника і дати закінчення дії паспорта (зазвичай здійснюється за допомогою розпізнавання машино зчитуваної зони паспорта), що виключає несанкціонований доступ до даних.

У США оформленням паспортів американським громадянам займається консульський відділ держдепартаменту. З грудня 2005 року такі документи - з обкладинкою чорного кольору - почали видавати американським дипломатам. З квітня 2006 року - з червоною - чиновникам федерального уряду. Для звичайних громадян «електронний паспорт» має синю обкладинку. Зовнішньополітичне відомство стверджує, що при виробництві біометричних паспортів використовуються шифрувальні та інші технології, що надійно захищають зберігаються в мікросхемі дані. Обкладинка «електронного паспорта» виготовлена ​​із застосуванням металу, що має запобігти несанкціонованому зчитування інформації, закладеної в чіп.

А у Фінляндії нові паспорти будуть видавати терміном на п’ять років. Фінське МВС вирішило помістити в чіп паспорта тільки цифрову фотографію власника. Питання про введення ще одного обов’язкового параметра - відбитків пальців - вивчається з технічної точки зору. За новий біометричний паспорт кожному громадянину Фінляндії доведеться заплатити 46 євро. Оформлення звичайного паспорта обходиться трохи дешевше - в 40 євро.

 

А у нас, на Україні…

В Україні набув чинності закон про біометричні паспорти. Перед цим Верховна  Рада України ухвалила законопроект про впровадження біометричних паспортів датований 2 жовтням поточного року. Але президент  ветував його і вніс свої корективи, відправивши на доопрацювання, оскільки це нововведення суперечило Конституції України. Зокрема, Віктор Федорович запропонував гарантувати право на відмову від отримання біометричних паспортів через релігійні переконання. Це було зумовлено суспільним супротивом, навіть сам митрополит Володимир, глава Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП) звернувся до головного керманича країни з прохання надати вірянам право свободи вибору, що записане в головному законі. І вже на засіданні 20 листопада Верховна Рада прийняла закон «Про єдиний державний демографічний реєстр», яким передбачається введення біометричних паспортів в Україні. «За» проголосували 243 народних депутати з 335, що зареєструвалися в залі. 5 грудня 2012 року закон «Про єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», який передбачає запровадження біометричних паспортів, набув чинності. Закон визначає, що паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій, до якої вноситься така інформація: назва держави; назва документа; ім'я особи; стать; громадянство, дата народження; унікальний номер запису в реєстрі, номер документа, дата закінчення терміну дії документа, дата видачі документа; уповноважений суб'єкт, що видав документ (код); місце народження; оцифрована фотографія; оцифрований підпис. Паспорт громадянина України оформляється всім особам, починаючи від народження і незалежно від віку, строком на 10 років. Закордонний паспорт оформлюється особам, які не досягли 16-річного віку, на 4 роки, а особам, які досягли 16-річного віку, — на 10 років і виготовляється у формі книжечки, правий форзац якої містить безконтактний електронний носій, і складається з м'якої обкладинки, 32 сторінок і сторінки даних. У законі закріплена можливість відмови осіб від внесення даних в безконтактний електронний носій у зв'язку з їхніми релігійними переконаннями шляхом написання заяви до уповноваженого центрального органу виконавчої влади про відмову від отримання документа, що містить електронний носій, або про відмову від внесення інформації в нього, про що й клопоталося вище релігійне керівництво, православної церкви Московського патріархату.

Відповідно до закону, демографічний реєстр — це електронна інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для зберігання, захисту, обробки, використання та поширення інформації про особу або про документи, які оформляються із застосуванням засобів реєстру (посвідчують особу, підтверджують громадянство, а також посвідчують особу і її спеціальний статус). Ось тут, і виникає яблуко розбрату. З одного боку закон про «Про єдиний державний демографічний реєстр та документи» несе в собі позитивні зрушення щодо інтеграції в таку омріяну Європу, а з другого – єдиний державний демографічний реєстр якоюсь третьою ногою обмежує, нашу з вами, свободу. Можна тільки уявити, що кожен із нас буде власником біометричного паспорту( що рано чи пізно неминуче), а от коли особисті дані кожного громадянина України будуть в так званому демографічному реєстрі, то ж про яку приватність може й ти мова. Скажімо якийсь дуже зацікавлений дядько схоче відшукати особисту інформацію про вас . Мабуть, державна охоронно-бюрократична система не стане перешкодою для величезних інтересів і ще величезніших статків. Адже, всім відомо, що все продається і все купується, особливо, в нашій країні, де судова і виконавча система пронизані корупційними скандалами та клановими вузами. Де кожен, принаймні двічі а той більше, стикався з поняттям хабар… Щодо “третьої ноги” – то в цьому випадку – все ясно, як білий день. Таж сама СБУ може поставити зчитувальні центри по областях, які зможуть прослідковувати наше пересування на території України. І це вже буде зазіхання на вільну міграцію, отже, на свободу особистості в цілому. А ЄС  і з старими, і з новими біометричними паспортами знайде причину, щоб відмовити Україні в безвізовому режимі чи євроінтеграції. Бо доки буде точитися політична роздробленість, буде йти спад економіки – ніхто з нами, українцями, діла на рівних вести не буде. В Європи є вже Греція – головна біль старого світу, другої України з усіма її проблемами європейцям не потрібно, поки що.

На жаль, цей закон не стільки про біометричні паспорти, а як про Державний демографічний реєстр, в якому біометричні паспорти займають вторинну функцію, про яку так піклується ЄС. Насправді, це єдина база даних, що буде у розпорядженні Міністерства внутрішніх справ України, і у цьому найбільша загроза від втілення цього закону .

 

 

Олександр Ковальчук

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Пользователи
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.