Що чекає на архітекторів з новим законодавством?

20 февраля 2011, 13:28
Архітектор
0
2201

Про нові правила та їхні наслідки.

В 2011 рік архітектурний цех вступив з двома несподіваними законопроектами, які вже нині вступили в дію. Це новий податковий кодекс та закон про регулювання містобудівної діяльності.

Отже, почну з того, що обіцяють депутати та уряд. Спрощення процедури погодження проектів, а звідси зменшення собівартості будівництва і зниження цін на нерухомість. Збільшення попиту на будівництво відповідно повинно активізувати архітектурний бізнес. Все виглядає дуже позитивно, але після того як починаєш вчитуватися в строки, що стосуються штрафних санкцій, почуваєшся ні в сих, ні в тих. 


«Здійснення авторського нагляду з порушенням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил – тягне за собою накладення штрафу на головного архітектора проекту (архітектора) у розмірі тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів мадян ».


«Здійснення технічного нагляду з порушенням законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил - тягне за собою накладення штрафу на особу, що здійснює технічний нагляд, у розмірі тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян».

«Передача замовнику проектної документації для виконання будівельних робіт на об’єкті містобудування, розробленої з порушенням вимог вихідних даних на проектування, державних будівельних норм, стандартів і правил,- тягне за собою накладення штрафу на головного архітектора проекту, (головного інженера проекту), сертифікованого експерта у розмірі п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян».


«Стаття 3. Фінансова відповідальність

1. Суб’єкти містобудування, які здійснюють проектування об’єктів містобудування, несуть відповідальність у вигляді штрафу за такі правопорушення:

1) передача замовнику проектної документації для виконання будівельних робіт на об’єкті містобудування, розробленої з порушенням вимог вихідних даних на проектування, державних будівельних норм, стандартів і правил:

проектна організація – у розмірі п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

експертна організація, яка проводила експертизу проектної документації, – у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян».

«5. Суб’єкти містобудування, які провадять пов’язану із створенням об’єктів архітектури господарську діяльність, що підлягає ліцензуванню, сертифікації, несуть відповідальність у вигляді штрафу за провадження такої діяльності без отримання в установленому порядку ліцензії чи сертифіката – у розмірі п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

6. Суб’єкти містобудування несуть відповідальність у вигляді штрафу за такі правопорушення:

1) невиконання приписів Державної архітектурно-будівельної інспекції та її територіальних органів щодо:

а) усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності – у розмірі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

б) надання інформації і документів, необхідних для здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, – у розмірі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян».

...


Отже видно, що влада змушує архітекторів грати по крупному. Такі розміри штрафних санкцій та сертифікування ведуть однозначно до збільшення відповідальності архітектора за свій проект, а тому і до значно більшого прайсу за архітектурні послуги.

А що з боку нового кодексу? Консультації в податковій ще не почалися і досі не зрозуміло, буде проектна діяльність обкладатися ПДВ чи ні. Мені не зовсім зрозуміло, як будуть співпрацювати крупні підприємства з архітекторами, що не вертають їм ПДВ. Проектна документація може складати до 10% від вартості буівництва. Думаю з такої суми не вертати собі ПДВ - не дуже вигідно для будь-якого підприємства.

Тепер треба додати і те, що боротьба з неліцензійним програмним забезпеченням в контексті виведення діяльності проектних фірм з тіні однозначно додасть немалу долю в кошторисі на проектні послуги.

А тепер розглянемо цю ситуацію через призму відносин із замовниками. До кризи більшість замовників наполягала на готівковому розрахунку, що призводило до того, що договір на зменшену в десяток раз суму був просто номінальним і жодного правового захисту архітектор не мав. Звідси часті випадки "кидання" проектантів наприкінці співпраці. Ті ж Замовники, яким було принципове повернення ПДВ -занижували кошторис до неможливості. То що повинно змусити таких Замовників змінити манеру відносин з архітектором?

За таких умов молодий архітектор чи група архітекторів повинні мати стартовий капітал в десятки чи навіть у сотні тисяч долларів для відкриття своєї справи. Нагадаю, що проектна діяльність не удостоїлася права на п"ятирічні канікули від сплати деяких податків.

Прогноз №1: Фірми, що стоять на зв"язках із владними структурами чи просто впливовими підприємствами будуть тільки укрупнюватися і поглинати дрібні фірми, оскільки маючи великий ресурс, тільки вони можуть відповідати рамкам нового законодавства. Архітектура перетвориться в бізнес, чого багато хто чекав, але тільки в бізнес не для всіх! А тільки для архітекторів із зв"язками. Так як основні зв"язки у нас в Києві -там і відбудеться найбільша боротьба за поділ сфер. У Європі фірми з 5-6 чоловік складають 70-80% від всього цеху. В нас такого не буде.

Прогноз №2: Про бурний розвиток креативу можна забути. Великі архітектурні підприємства повинні будуть забезпечити величезні колективи валом роботи, а тому будуть купувати всі конкурси і тендери і йти на повну поводу в смаках інвестора. Тут можна розраховувати тільки на свідомість інвестора, але як показує досвід Москви, якісна архітектура, наприклад Скуратова, Проекту МЕГАНОМ та Кісельова -це краплі в морі загальної кількості набудованого.
Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Бизнес-блоги
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.