Культурна блокада

29 мая 2011, 21:51
Архітектор
0
2592

...культурна імпотенція нинішнього суспільства і є основною причиною всіх бід нашого народу.

На фоні постійного всенародного фону інтересу до політики, я часто задумуюся над проблемою затухання культури в Україні. 

Кілька років я вчився у фізико-математичному ліцеї у Львові, де замість курсу світової чи зарубіжної літератури викладали курс світової культури. Література подавалася одним семестром у контексті світової культури. Результат став очевидним: випускники ліцею разюче відрізнялися своєю ерудованістю у порівнянні із звиклими школярами. Я маю право це стверджувати оскільки сам провчився в чотирьох школах, в тому числі одній гімназії з величезним апломбом елітності.  Протягом курсу учні дізнавалися про витоки культур, як релігії формували свідомості народів, як наука та мистецтво впливали на розвиток держав. Це було приголомшливо. Звичайно були випадки коли слово «Будда» або «Мінарет» викликали бурний сміх у класу, але протягом року діти змінювалися і все більш зацікавлено вчилися. Одна з ліцеїсток одного разу зі мною поділилася: «Була у Реймсі, побачила собор і згадала урок у ліцеї!»

До чого я це все веду, ви спитаєте. Веду я до того, що культурна імпотенція нинішнього суспільства і є основною причиною всіх бід нашого народу. 

Чому в Німеччині концерти класичної музики збирають аншлаги? Чому на Заході мистецькі галереї на кожному кроці? Чому рівень смертності на дорогах у країнах Європи значно менший за наш? Чому пересічний європеєць вільно володіє кількома мовами? Чому, в кінці кінців, «вони» навіть говорять тихіше за нас? Я відповім – люди виховані інакше!

Чому зараз так спекулюють історією? Чому ми дожилися до того, що міністра освіти можуть звинуватити в українофобстві? Просто більшість не вчиться, не читає, тому і висновків про національну ідентичність самостійно зробити не може.

Чому молодь із захватом слухає примітивні кавери Патапа і компанії «пающих трусов» і поняття зеленого не мають про високу, симфонічну музику, не розбираються в театральному мистецтві та балеті, про що свідчать напівпусті зали українських театрів і переповнені обкурені зали нічних клубів? Просто в телевізорі не було нікого, хто б пояснив, що музика –це теж  наука, в якій є свої канони гармонії і чіткі критерії її якості.

Чому наші перші мужі припускаються таких лаж, як Ющенко серед конгресменів США із привітанням «любі друзі», як Азаров зі своїми перлами красномовства, як теперішній гарант зі своїми Елками, умікненнями, жінками, що роздягаються навесні тощо? Ви гадаєте, що наступні будуть кращі? Та такі самі! Бо народ, з якого виходять ці «великие», банально не вчили етикету та культури спілкування. І це стосується не тільки влади. Одного разу коли я звернувся до православного архієпископа «Ваше високопреосвященство», вони  сильно розгубилися, бо до мене їх так ніхто не називав, а просто –Владико! Просто в школі дітей не вчать культури мовлення.

Чому в постсоціалістичній Польщі якщо на автостраді корок, всі чемно стоять в черзі, а в цетрі Києва чорні танкоподібні авто з «блатними» номерами вискакують на зустрічні полоси, усвідомлюючи свою недоторканість і за ними вискакують всі решта? Бо ніхто не розуміє слів культура водіння.

Я в жодному разі не беруся звинувачувати народ в безкультурності, це було б занадто. Я звинувачую всі влади, від першої до нинішньої у тому, що жодна з них не звертала увагу на розвиток культури у всіх її проявах. І найстрашніше для мене є те, що жодна із сучасних політичних партій у своїй діяльності навіть натяку не має на просвіту населення. У нас працює одвічний закон: «Хліба та видовищ! – Гречки та Шустер Live!». Але піарники напевно не знають, що власне ці слова розбестили та погубили Римську імперію.
Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Бизнес-блоги
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.