Бути чи не бути класиці?

20 декабря 2011, 09:49
Архітектор
0
2142
Бути чи не бути класиці?

Які ж елементи роблять класику настільки привабливою для клієнтів?


В середовищі молодих архітекторів не рідкісним явищем є неприязнь до замовника, який веде мову про класику. Усі люди люблять класику, - заїжджаючи в європейські міста, будь то Польща чи Чехія вони просто входять в її харизму і милуються та насолоджуються нею. Відповідно частим є замовлення класичних проектів.

Які ж елементи роблять класику настільки привабливою для клієнтів? По-перше – це пропорції класичної архітектури. Викристалізувані в стародавній Греції і розвинуті за часів античного Риму саме вони стали основою так званого «ордерану» - переліку стилів класичної архітектури, що базуються на законах золотих пропорцій, які дуже добре сприймаються людиною. Немаловажливим є і те, що всі стилі аж до виникнення модернізму, який приніс нові погляди і нове соціальне бачення в архітектуру, базувались саме на принципах античних ордерів. По-друге – це матеріали. Травертин чи інший камінь, порослий мохом, на думку людей якнайповніше передають енергетику минулих століть і цим дуже ваблять до себе клієнтів.

Якщо дивитись об‘єктивно, то ці два фактори і є визначальними при виборі замовником класичного стилю. Але варто зрозуміти, що більшість «закосів» під старовину є вульгарними пародіями на класику і в професійному середовищі архітекторів викликають щонайменше огиду своєю незугарністю.

Власне хотілось би розглянути, що ж ми можемо почерпнути з класики, а про що варто забути. Перш за все варто відкинути надлишкову декоративність. Вульгарне копіювання і буквальне пристосування класичних декоративних форм до потреб великих комплексів та багатоповерхівок ( тут варто згадати Китай з його хмарочосами увінчаними куполами з колонами) виглядає щонайменш жалюгідно і тягне за собою невиправдані надлишкові витрати. До таких речей потрібно ставитись у вищій мірі помірковано. Класична архітектура повинна бути автентичною а не результатом бездумного мавпування існуючих об‘єктів. Ці середовища повинні залишатись у своїх автентичних ареалах і підкреслювати саме їх красу, наприклад, Риму чи Парижа і люди, які прагнуть доторкнутись до справжньої класики,  повинні  відвідувати ці місця і там в повній мірі відчувати свою близькість до витоків.

Зупинка в розвитку архітектури призводить і  до зупинки в психічному розвитку суспільства.  Вона веде до того, що люди перестають думати і шукати якихось нових підходів. Відсутність розвитку апріорі веде до деградації. Дуже часто копіювання класики свідчить про неготовність до завтрашнього дня – люди живуть минулим, яке здається їм кращим від сьогодні чи завтра, бо вже минуло і якось пережилося. Також не рідкісною є ситуація, коли оточення не відповідає особистості, а це веде до мимовільного обмеження її можливостей як творчих так і психічних.

Доведено, що новітні західні забудови в сучасному стилі завжди є привабливими для людей різних вікових категорій. Це зумовлено передусім тим, що простір, побудований у відповідності з архітектурними пропорціями і зі смаком, завжди користується популярністю, з огляду на те, що у ньому просто зручно жити. Знову ж візьмемо для прикладу Китай. Тут датські та голландські компанії впроваджують у життя найсміливіші за масштабами та кількістю людей проекти, рівних яким немає навіть у Європі. Ці проекти також побудовані у відповідності з пропорціями, з чуттям матеріалів але там наявні і новітні підходи не передбачені класичною архітектурою. Зокрема можна виділити оптимізацію матеріальних ресурсів, оптимізацію життєвих циклів, економність у використанні енергоресурсів, новітній підхід до інсоляції та потужна інженерна «начинка» – все це створює те відчуття комфорту, яке потрібне сучасній людині. Також слід зазначити, що новітній підхід  передбачає наявність функціональних площ для тих елементів нашого життя, яких не було в часи коли творилась класична архітектура (пральні, гардероби, інженерні комунікації, гаражі). Такі моменти неможливо безкровно вписати в класичне середовище, тому і з‘являються сучасні харизматичні об’єкти, типу «Огірка» Фостера в Лондоні, якими милуються і водять туди екскурсії. Це абсолютно новий образ хмарочоса, -  новий як по формі так і по змісту, з сучасним підходом до декорації фасаду.

Гармонійні пропорції, хороший, якісний матеріал, гармонійне середовище і функціональність – ось те, що робить архітектурні об‘єкти вічними. Все решта - лише наслідок приверженості стереотипам, який веде лише до погіршення середовища в якому ми живемо зараз і житимемо в майбутньому.

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Бизнес-блоги
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.