Антисемітизм чи маніпуляція: чи зростають утиски євреїв в Україні?

22 июня 2018, 14:16
Владелец страницы
0
9

Євреї України стверджують, що заяви про зростання антисемітизму в країні дуже перебільшені

Україна знаходиться в ситуації тотальної інформаційної атаки з боку країни-агресора. В Росії працює цілий ряд кишенькових недержавних псевдо правозахисних  організацій, які здійснюють псевдо моніторинг, створюють пропагандистський продукт, нерідко — відверту брехню… Ця інформація активно розповсюджується мас-медіа. Однак, очевидним являється факт, що зростання ксенофобії в Україні не відбулось — не дивлячись на тотальну інформаційну атаку.

Асоціація єврейських організацій та громад заперечує зростання рівня антисемітизму в Україні, хоча за останні місяці навколо цього виникли одразу кілька гучних скандалів.

Минулого місяця в Україні спалахнув "антисемітський скандал", на який змушене було відреагувати міністерство закордонних справ - ЗМІ написали, що консул України у Гамбурзі кілька років тому у соціальних мережах нібито дозволяв собі антисемітські висловлювання.

Ще наприкінці квітня 2018 року у пресі з'явилась заява 53 конгресменів США, які висловили занепокоєння через нібито зростання антисемітизму в Україні та Польщі.

Американці навіть стверджували, що в Україні на державному рівні існує заперечення Голокосту. Під час мітингу в Одесі на початку травня лідерка місцевого осередку "Правого сектору" Тетяна Сойкіна зробила заяву, яку одразу ж назвали антисемітською.

Чи дійсно в Україні останнім часом посилюються антисемітські настрої, чи скандали є наслідком політичних перебільшень та маніпуляцій?

 

Приводом для листа американських конгресменів щодо антисемітизму у Польщі та Україні став ухвалений у Варшаві закон. Серед іншого там передбачене покарання за звинувачення поляків в участі у Голокості.

Проте значну частину уваги в документі приділили Україні. Як вказали конгресмени, в Україні зростають антисемітські настрої, а держава робить кроки із заперечення Голокосту. Також конгресмени звернули увагу на діяльність батальйону "Азов", який зараз є частиною Національної гвардії й нібито саме його учасники під час маршів на честь Української повстанської армії показували нацистське вітання.

Конгресмени також нагадали, що через специфіку батальйону "Азов" влада США заборонила допомагати цьому підрозділу за американські кошти. Директор Інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович назвав цей лист "змішуванням некомпетентності та свідомого спотворення інформації, змішуванням правди й брехні".

В травні президія ВААД оприлюднила листа, в якому фактично звинуватила конгресменів у безпідставному антиукраїнському випаді, який "використовують у гібридній інформаційній війні Росії проти України".

"Лист, підписаний конгресменами, містить твердження та звинувачення, які не відповідають дійсності", - йдеться у заяві ВААД, керівником якого є відомий правозахисник Йосип Зісельс.

В організації стверджують, що в Україні на пострадянському просторі найкраще зберігають пам'ять про Голокост, і держава все частіше "підключається до цього процесу", особливо на місцевому рівні.

Представники єврейських організацій також не погоджуються з твердженням, що УПА була "нацистськими колаборантами".

"Насправді в Україні немає підтримуваного державою заперечення Голокосту та героїзації нацистів, в Україні не фіксується суттєве зростання антисемітизму - ось вже майже два роки у країні взагалі не фіксували жодного інциденту, пов'язаного з антисемітськими насильством", - резюмували у ВААД.

Також в організації вказали, що їхній моніторинг та аналіз антисемітських інцидентів вже 15 років стає основою звітів Держдепу США та ОБСЄ.

Дуже часто в Україні виникають скандали щодо антисемітизму, пов'язані зі звинуваченнями влади чи олігархів.

Такий випадок нещодавно стався в Одесі, де керівник місцевого осередку "Правого сектору" Тетяна Сойкіна привселюдно заявила, що Україна належатиме українцям, "а не жидам. Ні олігархії, Слава Україні".

Справа у тому, що в Україні кілька найбагатших олігархів країни є євреями, і радикально налаштовані українці часто пов'язують їхню національність і фінансове становище з бідністю населення.

На таку заяву пані Сойкіної одразу ж відреагував керівник МВС Арсен Аваков.

Він заявив, що публічні антисемітські заклики в Україні неприйнятні. Аваков назвав це "печерним середньовіччям", а поліція відкрила щодо цієї заяви кримінальну справу.

Згодом пані Сойкіна вибачилася за свої слова, а також пояснила своє розуміння проблеми.

Націоналісти, мовляв, розрізняють поняття "жиди" - це, за її словами, представники олігархічних кланів, які грабують Україну, та "євреї" - це представники дружньої нації, які разом з ними борються за Україну.

 

Попри гучні звинувачення у бік "Азову" та інших націоналістичних організацій щодо антисемітизму, у них служать та їм допомагають представники єврейської громади України.

Один з найвідоміших прикладів - командир так званої "єврейської сотні" під час Євромайдану Натан Хазін.

Він стверджував, що не бачив під час Майдану значних проявів антисемітизму.

З початку війни на Донбасі він як волонтер активно допомагає українським військовим.

Також відомо, що в Українські добровольчій армії, яку створили на базі "Правого сектору" на Донбасі, існував окремий єврейський підрозділ. До нього входили близько 20 бійців єврейського походження, які навіть створили свою польову синагогу. Казати, що антисемітизму в Україні не існує зовсім - не можна, але той рівень, про який говорять на Заході, не відповідає дійсності.

Побутовий антисемітизм був, є і буде, це треба визнавати, але його рівень не йде ні в яке порівняння з тим, що у цій сфері коїться в Європі.

Попри складну ситуацію в Україні та війну, рівень антисемітизму не росте. Хтось на Заході просто не розуміє реального стану речей в Україні у цій сфері.

На цьому фоні показовим було дослідження американського Pew Research Center. Дослідники запитали у мешканців країн центральної та східної Європи, чи вони не хочуть бачити євреїв громадянами своєї держави. Серед усіх країн, де проводили опитування, рівень негативного сприйняття євреїв в Україні виявився найнижчим - 5%. До прикладу, в Росії цей показник склав 14%, Польщі - 18%, а Румунії - 23%.

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.