Новий Предстоятель УГКЦ. Спроба аналізу.

26 марта 2011, 20:00
0
1709

Цього тижня Виборчий Синод Єпископів Української Греко-Католицької Церкви, обрав Верховним Архиєпископом УГКЦ Преосвященного Владику Святослава (Шевчука).

Рішення багато в чому не очікуване і не зрозуміле, з точки зору православної людини, що виросла на ортодоксальних уявленнях про Церкву та її керманичів. Виходячи з того, що я не є вірним УГКЦ, і не маю можливості фахово оцінити цей вибір, надам таку можливість експертам.

Юрій Чорноморець, кандидат філософських наук, релігієзнавець, богослов: "Я думаю, що по-перше, сама Українська Греко-Католицька Церква буде дуже динамічно розвиватись, вона переживе такий період відродження, який Католицька Церква переживала в світі при Івані Павлі ІІ. А по-друге, вже на цій основі якогось нового оновлення, нової греко-католицької весни, можливе загальне духовне піднесення в Україні загалом. І воно може торкнутися і інших юрисдикцій, звичайно."

Доктор філософських наук, завідувач відділу релігійних процесів в Україні Інституту філософії НАНУ професор Людмила Филипович висловила сподівання, що прихід нового Глави Церкви ще більше зміцнить, сцементує УГКЦ, і ті рухи, які всередині Церкви з’явилися, зникнуть.

Соціолог релігії, доцент факультету журналістики Львівського національного університету ім. І. Франка Андрій Юраш підтримав думку колег, що кардинальних змін в УКГЦ не відбудеться.

Директор Релігійно-інформаційної служби України Тарас Антошевський вважає що, цей вибір є дуже добрим для УГКЦ і оптимістичним, оскільки Владика Святослав є високоосвіченим богословом, який завжди безкомпромісно обстоює ідентичність Церкви.

Всі експерти одноголосно, до чеснот нового Предстоятеля відносять молодість, дуже гарні менеджерські якості, вміння організовувати роботу і створювати ефективні команди.

Обрання самого молодого архірея главою Церкви, свідчить про переважання в ній настроїв до розвитку та посилення ролі Церкви в усіх сферах життя. Як на мене, то новий владика отримав дуже великий вотум довіри від усіх вірних УГКЦ. Все це покладає на нього великий тягар по зміцненню Церкви і її подальшої розбудови. Наскільки йому це до снаги покаже час.

Хотілось би закцентувати увагу на іншому. Наскільки це призначення змінить розклад сил в українському релігійному середовищі.

УГКЦ є відносно локальною церквою в Україні. Основний ареал проживання її прихожан - Західна Україна. Вплив греко-католицької церкви на своїх вірних завжди був дуже великий, зміцнення Церкви призведе до посилення ролі УГКЦ в усіх сферах життя її прихожан. В тому числі і в політичній.

Не для кого не секрет, що завжди існував латентний конфлікт між православною церквою і  греко-католицькою. Ще один акцент - УГКЦ ніколи не була провласною. Посилення УГКЦ, а відповідно і її впливу на вірян не дуже буде до вподоби УПЦ (МП), а відповідно і сьогоднішній владі.

Всі потуги посилення УГКЦ та її впливу на суспільство будуть не зовсім доброзичливо сприйматись нинішньою владою.

Початок такого відношення має свій прояв вже на сьогоднішній день. Завтрашня інтронізація Блаженнішого Святослава буде транслюватись наживо тільки опозиційними телеканалами ТВі та 5 каналом. Перший національний телеканал транслювати подію, яка має величезне значення для мільйонів громадян України, не вважає за потрібне.

Таким чином, новому Предстоятелю УГКЦ,  прийдеться мати справу з зовсім іншими викликами, чим його попереднику. Дозволю собі погодитись з вищезгаданим Андрієм Юрашем, що кардинальних змін в УГКЦ не відбудеться і причиною цього будуть зовнішні чинники, а не персона Владики Станіслава.

Хочеться побажати новому Предстоятелю УГКЦ  всіляких гараздів на цій нелегкій ниві.

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Пользователи
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.