Не було „Голодомору в Україні”, був „Голодомор українців”

26 ноября 2011, 23:58
0
1112

Богдан ЛИСАК

                                                                                          


26 листопада – День памяті жертв Голодомору 1932-33 років, день  надзвичайно болючий та обєднуючий для українського суспільства. Будь-кому, хто в наш час намагається відкинути факт заморювання селян голодом, зазвичай  опонують  розповідями своїх дідів, прадідів, які все-таки змогли пережити це жахіття і правдиво  донести  історії про те, як “забирали все”. Такі аргументи неможливо відкинути.  Саме тому сьогодні  прихильники приховування злочину проти української нації шукають інші стежки зомбування населення, відкидаючи навіть можливість геноциду українців.

Російський історик і тележурналіст Ніколай Сванідзе зазначає: “Нет специальной темы «Голодомор на Украине», это преступление против всех народов Советского Союза. Ни в одном документе нельзя найти, что Сталин преследовал цель наказать именно украинского крестьянина. Украина – просто зерновая республика, как и Кубань, как и Южный Урал, Поволжье, северный Казахстан».  Безумовно, досить цікаво звучать слова про документи, які до сих пір всі не опубліковані, та і не в інтересах Російської Федерації, правонаступниці СРСР,  оприлюднювати архіви радянських злочинів. Тому ми не будемо оперувати документами, а  звернемося до українських кордонів, що дуже суттєво змінилися за останні два століття, кордонів не державних, а етнічних.

XIX і, особливо,  XX століття – період значних змін у чисельності та територіальному розміщенні етнічних спільнот України. Посилились міграції через революційні та воєнні події, насильницькі переселення, депортації, заслання. Такі процеси зумовили створення “нових” українських етнічних територій – територій де вони поселилися упродовж останніх декількох століть – Кубань, Південно-Західний Сибір, Північний Казахстан, Нижнє і Середнє Поволжя, Далекий Схід.

Малиновий Клин – неофіційна назва регіону компактного  проживання українців на Кубані, що сформувався  в період від кінця XVIII до кінця XIX століття внаслідок переселення спочатку запорізьких козаків, а потім українських селян. За даними організації Creative Commons на 1897 рік  47% населення Кубані були українцями. З кінця XIX століття на Кубані почав зміцнюватися рух на захист української національної культури. Революційна хвиля, що піднялася в лютому 1917 року, виділила провідну течію кубанського козацтва, а вслід - і частини некозацького населення, що виступали за розвиток вільного і незалежного Кубанського краю. 16 лютого 1918 року вийшов акт, за яким Кубань проголошувалася “Самостійною Кубанською Народною Республікою”, а ще через декілька днів на приватній нараді було прийнято рішення розпочати роботу по приєднанню Кубані на федеративній основі до України. Та шалений тиск денікінців, а  згодом, і наступ більшовиків розбили надії та можливості побудови власної держави кубанськими українцями.

Сірий Клин - назва регіону проживання українців у Південно-Західному Сибіру і Північному Казахстані. Вперше Українці зявилися на теренах Сибіру разом із загонами Єрмака Тимофійовича: серед Єрмакових козаків згадуються “черкаси”  - саме так тоді називали українських козаків. Масове ж заселення українцями Сибіру розпочалося з другої половин XIX століття і різко зросло після спорудження західної і центральної гілок Транссибірської залізниці та внаслідок Столипінської реформи – наділу безземельних селян вільними землями в Сибіру. За переписом 1926 року виділяють смугу шириною 150-500 кілометрів від Оренбурга на заході до Семипалатинська в передгірї Алтайських гір на сході, у якій українці становили більшість у 44 районах з 81. Всього 1926 року  вони складали 40,4% всього населення, в той час як казахів нараховувалося 27%, а росіян 22%.

Зелений Клин – землі українських поселенців у південній частині Далекого Сходу, у нижній частині ріки Амур та над Тихим океаном. За дослідженнями радянського вченого В.М. Кабузана, в 1883-1905 роках на Далекий Схід всього переселилося 172 876 осіб, з українських губерній – 109 510 чоловік, або 63,4% всіх переселенців. У 1906-1916 роках прибуло 259 522 особи, з них українців – 166 787, або 64,27%. У Владивостоці у 1907 – 1908 роках при Східному інституті засновується “Студенческое  Общество Украинцев”. Воно провадило українську агітацію, ставило театральні вистави, виписувало книжки і часописи.

Серйозного поштовху для розвитку українського руху надає Лютнева революція 1917 року - виходить перша на Далекому Сході українська газета “Українець”, 13-14 червня в Микольськ-Уссурійському   було скликано I Загальний всеукраїнський з’їзд діячів і громадянства Далекого Сходу. Лідери українського руху  в Зеленому Клині у своїй боротьбі робили ставку на допомогу Великій Україні. Вважалося, що, якщо Україна стане незалежною державою, то і Зелений Клин автоматично відокремиться від Москви. Проте і тут більшовики жорстко обрубали  процес власного державотворення українців.

Як це не дивно ,  але  дійсно голодомор проводився не тільки в Україні, а і на Кубані, Поволжі, на територіях Південно-Західного Сибіру,  Північного Казахстану і навіть на Далекому Сході. Дуже цікаво, адже саме ці території  були заселені  здебільшого українцями і навіть сьогодні, попри міцний тиск русифікації, тут існують об’єднання українців, що вивчають свою рідну мову, зберігають власну культуру.  Виходить, можна повністю погодитися з твердженням пана Сванідзе – немає окремої теми “Голодомор в Україні”, але є Голодомор українців, геноцид тих найстійкіших соціальних одиниць, що проявляли свою стійкість та національну свідомість, боролися за власну незалежність як на своїй рідній землі, так і поза її межами. Важливим тому підтвердженням є уривок з висновку докладу  Комісії Конгресу США з дослідження фактів голоду в Україні:”Це був не просто голод, а геноцид.  Сталін організував його проти етнічних українців, де б вони не проживали”.

http://gazeta.ua/articles/ukraine-newspaper/_ukrajinciv-nischili-i-za-mezhami-ukrajini/411009

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Пользователи
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.