Що можна знайти на Андріївському узвозі?

8 марта 2012, 00:49
0
392
Що можна знайти на Андріївському узвозі?

З 21 жовтня по 8 листопада у Києві відбулася фотовиставка «Common Ground» польського фотохудожника Пшемка Кшакєвича. Протягом шести років автор робив знімки різних людей.

З 21 жовтня по 8 листопада у Києві відбулася фотовиставка «Common Ground»  польського фотохудожника Пшемка Кшакєвича. Протягом шести років автор робив знімки різних людей. Скомбінувавши фотографії митець прагнув не тільки подолати межі жанру, а й переосмислити його…

Вступ

Андріївський узвіз завжди приваблює киян та гостей міста. Скільки разів тут не побуваєш – завжди знайдеш для себе щось нове. Так і цього разу. Незважаючи на похмуру погоду та маленький дощ, все-таки вирішили піти саме на Андріївський. Людей не багато, адже вже як хвилин десять йде вистава у театрі. Торгові палатки порожні як ніколи. Навколо доволі темно. Але без сюрпризів не обійшлося. Увагу привернуло велике біле полотно, на яке проектувалися фотографії. Просто посеред вулиці транслювалася незліченна кількість фотографій, а саме групи портретів різних людей. Побачити можна було різні колажі, кожен з яких містив по чотири фотографії різних людей. Цікавим є і те, що змінються вони дуже швидко. Що ж можна зрозуміти, коли на екрані «мерехтять» портрети людей? Стало цікаво яка мета даної конструкції. Ми були не одні такі. Адже подібних спостерігачів біля екрану зібралось немало (Ось куди всі зникли!). Та раптом, мерехтіння зупинилося. Перед нами постав один із колажів. Люди різні, зовсім не схожі один на одного. Декілька секунд паузи – і знову мерехтіння. Особисто у нас, викликало неабиякий інтерес побачене. Відповідь була поряд. І крилася вона на афіші про відкриття виставки «Common Ground» одного польського фотохудожника у центрі сучасного мистецтва «СОВІАРТ». Зайшовши у приміщення, нас гостинно привітали представники оргкомітету виставки. Як виявилося, ми натрапили на відкриття інтерактивного фото проекту «Common Ground» польського фотохудожника Пшемка Кшакєвича

Про фотовиставку

Відчинивши двері – відчувається досить комфортна атмосфера. З легкістю і гармонією можна було спостерігати саме ті колажі, які зовсім нещодавно «мерехтіли» на полотнищі. Нарешті можна було б розглянути кожну з фотографій детальніше. Отже, що ми побачили? Фотографії приваблювали своїм різноманіттям: усміхнена дівчина в бікіні і побожний хасид, футбольний вболівальник і швейцарський колекціонер мистецтва, любитель такс і учасник демонстрації у Києві. Загалом, усі фотографії виступають у якомусь контексті, котрий зібрав певні групи людей, що належать наприклад, до політичної, релігійної чи ідейної спільноти. Постає питання, яким чином ці фотографії переплітаються на одному колажі. Питань до автора багато. Можливо він прагнув привести глядача до певних висновків чи щоб кожен знайшов себе у побаченому. Фотографії захоплювали, що змушувало глядачів розмислити над тим, що вони бачили. Кожен приходив до своїх висновків. Але все-таки завжди хочеться прийти до певної істини: що мав автор на увазі, яка мета даного заходу тощо. Тому, ми вирішили поспілкуватися з самим автором….

Про проект

Фотохудожник Пшемек Кшакєвич, який є автором фотографій, виявився досить позитивною, цікавою та привітною особистістю. Під час спілкування, ми дізналися, що проект розвивається вже шість років. Від самого початку він був запланований, як багаторічний, з наступним розвитком і продовженням. Проект презентується у Києві в рамках популяризації польської культури за кордоном з нагоди Голосування Польщі у Раді Європейського Союзу. Тому київська виставка не є вінцем, а радше підсумком попередніх результатів.

- Я вже не вперше в Україні. Мені тут дуже подобається. Приємно, що деякі етапи проекту «Common Ground» полягали саме у тому, щоб приїхати до Києва. Фотографував людей, що займаються на тренажерах у Гідропарку, учасників першотравневої демонстрації на Майдані Незалежності, а також під час одного із футбольних матчів.

Як виявилося, митець не тільки поставив перед собою завдання показати серію портретів, Пшемек прагне подолати межі жанру, переосмислити його можливості. Адже сила фотографії, на відміну від живопису, полягає саме в увічненні миттєвості, яку без допомоги знімка ледь вдається вхопити поглядом чи зрозуміти. Його майстерність полягає в тому, що йому вдається показати сутність людини в один кадр.

Теорія Хаосу і Мистецтво фотографії

Зайшовши в другий зал – перед нами постав екран, зображення якого ми вже бачили. Знову «мерехтіння». Як виявилося, протягнувши руку над спеціальною тумбою навпроти екрану – картинка зупинялася і ми бачили перед собою одну з комбінацій. Саме тому, родзинкою виставки є те, що у співпраці з математиком Томашем Недобою, Пшемек створив інтерактивну інсталяцію, в якій останнє слово належить не мистецтві, а глядачу. Виходячи з теорії шести ступенів віддаленості, ми вже знаємо, що між кожною з можливих комбінацій портретів існує невидима мережа стосунків і близьких чи далеких знайомих. Тільки залишається питання щодо ймовірності чи навіть передбачуваності такої, а не іншої добірки. Знавці гральних автоматів знають відповідь: вона безкінечно низька. Тобто вгадати, яка комбінація випаде тобі, майже неможливо.

Висновок

Загалом, виставка вразила своєю незвичайністю. Вперше в історії України глядачеві доводилося не тільки спостерігати, а й створювати побачене. Спостерігався певний діалог між фотографіями та глядачами. А головне, розуміння. Відвідувачі виставки залишалися задоволеними побаченим. Висловила свою думку й Череповська Наталія Іванівна, старший науковий співробітник лабораторії психології масових комунікацій і медіа-освіти Інституту соціальної психології НАПН України

- На сьогоднішній день цифрові мистецтва розвиваються, яскравим прикладом є проект «Common Ground». Він розширює медіа-культуру, дає можливість побачити світ інакше. Такі заходи потрібні сьогоденню, адже сучасне мистецтво, розвивається ледь не щодня.

«Усе починається з малого». Ця фраза є головним девізом усих, хто прагне творити чи творить мистецтво. Сам автор висловив й свої побажання  поколінню молодих фотомитців України для досягнення успіху.

- Можливо я скажу банально, але потрібно завжди робити те, що тобі подобається. Скільки часу ми всі живемо, стільки ж часу ми і навчаємося. Якщо ви будете творчо розвиватися та не зупинятися на своєму шляху – це головна складова успіху. Скажу чесно, я не одразу знайшов і себе: було досить багато творчих пошуків та експериментів.

І хто б міг подумати, що звичайна прогулянка вечірнім Києвом приведе нас до світу прекрасного та незвичайного…..

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Пользователи
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.