Свято Трійці в Національному музеї народної архітектури та побуту Украї

3 июня 2012, 17:30
журналіст
0
375

А для тих, хто хоче приторкнутися до автентичної України – йдіть до музею в Пирогові. Там зберігаються давні традиції, відроджуються стародавні ремесла, там вас ознайомлять з традиційним проведен


В першу  неділю   червня у Нацмузеї (Пирогів) святкували велике християнське свято Трійці, яке в народі називають Зеленими святами.

На святі були  показані забуті традиції ХІХ століття, які відбувалися  на Поліссі, Слобожанщині та Полтавщині.


На Трійцю у Поліссі дівчата водили  «куст». Наряджали дівчину в гілки клену та липи, одягали на красуню пишний вінок із запашного  зілля. На Полтавщині та Слобожанщині водили «тополю». Там одягали найвищу дівчину.  Дівчата разом з «тополею» або «кустом» ходили по селу, співали пісні, бажали всім  багатого врожаю, добробуту і щастя,  а їх за це  частували.В традиціях Зеленого свято яскраво простежується відгомін язичних обрядів - Велике дерево або стовп ставили посеред села і  обвивали вінками з квітів і трав, стрічками, увінчаний колом-колесом, що символізував сонцеворот.


Коло нього відбувалися гуляння протягом Зелених свят.

В кінці  XIX на початку XX століття память про такі обряди залишилася тільки у традиції завивати  дівочі вінки.


На Трійцю на подвірях, центральних сільських майданах, на вигонахв оселях,   стріхи прикрашали  гілками й різними запашними травами. На воротах вішали вінки з гілля й квітів, зелені мяти, любистку, чебрецю, васильків, татарського зілля (аїру), ромашки, полину та інших духмяних трав, які, за повірями, могли відганяти нечисту силу.

Прикрашали хату із середини ароматним зіллям, яким заквітчували ікони, вішали на жердку, біля вікон, розсипали товстим килимом по долівці. Лежали вони в хаті три дні, а потім їх виносили, аби не навивали сон.  Ці вінки й трави не викидали, а зберігали як обереги.


Трійця – улюблене свято українців. В цей день  ходять до церкви, проводять народні гуляння, відвідують   родичів, згадують  померлих. Традиції повертаються!


А для тих, хто хоче приторкнутися до автентичної України – йдіть до музею в Пирогові.  Там зберігаються  давні традиції, відроджуються стародавні ремесла, там  вас  ознайомлять з  традиційним проведенням народних  свят.

Сайт "Музейний Пирогів"

Фото Н.Іванченко
Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Пользователи
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.