Комуністична партія зміцнює у Чехії свої політичні позиції

19 октября 2012, 08:35
0
291
Комуністична партія зміцнює у Чехії свої політичні позиції

З 1989 року, напевно, ніхто не очікував такого повороту…

У минулі вихідні (точніше у п’ятницю на суботу) відбулися вибори до верхньої палати чеського парламенту та одночасно до обласних рад (за українською аналогією). За результатами комуністична партія посіла друге місце (перше посіли соціал-демократи). Сьогодні та завтра відбувається другий тур у тих виборчих округах, де жоден з кандидатів не здобув більшості. Але і без результатів другого туру результат комуністичної партії багатьох вразив (понад 20% голосів виборців).

Хтось скаже, що нічого дивного не відбулося. Демократія в дії. Виборці віддали голоси опозиціонерам, бо три партії сьогоднішньої парламентської коаліції вже доволі піднабридли виборцю. Перш за все мова йде про Громадянську демократичну партію (ODS), засновником якої є нинішній президент Вацлав Клаус. Крім того, йдеться лише про ротацію 1/3 верхньої парламентської палати (Сенату). Ситуацію можна було би саме так і розглядати, якби мова йшла про якусь іншу партію окрім комуністичної. 


Кандидат від компартії. Фото автора

Коротко підсумуємо наратив щодо країн колишнього соцтабору, який пропонувався і все ще пропагується в Україні. Отже. Після краху СРСР і краху соцтабору у країнах центральної Європи почався демократичний розвиток. Апогеєм цього процесу стало входження до Європейського Союзу. Мовляв, як тільки совок послабив свої міцні (до задухи) червоні обійми, центральноєвропейські країни вирвалися з цього кошмару.
Важливий момент
, який підкреслюється, - існування демократичних традицій в цих країнах до комуністичного лихоліття, які допомогли відкараскатися і забути повоєнний час аж до 1989-1990 рр. як страшний сон. Не менш важливий момент – акцент на тому, що начебто ці країни отримали щеплення від комуністичної чуми і є прихильниками ліберально-демократичних цінностей. Крапка.   

Таке світосприйняття відповідало б дійсності, поки на ситому обрії ЄС все було спокійно. Щодо демократичних традицій, то їх роль ніхто не ставить під сумнів. А от щодо щеплення від комуністичного нещастя… Почалися фінансові труднощі і щеплення починає розвіюватися, як ранковий туман. Виявляється, що пересічні виборці не проявляють особливої розбірливості у політичному меню, коли рівень життя починає погіршуватися. Це факт. Дефіцит бюджету у Чехії понад 3% ВВП. Уряд вдався до політики жорсткої економії. Частково це і пояснює його непопулярність. Інша причина – далеко не поодинокі корупційні скандали.

Чехи починають питати один одного, де поділася їхня промисловість; куди зникло їхнє сільське господарство, бачачи в супермаркетах фруктово-овочевий, неїстівний у своїй більшості, асортимент з-закордону. Знайти роботу чехам стає дедалі важче. До здачі в оренду на периферії велика кількість торгових та виробничих приміщень на будь-який смак. Шаленого попиту не спостерігається.

Щодо Чехії, то в Україні не дуже полюбляють згадувати, що комуністична партія там продовжує своє існування і є далеко не політичним фріком. Не згадують, бо це не дуже вписується у повчальний для України демократичний дискурс про центральну Європу. Більше люблять згадувати про Хартію 77, Вацлава Гавела і розрив з комунізмом. Формально це нова партія. Це - комуністична партія Богемії та Моравії (KSČM), утворена у 1990 р. Але вона є спадкоємицею комуністичної партії Чехословаччини. Про це йдеться на її сайті і цього ніхто не приховує. Тобто ніхто не відхрещується від своєї  попередниці.

Дешевий популізм і його споживання – риса, що притаманна все ще недемократичним … не демократизованим суспільствам. Нас переконують, що там у них, у зрілих (консолідованих) демократіях дискусія з виборцем ведеться на зовсім іншому рівні. В принципі так, але не зовсім. Ось елементарний приклад і контраргумент. Компартії обіцяє повернення виплат матерям при народження дитини на рівні 2009 року (тобто до того, як розмір виплат було скорочено). Якщо партія з такою обіцянкою (нереальною для чеського бюджету) фінішує на виборах другою, то логічно з’являється враження, що на такі програмні тези є попит. З’являється.

Одна з причин жахливої політичної ситуації в Україні, що склалася – несвідомий виборець. А як бідний виборець може бути свідомим? Хто і де таке бачив на прикладі доволі тривало проміжку часу, щоб закріпити результат? Свідомого з себе видає нагодований виборець. Але як тільки йому залазять у гаманець, то одразу будь-які раціональні аргументи його починають мало цікавити. І він голосує, як не прикро, за того, хто пообіцяє покласти в той гаманець копієчку або принаймні не забирати те, що там вже лежить. Навіть якщо той хтось – це партія, яка ґвалтувала країну десятиліттями. А ви кажете «щеплення»…

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Пользователи
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.