«Кримська Каліфорнія»/ Передача Криму УРСР У 1954 – домашня заготовка Сталіна

4 января 2013, 18:48
0
639

«Вигідно!» - подумав Рузвельт і пригрозив Сталіну втратою допомоги по ленд-лізу. «Крим вартий меси!» - подумав Сталін…і зробив все в найкращих традиціях радянської політики

До святкування в 1954 році  300-ліття обєднання України з Росією Сталін готувався ретельно, байдуже, що не дожив. Так, ще в 1923  році Вождь вже знав, яким буде подарунок  «молодшій сестриці» і як прекрасно цей презент буде гармонувати з його власними інтересами. Бачили коли-небудь, як чоловік дарує своїй дружині на День народження блок циліндрів? І я не бачила – це ж повний абсурд. Правда, 19 лютого 1954 року, всі стоячи аплодували подібній абсурдній ситуації, свято вірячи , що «блок циліндрів»  українській політичній ґаздині десь-таки  знадобиться  і навіть не здогадувалися, що вище згаданий подарунок-елемент  далі продовжує працювати на радянську комуністичну машину.

То навіщо ж було дарувати? Не будемо зупинятися на варіанті безкорисливої братерської щедрості, оскільки, на жаль,  він зразу ж перекреслюється 300-літнім гірким досвідом. Що далі? Поширена думка про прагматичну стратегію Хрущова, яка ґрунтувалась на передачі Криму Україні і мала на меті банальний самопіар.  Думка логічна і слушна, адже з одного боку саме так все і виглядає. Але це не остаточний варіант, оскільки Хрущов просто опинився в потрібний час в потрібному місці та ще й обєднав приємне з корисним.

Про «корисне» в 1923 році  потурбувався ще сам Сталін ,який  спочатку  грав за правилами США, а під кінець самої гри почав відшліфовувати тактику «і я - не я і хата не моя », яку потім удосконалював і в стосунках з Третім Рейхом.

Гра в « Кримську Каліфорнію» хоч і офіційно почалася в 1929 році, проте події попередніх років теж не позбавлені цікавого фактажу. Так на початку 20-х в СРСР немаленьку роль відігравала американська благодійна організація «Джойнт», головним завдання якої була допомога євреям. Її дочірня організація, «Анро-Джойнт» в свій час намагалася перетворити «обраний народ Божий» на аналог українського, забезпечуючи їх різноманітнім інвентарем і створюючи сільськогосподарські підприємства в Криму. Проте й в цій ситуації євреї не зрадили своїй міщанській натурі й найняли на таку брудну важку роботу тих же українців. В будь-якому разі ідея створити в Криму «новий Ізраїль» не покидала сильних світу цього. Серед їх числа була немала кількість американських олігархів, для яких подібний проект був доволі вигідним. Друга світова війна в деякій мірі стала тим самим складним механізмом, за допомогою якого Рузвельт зміг використовувати Сталіна як маріонетку. Домінантна позиція США в економічному плані дозволила американському президенту  погрожувати СРСР втратою допомоги по ленд-лізу. Цього, в «імперії зла», страх як боялися,  хоча й зараз популярним став міф про те, що така допомога насправді була мізерною і складала якихось там 4% від загальної суми витраченої на перемогу над нацистами. Важко уявити, що за «копійки» Сталін погодився би виселяти з Криму татар. Це навіть звучить дивно.

      А він їх висиляв . І, повірте, витрачав на це не так вже й мало. Де ж тоді логіка? Логіки, як такої, немає взагалі, проте факт залишається фактом: в 1944 році американці запропонували Сталіну доволі цікаву стратегію, за якою вони ж самі мали спонсорувати нову «Кримсько-Ізраїльську республіку». Інвестиції – 10 мільярдів доларів – мали забезпечити єврейському Карфагену повну автономію від СРСР. За правилами договору на територію Криму мали право переселятися євреї зі всього світу, таким чином питання створення держави для даної нації відпадало само собою. Проте проект « Кримська Каліфорнія» втратив  свою пріоритетну позицію в 1945 році, після смерті Рузвельта. Можливо, Сталін вирішив, що втративши лідера ,США  втратить і глобальну ідею чи раптом взагалі забуде про «новий Ізраїль»? Напевно, все саме так і сталося б, якби Америкою заправляв тільки Рузвельт. Будучи ознайомленим зі всіма деталями , до справи береться воєнний радник президента ( а пізніше – держсекретар США) – Джордж Маршалл. Його стратегія дій несильно відрізнялася від стратегії минулого президента, адже навіть той самий славнозвісний «План Маршалла» є всього-на-всього вдалою копією американської допомоги по ленд-лізу. Пройшовши складаний політичний і воєнний шлях , Маршалл добре розумів, що, наприклад, існування на території Криму бази радянського Чорноморського флоту і Єврейської республіки є бомбою сповільненої дії. Так саме він і новий президент Трумен виступила за демілітаризацію Криму, а оскільки війна закінчилася і шантажувати тепер було нічим, почали використовувати новий пульт керування – атомну бомбу. Тікати Сталіну було нікуди, тому він вирішив проблему іншим шляхом, за допомогою чужих рук: вже в 1946 році Болгарія забезпечує ізраїльських повстанців в Палестині (увага!) радянською зброєю. 15 травня 1948 р. СРСР першою визнала незалежність новоутвореної, звільненої від гегемонії Великобританії, - держави Ізраїль. Чудовий план, чи не так! Навіть більше того: коли ті самі американські олігархи( серед яких був і Маршалл) намагалися повернути кредит наданий організацією « Агро-Джойнт» СРСР, все закінчилось доволі комічно. Хрущов вбиває трьох зайців одним пострілом:

-         Передача Криму Україні виглядає як чудовий подарунок, благородний презент, яким потім можна не раз дорікнути.

-         Самопіар, який потрібен кожному, хто тільки приходить до влади.

-         СРСР, подарувавши півострів братській республіці, позбувся того самого кредиту, який мав би виплачувати роками!

 

На 300 – річчя обєднання  Україна отримала не гірший подарунок від СРСР, ніж в 1654. Як і тоді, ми отримали небажаний протекторат, безліч непотрібних обвязків і перспективу міжнародного конфлікту. Тільки тепер маску злого диктатора Росія сплановано передала США, можна сказати, одночасно з передачею Криму.

 

 

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Пользователи
ТЕГИ: Крым
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.